Praha - Bývalý premiér Mirek Topolánek ostře zhodnotil proběhlou klimatickou konferenci. Podotkl, že má rád absurdní dramata, a pařížský globální závazek udržet „globální oteplování“ pod hranicí 2°C k takovým námětům pro dramatiky podle něj nepochybně patří.
"Myslím, že bychom mohli přidat k tomuto ambicióznímu a smělému cíli ještě jednu adekvátní globální metu. Zvýšení rychlosti rotace Země kolem vlastní osy tak, aby jeden siderický den neměl pouze 23 hodin, 56 minut a 4,091 sekund, ale abychom dostáli germánské přesnosti a zarovnali to na 24 hodin si lidstvo zaslouží! To je cíl hodný globálního pohledu, pozornosti a vzniku podobného aktivistického tělesa jako je IPCC. Třeba Global Organisation for Rotation of the Earth – GORE. Taková Al Gore," podotkl v komentáři na serveru Echo 24 ironicky expremiér a jako druhý návrh zmínil, že by EU mohla zůstat lídrem celého procesu a realizovat snížení emisí CO2 o 150 % do roku 2150.
"Současná situace v oblasti boje s klimatickými změnami je charakterizována čtyřmi pohledy: zatímco pesimista – klimatický alarmista – vidí tmu v tunelu, optimista – zachránce světa – světlo na konci tunelu, tak my – realisté – vidíme světla protijedoucího vlaku. Ten čtvrtý pohled reprezentuje strojvůdce toho vlaku, který vidí tři pitomce motající se na kolejích," píše Topolánek a sám sebe se ptá, proč se politici, ale i vědci v otázkách klimatu tak rádi mýlí a proč jim to tak vyhovuje.
"Alespoň dvakrát během každého století někdo oprašuje staré malthusiánské teorie o vyčerpatelnosti zdrojů. Římský klub, Bildenberg, NGO typu Greenpeace, IPCC atd. Malthus ve své době předpověděl chmurnou budoucnost londýnské City. Do Londýna v té době přivážely dřevěné uhlí pro vytápění z venkovských oblastí koňské povozy. Koně znečišťovali úzké uličky Londýna a Malthus spočítal, že kobylince budou dosahovat za několik desítek let do prvního patra budov. To se nestalo, že? Dřevěné uhlí bylo nahrazeno kamenným uhlím ..., a tak to šlo pořád dál. Naučili jsme se štěpit atom. Takzvaný Hubbertův ropný zlom se pravidelně posunuje v čase s nově nalezenými rezervami. Jsou nacházeny stále nové a nové zdroje konvenčního i nekonvenčního plynu. Někdy snad zkrotíme i jadernou fúzi. Nepochybuji o tom, že včas. Šedá kůra mozková plus inovace proti návratu na stromy a popírání fyziky a ekonomiky," pokračuje Topolánek a upozorňuje na ekonomickou teorii kaskád.
Následně připomněl skandál Climategate v roce 2009, kdy zveřejněné soukromé e-maily mezi hlavními vědci IPCC prokázaly, že v zákulisí permanentně intrikovali, jak se zbavit pro „společný cíl" nepohodlných odborných článků, jak snižovat reputaci vědců s jiným názorem a jak upravovat data v jejich studiích k vytvoření „dobrého dojmu".
Západním zemím podle něj zmizel po pádu železné opony viditelný nepřítel, z politiky se vytrácí ideologie, silná témata absentují, nevidíme ani výrazné osobnosti jako Reagan, Churchill, Thatcherová. Politici ale prý pracují profesionálně se dvěma hlavními emocemi lidí, hrozba a naděje, a zneužívají tématu globálního oteplování, představují „lidu" substitut chybějící ideologie, novou hrozbu, nového nepřítele, aby jim umělým řešením mohli nabídnout novou naději.
"Apokalyptické scénáře mají velkou setrvačnost a tuhý kořínek. Proteče hodně vody v Labi a utratí se bilióny eur, než i němečtí občané odmítnou platit tuhle nákladnou a nebezpečnou hru. Doufejme, že do té doby se nebudeme zmítat v nějakém válečném konfliktu, globálním nedostatku, chudobě. Německá Energiewende, další návrhy ministra Gabriela a jeho rádce pana Backeho a v kontextu rusko–německého paktu rozšíření Nord Streamu představují pro střední Evropu smrtelné nebezpečí. Ještě, že už jsem skoro v důchodu. U toho, až se bude vyšetřovat, kdo se globálně klimaticky mýlil a kdo měl zdravý selský rozum a přirozenou míru skepticizmu, u toho vy už dědečku naštěstí nebudete..." píše dále Topolánek.
Závěrem upozorňuje, že ke změnám klimatu docházelo, dochází a docházet bude. Jediným řešením je podle něj adaptace na tento stav a pro lídry konzervativní zásada: „Předat zemi těm po mně ve stejném, či lepším stavu, než jsem ji přebral". "Nevím, jestli Německo, tedy EU zcela zrealizuje svůj pološílený plán. Doufám že ne. Platí totiž známý citát Miltona Friedmana: „Žádný oběd není zadarmo". Dnes existují minimálně dvě další, nové hrozby, dva nové jevy; problém migrace a Islámský stát. To by mohlo vrátit EU na správnou cestu, identifikovat nové hrozby a noví lídři by mohli lidem dát novou naději. V opačném případě nám budiž nebe milostivo!" uzavřel.
Související

Rafaj vyhrál volby prezidenta Svazu průmyslu a dopravy, porazil Topolánka

Na prezidenta Svazu průmyslu a dopravy kandiduje Topolánek, Rafaj, Palát a Wojnar
Mirek Topolánek , Klimatický summit v Paříži (2015)
Aktuálně se děje
před 4 minutami

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
před 58 minutami

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
před 1 hodinou

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
před 1 hodinou

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
před 1 hodinou

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
před 1 hodinou

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno před 2 hodinami

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno před 2 hodinami

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
před 2 hodinami

Živě Ve Vatikánu se shromažďují davy truchlících. Padlo první datum rozloučení s papežem
před 3 hodinami

Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu
před 4 hodinami

Kondolence přichází i z fronty. Zelenskyj připomněl modlitby papeže za mír, Putin poslal do Vatikánu vzkaz
před 5 hodinami

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve
Aktualizováno před 6 hodinami

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi
před 6 hodinami

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl
před 8 hodinami

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří
před 9 hodinami

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou
před 10 hodinami

Počasí tento týden letní teploty nepřinese. Může ale mrznout
včera

U cel to nekončí. USA v tichosti podnikají další krok v obchodní válce s Čínou
včera

Piastri vítězí v GP Saúdské Arábie a poprvé přebírá vedení v šampionátu
včera
Ničivé vlny veder i konec kapitalismu. Expertka popsala, co může způsobit extrémní počasí
Německá vědkyně Friederike Otto, odborná asistentka na Imperial College v Londýně a spoluzakladatelka iniciativy World Weather Attribution, ve své nové knize Climate Injustice tvrdí, že klimatická krize je důsledkem globální nerovnosti a nespravedlnosti – a že bez řešení těchto problémů klimatickou změnu nezastavíme.
Zdroj: Libor Novák