55 milionů uprchlíků? Podívejte se, co čeká Evropu

Praha - Do roku 2060 by do zemí Evropy mohlo dorazit až 55 milionů migrantů. S odkazem na údaje statistického úřadu Evropské unie Eurostatu to dnes ve své nejnovější studii uvedli analytici think tanku Evropské hodnoty.

Studie odkazuje na čísla Evropské komise, která v listopadu 2015 zveřejnila krátkodobou předpověď, v níž odhaduje, že do Evropy přijdou do roku 2017 další 3 miliony žadatelů o azyl. Komise pracuje s údaji o příchozích za první tři čtvrtletí roku 2015, upozorňuje ale, že zatímco někteří žadatelé o azyl jsou za stávajících podmínek při registraci žadatelů o azyl započítáni dvakrát, jiní zase nejsou započítáni vůbec.

"Příchod tří milionů uprchlíků bude podle Komise znamenat nárůst evropské populace o 0,4 % lidí, poté co někteří z příchozích nezískají mezinárodní ochranu (a předpokládá se tedy jejich návrat). Tato prognóza se, na rozdíl od dalších, týká jen příchozích žadatelů o azyl, nevztahuje se na legální ekonomickou migraci a další migrační toky," uvádí studie think tanku Evropské hodnoty.

Podle dlouhodobější předpovědí OSN přijde do Evropy do roku 2050 celkem 31 milionů migrantů. "Mezi hlavní cílové země (s více než 100 000 příchozích ročně) budou v Evropě patřit Německo, Velká Británie a Itálie. Největší zdrojové země jsou uvedeny pouze v celosvětovém měřítku: Indie, Bangladéš, Čína, Pákistán a Mexiko. Vedle ekonomické migrace, kterou OSN vykládá jako důsledek rozdílů v příjmech mezi jednotlivými zeměmi, se zde již předpokládá důležitý vliv uprchlických vln," uvádí autoři studie.

Populační projekce Eurostatu pracuje s delším časovým horizontem a předpokládá, že do roku 2060 by do Evropy mohlo přijít až 55 milionů migrantů, z nichž 40 milionů bude mířit do eurozóny: 15,5 milionu do Itálie, 9,2 milionu do Velké Británie, 7 milionů do Německa a 6,5 milionů do Španělska. "Data z doby před uprchlickou vlnou předpokládala, že dojde k postupnému vývoji počtu příchozích s kulminací v roce 2040 (1,364 tis. migrantů) a postupným snižováním ročního přírůstku migrantů až na 1,037 tis. v roce 2060," píše se v analýze.

Kompletní studie dostupná ZDE.

"Předpokládané snižování ovšem vychází ze zvolené metodologie, která pracuje s tzv. konvergenčním rokem někdy v budoucnosti, kdy imigrace dosáhne nuly. Dalším předpokladem tohoto odhadu je, že migrace bude doplňovat postupný úbytek počtu lidí v produktivním věku, tj. je v tomto závislá na demografickém vývoji evropské populace. Tato projekce navíc ještě neznala (a ani nepředvídala) uprchlickou vlnu letošního roku," dodávají autoři studie.

Analytici dále upozorňují, že podle UNHCR nejvíce uprchlíků aktuálně hostí Turecko (1,59 milionu), Pákistán (1,51 milionu), Libanon (1,15 milionu), Irán (982 tisíc), Etiopie (659 500) a Jordánsko (654 100). "Co se týče trendů, celosvětově roste nejen počet uprchlíků (letos 19,5 milionu uznaných uprchlíků a 1,8 milionu čekajících žadatelů o azyl), ale rovněž tzv. vnitřně vysídlených - zatímco ještě v roce 1995 jich bylo 4,3 milionu, v roce 2010 14,7 milionu a v roce 2015 už 38,2 milionu. Jejich počet se tedy za pět let celosvětově znásobil více než 2,5 krát," píší analytici.

V loňském roce jich podle studie nejvíce přibylo v Iráku, Sýrii, Nigérii, Kongu a jižním Súdánu. "S ohledem na kontinuální růst počtu vysídlených osob a neutuchající konflikty na Blízkém východě, v Africe a Asii, je migrační potenciál v zemích původu obrovský. Kolik z těchto lidí skutečně do Evropy přijde, záleží mimo jiné na evropské migrační a azylové politice," varuje think tank Evropské hodnoty.

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

Více souvisejících

uprchlíci Evropské hodnoty

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy