Mladí nebo staří, s dětmi či bez? Tohle jsou uprchlíci ze Sýrie

Praha - Uprchlíci přicházející do Evropy ze Sýrie jsou převážně mladí muži do 35 let, polovina z nich je svobodných a bezdětných. Jen 16 % doprovázejí na cestě jejich děti, 17 % doprovází manželka nebo manžel. Vyplývá to z nové studie zaměřené na profily syrských uprchlíků od analytiků think tanku Evropské hodnoty.

Podle studie dorazilo do Řecka dorazilo v roce 2015 celkem 856 723 migrantů. 56 % z nich byli Syřané, 24 % Afghánci, 10 % Iráčané, 3 % Pákistánci a nižší procento migrantů je z Afriky. Ve vyšších počtech přichází i ženy a děti, jen 55 % jsou muži.

Do Itálie v roce 2015 dorazilo 153 842 migrantů, přičemž celých 75 % z nich tvoří muži. Jsou to ze 26 % Eritrejci, dále ze 14 % Nigerijci, z 8 % Somálci, z 6 % Súdánci a jen z 5 % Syřané, následováni opět Afričany. Dalších 3 592 lidí pak dorazilo do Španělska a 3 771 lidí se ve Středozemním moři utopilo nebo jsou nezvěstní.

Studie s odkazem na statistiky Eurostatu také uvádí, že ve třetím čtvrtletí 2015 (červenec - září 2015, aktuálnější údaje nejsou dostupné) 26 % všech žadatelů požádalo o azyl v Německu a 26 % v Maďarsku, následovalo Švédsko (10 %), Rakousko (7 %) a Itálie (7 %). Třetina z nich pocházela ze Sýrie (33 %). Dále 14 % žadatelů bylo z Afghánistánu, 11 % z Iráku, 6 % z Albánie, 5 % z Pákistánu, 3 % z Eritreje a 3 % z Nigérie.

"Zatímco do Itálie přijíždí až 75 % mužů, v Řecku je to 58 % mužů (tzv. Balkánskou cestou už přicházejí i rodiny těch, kteří přišli před několika měsíci). Z celkového počtu příchozích (na obou trasách) bylo 23 % dětí a jen 15 % žen," uvádí analytici.

Údaje o věku migrantů se liší podle dostupnosti. UNHCR uvádí, že 69 % migrantů je ve věku 18–35 let, respondenti WZB byli ze 78 % ve věku do 35 let (45 % dokonce do 25 let). Jen mizivé procento příchozích bylo starších 59 let. "Věku příchozích odpovídá i jejich rodinný stav – podle UNHCR i REACH je 50 % z nich svobodných, 45 % ženatých nebo vdaných a zbývající procenta ovdovělých a rozvedených. Nadpoloviční většina (podle UNHCR 56 %, podle WZB 61 %) nemá žádné děti. Podle WZB jen 16 % migrantů doprovázejí na cestě do Evropy jejich děti, 17 % doprovází manželka nebo manžel a 6 % rodiče," uvádí analýza.

"Většina Syřanů, s nimiž dělali rozhovory v UNHCR, se považuje za Araby (86 %), jen 12 % byli Kurdové. Co se týče náboženského vyznání, 85 % byli sunnitští muslimové, jen 6 % byli křesťané a 5 % se hlásilo k různým sektám (např. Jezídi nebo Alawité). 8 % se označilo za palestinské uprchlíky v Sýrii. Co se týče regionů uvnitř Sýrie, 37,22 % pochází z provincie Damašek, 25,24 % z provincie Aleppo, zbývající jsou již zastoupeny málo. WZB Berlín zaznamenal ještě vyšší výskyt lidí z provincie Hasakah," píší dále analytici.

Údaje z letošního ruku podle analytiků také ukazují na 37 % (WZB) – 43 % (UNHCR) lidí s vysokoškolským vzděláním, 36 % (WZB) – 43 % (UNHCR) se středoškolským vzděláním a 10 % (WZB) – 12 % (UNHCR) se základním vzděláním.

"69 % respondentů označilo za hlavní důvod, proč opustili Sýrii, přímé ohrožení vlastního života nebo rodiny. 13 % označilo za hlavní důvod ekonomic-kou motivaci, 6 % sjednocování rodiny. 88 % potvrdilo, že jejich území v Sýrii bylo bombardováno, a to ze 74 % přímo syrskou armádou a spojeneckými skupinami (čili Bašárem al-Assadem) a ze 33 % ISIS. 92 % považovalo ozbrojené boje za hrozbu pro svou osobní bezpečnost, 86 % se obávalo zatčení nebo únosu – což považovali respondenti za vůbec největší hrozbu ze všech zmiňovaných – dále 82 % se obávalo okupace a nedostatku jídla a 73 % barelových bomb. 88 % syrských uprchlíků sdělilo, že někdo blízký (rodinní příslušníci nebo přátelé) byl zatčen, zraněn nebo zabit," uvádí dále analýza.

Návrat bude podle dotazovaných Syřanů možný jen tehdy, když válka skončí (68 %), 52 % podmiňuje svůj návrat pádem Bašára al-Assada, 44 % odchodem ISIS a 42 % zavedením demokracie a svobodných voleb.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto Původní zpráva

Kostarika přijme své občany deportované z USA. Chce jim usnadnit návrat, jak to jen jde

S příchodem nové imigrační politiky prezidenta Donalda Trumpa se mění nejen situace v USA, ale i v zemích Latinské Ameriky. Ty totiž ponesou důsledky jeho opatření, které se týkají zejména masových deportací. Ministerstvo zahraničí středoamerické Kostariky poskytlo exkluzivní vyjádření pro EuroZprávy.cz, ve kterém přibližuje svůj postoj k Trumpově politice i aktuální stav kostarických migrantů ve Spojených státech.
Uprchlíci, ilustrační foto

Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít

Plány Donalda Trumpa na masové deportace by mohly zásadně ovlivnit potravinový systém Spojených států a přitom paradoxně zvýšit závislost na migrantech s pracovním vízem. Navzdory snaze omezit počet nelegálních přistěhovalců se totiž potravinový průmysl bez zahraniční pracovní síly neobejde. Od polí s jahodami v Kalifornii po pomerančové sady na Floridě – více než 70 % zemědělských pracovníků pochází ze zahraničí, přičemž asi 40 % z nich je v USA nelegálně. Ve zpracovatelském průmyslu tvoří přistěhovalci téměř polovinu pracovní síly, píše Politico.

Více souvisejících

uprchlíci Evropské hodnoty

Aktuálně se děje

před 21 minutami

J.D. Vance, Marco Rubio

Vance opět tvrdě zkritizoval Evropu. Nazval ji vazalem USA

Americký viceprezident JD Vance ostře kritizoval dlouhodobou závislost Evropy na vojenské ochraně Spojených států. V rozhovoru pro britský server UnHerd uvedl, že Evropa se musí stát vojensky soběstačnou a nemůže být „permanentním bezpečnostním vazalem“ USA. Podle něj by to nebylo výhodné ani pro Spojené státy, ani pro Evropu samotnou.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů

Čínští výzkumníci získali přístup k rozsáhlé databázi zdravotních údajů více než 500 tisíc britských dobrovolníků, přestože západní zpravodajské služby opakovaně varují před možným zneužitím těchto dat autoritářským režimem v Pekingu. Vyplývá to z investigativního článku deníku The Guardian, který přináší nové informace o spolupráci mezi britským výzkumným centrem UK Biobank a čínskými institucemi.

před 2 hodinami

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj (21. února 2025).

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem

Americký prezident Donald Trump ostře zareagoval na žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o nákup deseti baterií protiraketového systému Patriot za zhruba 15 miliard dolarů. V projevu během tiskové konference s prezidentem Salvadoru Nayibem Bukelem dal Trump najevo, že návrh považuje za nesmyslný a naznačil, že Zelenskyj podceňuje realitu války. „Pořád žádá rakety, ale když začínáte válku, musíte vědět, že ji můžete vyhrát,“ uvedl prezident s narážkou na výraznou převahu Ruska.

před 3 hodinami

Súdán, ilustrační fotografie (Photo by Yusuf Yassir)

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu

Súdán se po dvou letech občanské války ocitá v nejhorší humanitární krizi na světě. OSN a mezinárodní neziskové organizace varují, že situace v zemi dosáhla bodu, kdy civilní obyvatelstvo platí vysokou cenu za nedostatečnou reakci mezinárodního společenství. V zemi zuří brutální konflikt mezi súdánskou armádou a polovojenskými jednotkami Rychlých podpůrných sil (RSF), který za sebou zanechává desítky tisíc mrtvých, masové hladomory a rozsáhlé vysídlení obyvatelstva. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici

Izrael pokračuje ve vojenských operacích v Pásmu Gazy i přes rostoucí mezinárodní kritiku a rozsáhlé škody na civilní infrastruktuře. Mezi nejnovější cíle patřila nemocnice Al-Ahlí, poslední zdravotnické zařízení, které na území zasaženém boji ještě naplno fungovalo. Nedělní nálet si podle dostupných informací nevyžádal přímé oběti, avšak jeho dopady na dostupnost zdravotní péče v oblasti jsou podle humanitárních organizací zásadní.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Mark Zuckerberg

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor

Šéf technologického giganta Meta Mark Zuckerberg v pondělí osobně vystoupil před federálním soudem ve Washingtonu, kde začal dlouho očekávaný antimonopolní proces. Společnost Meta, pod kterou spadají Facebook, Instagram a WhatsApp, čelí obvinění ze strany Federální obchodní komise (FTC), že nezákonně buduje monopol na poli sociálních sítí.

včera

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie

Jižní Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení

Obyvatelé jižní Kalifornie zažili v pondělí dopoledne silné otřesy poté, co oblast kolem San Diega zasáhlo zemětřesení o síle 5,2 stupně. Podle údajů americké geologické služby USGS mělo epicentrum otřesů horské městečko Julian v okrese San Diego, přibližně 55 kilometrů severovýchodně od San Diega a zhruba 190 kilometrů jižně od Los Angeles.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko

Nizozemsko spolu s dalšími dvanácti zeměmi žádá Evropskou komisi, aby zrevidovala legislativu o tabákových výrobcích. Současná verze této legislativy totiž nezahrnuje elektronické cigarety a nikotinové sáčky. Podle těchto zemí by stávající pravidla měla zahrnovat i nové nikotinové produkty.

včera

včera

včera

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že se vysmívá prezidentu Spojených států Donaldu Trumpovi prostřednictvím pokračujících útoků na civilisty na Ukrajině. Uvedl to po krvavém raketovém útoku na město Sumy, kde zahynuly desítky nevinných lidí.

Aktualizováno včera

včera

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí

Útok na dům pensylvánského guvernéra Joshe Shapira není ojedinělým případem násilí v americké politice. Promyšlený žhářský čin zapadá do širšího vzorce extremistických útoků, často spojených s hnutím MAGA a rétorikou Donalda Trumpa. Násilí motivované ideologií čím dál víc ohrožuje demokratické instituce i veřejné činitele.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy