Podporovatelé migrantů jsou kolaboranti, tvrdí Konvička. Schytala to Merkelová, Šabatová i Dienstbier

Praha – V Praze začala akce, která je součástí celoevropských protestů organizovaných německou Pegidou. Demonstraci v Česku svolal Blok proti islámu a hnutí Úsvit.

Příznivci Pegidy se dnes vedle Drážďan, odkud se hnutí rozšířilo do dalších evropských měst, scházejí mimo jiné v Amsterodamu, Birminghamu, Bordeaux, Krakově, Štýrském Hradci či v estonském Tartu.

Na Hradčanském náměstí začala dnes po 15:00 hlavní demonstrace proti islámu, kterou svolal Blok proti islámu a hnutí Úsvit. Před Pražský hrad dorazilo několik stovek lidí, někteří s českými vlajkami a transparenty.

Na náměstí se přesunuli i účastníci předchozí demonstrace proti islámu, české vládě a Evropské unii, kterou na Loretánském náměstí uspořádala krajně pravicová Národní demokracie.

Řečníci v projevech kritizovali zastánce uprchlíků, české i evropské politiky. Předseda Bloku proti islámu Martin Konvička ve svém projevu označil podporovatele migrantů za kolaboranty. Kritizoval české i evropské politiky, největší pískot davu na Hradčanském náměstí zazněl u jména německé kancléřky Angely Merkelové. Migrační krizi označil za neozbrojenou invazi statisíců mladých mužů. "Jako celek představují rezervoár pro fanatické džihádisty a obrovské civilizační ohrožení nás všech," tvrdil šéf Bloku proti islámu.

Předseda Úsvitu Miroslav Lidinský v telemostu z pražské demonstrace do ostatních evropských měst uvedl, že česká vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) kolaboruje s německou kancléřkou Merkelovou. "Brusel je nám na nic, my chceme ochranu hranic," skandovalo náměstí. Účastníci protestu pískali na adresu ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) či ombudsmanky Anny Šabatové.

Policejní kordon účastníky protiislámského shromáždění odděluje od příznivců migrace, kteří se dnes také sešli v centru hlavního města. Zatím jediný vážnější konflikt mezi stoupenci obou táborů se odehrál před zahájením demonstrace v malostranských ulicích pod Hradem, kde po sobě házeli lahve a dlažební kostky.

Podle zpravodajky ČTK policie na Hradčanském náměstí zadržela několik lidí, mimo jiné muže, který si přinesl velkou sekeru, nebo dalšího, který se s policisty začal prát. Samotná demonstrace se obešla bez incidentů.

Policejní mluvčí Jan Daněk uvedl, že při dnešních protestech policie zajistila celkem 13 lidí. Většinu z nich kvůli přestupkům, které se týkaly například neuposlechnutí výzvy nebo porušení zákona o právu shromažďovacím. Člověk, který na akci pravicové Národní demokracie na Loretánském náměstí vystřelil do vzduchu z pistole na poplašné náboje, mohl spáchat trestný čin.

Související

Prvomájová demonstrace Národní demokracie proti EU a české vládě

ROZHOVOR: Na podzim nejspíš uvidíme nepříjemné věci, míní expert na extremismus Jan Charvát

Velká část tuzemské veřejnosti se v důsledku stereotypních mediálních výkladů stále domnívá, že příslušník krajní pravice rovná se skinhead s vytetovaným hákovým křížem, upozorňuje odborník na extremismus Jan Charvát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Politolog z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v něm mimo jiné přiblížil, jak došlo k rozpadu tuzemských krajně pravicových struktur či nakolik se krajní pravice etablovala v prostředí stále populárnějších bojových sportů. Vysvětlil také, proč očekává, že současné ekonomické problémy povedou spíše k posílení populistů a demagogů než skutečných radikálů a extremistů.

Více souvisejících

Demonstrace proti islámu (Praha) Blok proti islámu Demonstrace proti islamizaci Evropy (6.2.2015)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy