Češi, nekraďte. Rakušani z nás byli vyděšení, vzpomíná novinář. Byli jsme prý považováni za "jinou mentalitu"

Praha - V souvislosti s pomocí uprchlíkům mnozí často připomínají, že i Češi byli jednou uprchlíky, když utíkali na Západ před komunismem. Novinář Tomáš Baldýnský si na sociálních sítích zavzpomínal, jako to bylo hned po roce 1989.

Kreativní producent České televize, filmový publicista a jeden ze spoluautorů známého komixu Zelený Raoul si na Facebooku zavzpomínal, na to, co zažil hned po revoluci.

„Vzpomínám si, jak jsme v roce 1989, hned jak se otevřely hranice, vyrazili v autobusech do Rakouska. Rakušani z nás byli úplně vyděšený, báli se, že tam zůstaneme, v krámech byly cedule ČEŠI, TADY NEKRAĎTE. Každý z nás si koupil na blešáku walkmana, ale fungovala z nich tak polovina," píše novinář.

Ale to nebylo všechno. „A pak mě na ulici oslovila nějaká babička, německy, a dala mi sto šilinků, protože si myslela, že je potřebuju víc než ona. Když jedu do Rakouska dneska, mám pocit, že jsme to nakonec všichni zvládli," dodal Baldýnský.

Text mimo jiné sdílela i facebooková skupina "Proti projevům nenávisti" s dovětkem: „Samozřejmě se nabízí stokrát omílaný (a mylný) argument, že kultura příchozích, kterých se tak moc česká společnost bojí, je jinou a zcela neslučitelnou s kulturou naší (myšleno evropskou). Otázkou ale je, jak evropsky byla československá kultura vnímána "na západě", když obyvatelé okolních států vyvěšovali cedulky s nápisy "Češi, nekraďte". Nejspíš asi nijak slavně. Ale jak je řečeno v glose níže - apriorní předsudky se povedlo překonat a individuální právní přečiny několika našich spoluobčanů nezpůsobily odsouzení celého našeho národa. A to i přes to, že na nás ze začátku možná bylo také pohlíženo jako na zaostalé vetřelce a vazaly jiné (v našem případě sovětské) mentality.

Na to, že i Češi byli jednou uprchlíky, se snaží ukázat nová kampaň Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). V rámci ní byla například natočena reklama zachycující útěk české rodiny přes hranice na rogalu. Její součástí jsou také tiskové inzeráty, které vypráví příběhy dalších dvou útěků.

Související

Nákupy, ilustrační fotografie

Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?

Český jídelníček se v průběhu třiceti let proměnil. Češi si oblíbili zeleninu, ovoce, obiloviny a luštěniny. Méně začali konzumovat maso, mléko, cukr a brambory. V roce 2018 činila spotřeba potravin, včetně potravinových ztrát a odpadů, 789,7 kg na obyvatele, což je o 17,4 kilogramu méně než v roce 1989.

Více souvisejících

1989 Rakousko

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy