Německo vrátí Iráčany do ČR, domnívá se šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům

Praha – Německé úřady s největší pravděpodobností vrátí skupinu iráckých uprchlíků zpátky do Česka. Říká to šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Martin Rozumek.

Rozumek si ale nemyslí, že by případ mohl nevstřícný postoj části české veřejnosti k uprchlíkům ještě zhoršit. Skupina 25 iráckých křesťanů, jejichž příjezd zajistil Nadační fond Generace 21, odjela v sobotu z Česka do Německa. Německá strana je původně chtěla vrátit do ČR, nakonec je ale nepředala. Iráčané požádali v Německu o azyl.

Psali jsme:
Politici ke křesťanským uprchlíkům: Zklamali nás, neváží si pomoci, chtějí jen štědré dávky, vláda dělá užitečné idioty Česko má vrátit uprchlíky do Iráku, říká právnička. Pokud jim ale nehrozí nebezpečí
Iráčtí uprchlíci z ČR zůstávají v Německu, požádali tam o azyl Proč chtějí uprchlíci z Česka pryč? Zástupce fondu má toto podezření  

Iráčané požádali o azyl v Česku jako v první zemi EU. Podle šéfa OPU je i tak obtížné výsledek řízení v Německu přesně odhadnout. „Je to o dobré vůli. Tu Němci mají. Nedá se vyloučit, že zohlední fakt, že se Česká republika nezachovala férově (při jednáních o rozdělování uprchlíků) a že se neumí o uprchlíky postarat," dodal šéf OPU.

V Německu je prý rozhodování i azylu poněkud odlišné od toho českého. „Rozhodování tam není tak politické, u nás je to čistá politika," domnívá se Rozumek. Připustil, že pokud by Německo udělilo irácké skupině azyl, mohlo by způsobil problémy do budoucna. Uprchlíci, kteří už čekají na azyl v jiných zemích EU, by se totiž mohli nakonec přesouvat stejně do Německa.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) avizoval, že by Iráčané po návratu do ČR skončili v zařízení pro zajištění cizinců. Buď by pak museli české území opustit a odjet do Iráku, nebo by mohli podat novou žádost o azyl. Chovanec projekt přesidlování křesťanských uprchlíků pozastavil. O dalším postupu by měla ve čtvrtek rozhodnout vláda. Ministr dnes řekl, že bude hlasovat pro zrušení.

Rozumek podotkl, že vláda už jednou uznala, že je v Iráku pro křesťanské uprchlíky nebezpečno a s jejich přijetím souhlasila. Kdyby Iráčané skončili v Česku v detenčním centru, právníci OPU by jim nabídli pomoc.

Uprchlíci by se podle všeho měli dostat do saského centrálního přijímacího střediska v Saské Kamenici. Tam se uprchlíci obvykle nejdřív registrují, teprve pak se podává žádost o azyl. Na její podání běženci loni kvůli přeplněnosti centra a zahlcení úřadů čekali i několik měsíců. Ve středisku mohou lidé zůstat maximálně čtvrt roku. Odtud se pak dostávají do zařízení pro žadatele o azyl v jednotlivých městech. Azylové řízení může trvat pár týdnů až několik let.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Martin Rozumek

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy