Ze Zemana se nehroutím, i když mě irituje, říká Pánek z Člověka v tísni. Bude kandidovat na prezidenta?

Praha – Aktivista Tomasz Peszynski před několika dny vyzval v otevřeném dopise spoluzakladatele a současného šéfa známé organizace Člověk v tísni Šimona Pánka, aby kandidoval na prezidenta, poukazoval přitom na jeho inteligenci a morální kredit. Sám Pánek má ale jasno, kandidovat nebude.

Peszynski však nebyl první, kdo s nápadem přišel, v roce 2010 už to stejné navrhovala někdejší hlava státu Václav Havel. „Já jsem věděl, že on o tom tak nějak přemýšlí. A ptal se mě na to, jestli to může říkat a já jsem mu odpověděl, že je to pro mě samozřejmě pocta," vysvětloval Pánek v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Psali jsme:
Další uchazeč o post prezidenta? Jste inteligentní a máte morální kredit, kandidujte, píše aktivista známému muži
 

Ani Havlova podpora, ani otebřený dopis ho však nepřesvědčily, aby se do boje o Hrad pustil. „Nebudu kandidovat. Říci, že nikdy nebudu mít nic společného s politikou, to se mi nechce. Nevím, co bude za pět, deset, patnáct let. A svým způsobem to nevylučuji, že to má i nějakou logiku posunout se z veřejného působení, vlastně z jakési služby se posunout do jiné služby, protože si myslím, že politika má být také služba," vysvětloval v rozhovoru.

Zároveň to prý ale neznamená, že je spokojený s tím, kdo vládne. „Chtě nechtě, když pracujete – kromě toho, že žijete v České republice – v takových místech jako je severní Sýrie, Afghánistán, východní Kongo, Ukrajina nebo v řadě nedemokratických režimů, jako je Rusko, kde aktivistům jde o zdraví, svobodu nebo i životy, tak se nehroutíte každé ráno z toho, že Zeman zase řekl něco, co člověka irituje. To je pro mě trochu folklór," přiznal.

Od domácí politiky má prý jistý odstup, existují ale témata, jakým je třeba inkluze, kde se nebojí projevit svůj názor. Právě inkluzi přitom považuje za samozřejmou součást moderního školství.

Další oblastí, které ho přirozeně zajímá téma migrace. Není prý zásadní kritik, domnívá se, že se Evropa sice pomalu, ale posunuje správným směrem, jak celý problém zvládnout. Kritiku si podle něj zaslouží spíše státy, které se nechtějí podílet na řešení, protože se jich problém přímo nedotýká.

Situaci s migrací by řešil podobně, jako EU, jen rychleji. „Domluvit se s tranzitními státy, investovat tam finance, tak aby tam uprchlíci mohli zůstat v lepších podmínkách, aby pro ně mohla být vytvořena pracovní místa, aby děti mohly být umístěny do škol," dodal Pánek. 

Související

Jaroslav Foldyna /ČSSD/

Foldyna hrozí odchodem z ČSSD. Hamáček mu poslal řízný vzkaz

Sociální demokraté po středečních výrocích poslance Jaroslava Foldyny na adresu organizace Člověk v tísni a jejího ředitele Šimona Pánka znovu řeší jeho vystupování. Foldyna dnes řekl, že plánuje odchod ze strany, pokud ji neopustí místopředsedové, kteří ji podle něj táhnou ke dnu. Předseda ČSSD Jan Hamáček na to reagoval slovy, že ČSSD není kriminál a každý může odejít. Místopředsedové strany předtím uvedli, že o Foldynově chování chtějí ve vedení jednat. Loni v září těsně neuspěla iniciativa nejužšího vedení ČSSD na Foldynovo vyloučení.

Více souvisejících

Šimon Pánek Pražský Hrad

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy