Nehorázná pitomost v rozporu s civilizací, nahrálo by to islamistům. Co se děje?

Praha – Obyvatelé Švýcarska o víkendu řekli poměrně jasné ne zavedení garantovaného státního příjmu, ve výši 2500 franků, tedy asi 61 tisíc korun. Výměnou za to by ale stát zrušil všechny dávky, úlevy a příspěvky. A podle někdejšího europoslance Libora Roučka nebo zástupce Alternativy pro Česko a sociologa Petra Hampa je to jen dobře.

„Švýcaři v referendu zamítli jasnou většinou 80% návrh na státem garantovaný příjem pro všechny občany (v přepočtu 61 tisíc Kč měsíčně), bez ohledu zda pracují či nikoli. Je to tak správně. Brát peníze za nic je nemorální a v rozporu s veškerou dosavadní lidskou civilizací," myslí si někdejší europoslanec a sociální demokrat.

Psali jsme:
Švýcaři v referendu odmítli stálý příjem 61 tisíc každému bez práce. Revize azylu naopak prošla
 

„Člověk by měl být tvor svobodný, vybavený určitými právy a povinnostmi, a zodpovědný za svůj život. Pokud mu to zdraví, věk či nezaměstnanost nedovolí, západní sociální stát poskytuje řadu nejrůznějších sociálních dávek na jeho podporu," dodává.

Podobně to vidí také sociolog a člen přípravného výboru Alternativy pro Česko Hampl. „Minulý týden jsme tu diskutovali o tom, zda je masa moudřejší než elita a hned máme praktický výsledek. Zatímco experti už delší dobu diskutují o nehorázné pitomosti zvané nepodmíněný základní příjem, švýcarský lid ji v podstatně jednomyslně zarazil," píše na sociálních sítích Hampl.

A proč je podle něj nepodmíněný základní příjem tak „nehorázná pitomost"? „I kdybychom věřili, že v důsledku vědeckotechnického pokroku pro některé lidi nebude práce (osobně si to nemyslím), nechat je sedět doma by bylo to nejhorší, co bychom jim mohli udělat. Znovu a znovu se potvrzuje, že většina lidí v produktivním věku potřebuje chodit do práce. Jinak ztrácí životní návyky, rozpadají se jim vztahy, dostávají se do problémů s alkoholem a spousta z nich nakonec skončí v kriminále (a to neřeším možnost, že narazí na verbovače džihádu)," varuje před následky takového opatření.

I proto by v krajním případě navrhoval jiné řešení. „Než ty lidi zničit nepodmíněným základním příjmem, to už by dávalo větší smysl vytváření umělých pracovních míst. Ale to je v situaci, kdy firmám chybí tisíce zaměstnanců, čistě teoretický problém," dodal jasně Hampl.

Související

Více souvisejících

Libor Rouček Petr Hampl Švýcarsko

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy