Praha - Ekonomka Ilona Švihlíková tvrdí, že ačkoliv jsou výsledky britského referenda o vystoupení z Evropské unie známy již týden, politici je stále nedokázali překousnout. Není se prý čemu divit, v čele Evropské unie totiž sedí lidé neschopní a druhořadí.
"Teď jsou reakce z Bruselu stále hodně hysterické, je třeba začít konečně jednat. Evropský parlament má ale na běh EU marginální vliv. A lidi v čele Evropské komise zase nedokážou velké problémy unie, jako jsou ekonomická a uprchlická krize, řešit. A další problémy ještě přidělávají," tvrdí ekonomka.
"V čele Evropské komise jsou neschopní druhořadí politici, kteří selhali ve vlastní zemi. Jako třeba Donald Tusk v Polsku. Následně byli tzv. vykopnuti výš a dnes určují směřování EU. Jak může tato nedůvěryhodná garnitura jako třeba právě Juncker vůbec něco říkat?" rozčiluje se na Českém rozhlase ekonomka.
Brexit byl podle ní výstrahou, a to nejen pro Británii, ale především pro Brusel, který se ale bohužel tváří, jako by se ho to netýkalo. "Scénářů, co bude dál, je mnoho. Platit nemusí ani jeden. Brusel si myslí, že Velkou Británii teď odkopne a pojede dál. To ale není chování státníků," dodala.
Podle ekonomky by evropští politici EU z neúspěchu měli vyvodit sebereflexi. „A jednat jako dospělí. Místo toho je ale vidět jen snahu brexit nějak obejít, anulovat, zesměšnit a trestat Brity. Důležité ale bude, aby se nejdřív uklidnila a stabilizovala situace uvnitř Spojeného království," vysvětlila.
Ta se ale prý postupně vykrystalizuje a pojede se dál. "Zatím se důsledků brexitu lekli i jeho zastánci. Možná že by se Britové mohli inspirovat Islandem, který dokázal, že to bez EU jde. Navíc velmi dobře," podotkla.
Související
Ekonomové tvrdí, že by se kurzarbeitový program Antivirus měl ukončit dříve
Současný stav většině lidí neprospívá. Něco se musí změnit, varuje ekonomka
Ilona Švihlíková , Brexit , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
včera
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
včera
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
včera
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
včera
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
včera
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
včera
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
včera
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
včera
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
včera
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
včera
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
včera
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
včera
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno včera
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
19. července 2026 22:02
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
19. července 2026 20:50
Když Putin nechce mír dobrovolně, Kyjev si ho vynutí. Zelenskyj oznámil zahájení klíčových schůzek ke konci války
19. července 2026 19:38
Natankujte ještě dnes. Strop na pohonné hmoty končí, ceny paliv od zítřka porostou
19. července 2026 18:24
Není důvod, aby ceny ropy rostly. Hormuzským průlivem lodě normálně proplouvají, tvrdí USA
19. července 2026 17:05
Volby v USA se blíží. Trumpova podpora je na historickém minimu, Demokraté ale vyhráno nemají
19. července 2026 15:50
Nikopol. Ukrajinské město, o kterém jste nikdy neslyšeli, by mohlo obranu před drony učit celý svět
Jihoukrajinské město Nikopol se v hlavních zprávách objevuje jen zřídka, neboť zůstává ve stínu hrozeb spojených s nedalekou okupovanou Záporožskou jadernou elektrárnou, která leží přímo na protějším břehu řeky. Podle místních úřadů je však toto frontové město terčem útoků prakticky každý den od samého počátku ruské invaze. Vzhledem k bezprostřední blízkosti nepřátelských pozic, jež jsou na druhém břehu Dněpru vzdálené pouhé tři kilometry, čelí civilní obyvatelé permanentnímu riziku náletů bezpilotních letounů s krátkým doletem. Místní dobrovolníci potvrzují, že ačkoliv si na neustálé nebezpečí do jisté míry zvykli, všudypřítomný strach je nikdy zcela neopouští a je nesmírně obtížné sledovat, jak toto napětí doléhá na starší či hendikepované spoluobčany.
Zdroj: Libor Novák