Co dělat při teroristickém útoku? Rady, které vám mohou zachránit život

Praha - Evropa se v posledních týdnech zmítá ve vlnách teroristických útoků a je možné předpokládat, že jen tak neskončí. Bezpečnostní analytik Otakar Foltýn proto prozradil, co máte v případě, že jste svědky takového útoku, dělat.

Podle experta je v jakémkoliv prostředí, kde je záhodno dosáhnout nějaké bezpečnostní úrovně, potřeba buď zvyšovat bezpečnost, anebo svobodu. "Je to velmi jednoduché a teď to zjednoduším ještě víc: Buď můžete mít stoprocentní bezpečnost a nulovou svobodu, nebo obráceně. Anebo můžete mít nějaký rozumný kompromis mezi tím. Jinými slovy: pokud dosáhnu toho rozumného kompromisu, znamená, že nemůžu mít absolutní bezpečnost. A jinými slovy: toto se bude stávat," řekl České televizi.

"Samozřejmě, že částečně tomu můžete zabránit. Velmi efektivní je v tom používání zpravodajských služeb. Dokonce podstatně více efektivní, než si většina laiků myslí. Takže toto je typický úkol, který primárně mají řešit tajné služby. Teoreticky částečně je tam samozřejmě účinnost policejních sil a teprve někde sekundárně v případě, že policejní síly vysloví potřebu, tak potom armáda. Ale primárně toto se má řešit pokud možno utajeně a ne zbytečně to medializovat," dodal.

Teroristé jsou podle něj nebezpeční, pokud jsou osamělí, protože jsou neodhalitelní. "Na to, abyste přišla na to, kde konkrétní terorista plánuje nějaký útok, tak potřebujete, aby měl nějakou síť, aby měl nějakou logistiku, která mu dodala ty zbraně, on se ty zbraně snaží opatřit, případně se snaží opatřit výbušniny. S někým komunikuje a podobně, to se dá odhalit. Pokud je to opravdu jenom frustrovaný člověk, který za každou cenu chce zemřít a mimo jiné chce, aby se o tom v médiích mluvilo, tak tomu může zabránit velmi těžko. Pak je to otázka tvrdých opatření na ulici. To znamená fyzické zábrany, policejní kontroly a podobně, což už samozřejmě teďka zabíháme do těch svobod," vysvětlil.

V případě, že se ocitnete v prostředí, kde by útočil nějaký terorista, pro vás má odborník jednoduchou radu: "Utečte." Pokud nemůžete utéct, expert radí, aby se lidé schovali. "Když se nemůžete schovat, bojujte. A to v tomto pořadí. Pokud by se jednalo o útok v případě například toho nákladního auta, tak samozřejmě tam je to hrdinství těch jednotlivých lidí a procento hrdinů – třeba v českém prostředí krásně popisuje Jiří Padevět nebo v americkém Philip Zimbardo – tak to procento hrdinů ve společnosti je víceméně ve všech společnostech stejné. Takže já jsem přesvědčený, že v České republice by se takoví hrdinové našli také," vysvětlil v pořadu Interview ČT24.

"Pokud můžete utéct, tak utečte, protože v momentě, kdy dorazí bezpečnostní složky, tak čím více je civilistů na místě, tím více musí brát bezpečnostní složky na ně ohled a o to efektivnější můžete přijmout řešení. Takže utéct je to první. V případě, že se schováte, pochopitelně v ten okamžik zpomalujete toho útočníka, který vás musí hledat. Neschováváte se sama, schovává se vás spousta," podotkl.

"V momentě, kdy se nemůžu ani schovat, tak samozřejmě tak jak bylo řečeno, bojuju, byť mám malou šanci, ale mám buď jistotu, že zemřu, anebo alespoň malou šanci, pokud se mnou budou bojovat i ostatní. Takže obecně platí: pokud je šance, že toho budou schopny a budou včas stíhat policejní jednotky, zbytečně se jim do toho neplést. Pokud by došlo na situaci, jako byla například v Nice s tím kamionem, tam bylo zjevné, že policii to na místě bude chvilku trvat. A v ten okamžik činnost jak toho Francka na mopedu, anebo té další osoby, která se pokusila to auto zastavit, tak tam to bylo zcela namístě. Ti lidé si zaslouží maximální ocenění," dodal.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus útok teroristický útok ve Francii: Nákladní auto zabilo desítky lidí (14.7.2016)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy