Při vzniku ČSR sehrály důležitou roli Československé legie

Praha - Česko si 28. října připomíná 92. výročí vzniku Československé republiky, při jejím formování sehrály důležitou roli Československé legie, jejichž existence pomohla získat Československu status vítězné mocnosti první světové války. Jednotky aktivně působily i při konsolidaci nové republiky.

Československé legie byly jednotky zahraničního vojenského odboje v první světové válce, v níž stála vojska Dohody, tedy armády Francie, Velké Británie, Ruska, USA a Itálie proti vojskům Ústředních mocností, Rakouska-Uherska, Německa, Turecka a Bulharska. Československé legie působily na třech místech - v Rusku, Francii a v Itálii. Formovaly se buď z válečných zajatců, nebo přeběhlíků z rakousko-uherské armády. Koncem války měly přes 100 000 členů.

Legie se podílely na vítězství států Dohody. Ještě důležitější však bylo, že podpořily českou a slovenskou emigraci ve snaze o vytvoření samostatného Československa. "Posloužily jako argument, že český národ má armádu. Díky jim bylo Československo považováno za jednu z vítězných mocností, ačkoliv bylo původně součástí poraženého Rakouska-Uherska," vysvětlil historik Ivan Roudný.

Československé legie v Rusku byly dobrovolnické jednotky působící na ruském území v letech 1914 až 1920. Do konce roku 1918 do nich vstoupilo 61 000 vojáků. Jejich základ tvořila Česká družina, později z nich vznikla Československá střelecká brigáda. V lednu 1919 se zformovalo Československé vojsko na Rusi, které již bylo součástí Československé armády. Vlády států Dohody chtěly legionáře ponechat v Rusku a vytvořit z nich jádro sil, které by pomohlo v boji proti bolševismu. Kontrolovaly totiž velkou část Sibiře a byly jedinou dobře organizovanou vojenskou silou v Rusku. Legie se však vrátily zpět do Československa. V Rusku padly zhruba 4000 českých vojáků.

Ve Francii působily dobrovolnické jednotky v letech 1914 až 1919. Jako součást cizinecké legie vznikla v srpnu 1914 rota Nazdar, o čtyři roky později se zformovala československá brigáda ve Francii. Na jaře 1918 se vrátila do Československa. Působilo v ní 9600 vojáků. Ve Francii padlo během bojů 650 legionářů.

V Itálii se vytvořila na jaře roku 1918 československá divize, z níž pak vznikl armádní sbor. Do jednotek bylo zařazeno asi 20 000 vojáků, po podepsání příměří se vytvořily další, takzvané domobranecké prapory o počtu asi 60 000 vojáků. Na italské frontě zemřelo 350 českých legionářů.

V Československu byl po první světové válce odkaz legií brán vážně. Vznikaly různé spolky a organizace, které je propagovaly. V československé armádě byli legionáři upřednostňováni před vojáky, kteří po celou dobu války zůstali na straně Rakouska-Uherska.

Související

V Česku se konají pietní akty připomínající sedmidenní válku o Těšínsko. Rozhovor

105 let od sedmidenní války. Hranice Československa i Polska se zrodily v krvi, upozorňuje historik

Před 105 lety, 23. ledna 1919, zahájily československé ozbrojené síly operaci v Těšínsku, která měla vyřešit tamní teritoriální spor s Polskem. Přestože boje o území nepředstavovaly v dobovém kontextu střední a východní Evropy výjimečnou událost, vypuknutí takzvané sedmidenní války a její průběh byly pro polskou stranu nemilým překvapením, konstatuje historik Vladimír Černý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil například to, proč bylo Těšínsko vnímáno jako důležitý region, jak Praha a Varšava obhajovaly své nároky na něj nebo z jakého důvody západní velmoci vnímaly konflikt souběžně jako marginální záležitostí, ale i negativní, potenciálně nebezpečný precedent. 
Zima, ilustrační fotografie.

V Československu před 45 lety udeřily silné mrazy: Děti nechodily do školy, nebylo čím topit, kolabovala doprava

Před 45 lety, počátkem roku 1979, udeřily nečekaně velmi silné mrazy. Zatímco ještě o Silvestru předchozího roku panovalo takřka jarní počasí, přes noc klesly teploty místy až o 30 stupňů! V Československu rázem nastal kalamitní stav: zamrzly zásoby uhlí a nebylo čím topit, kolabovala doprava, podniky musely omezit provoz, děti přestaly chodit do školy. Situace se zlepšila až koncem ledna 1979.

Více souvisejících

Československo

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

před 1 hodinou

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

před 3 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

před 4 hodinami

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Jannik Sinner

Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera

Když na letošním březnovém turnaji v rámci série ATP v Indiana Wells nalezli v těle aktuální světové jedničky mezi tenisty Itala Jannika Sinnera anabolický steroid klostebol, bylo jasné, že to od té doby kolem něj nebude jednoduché. Žádný zákaz startů a ani předběžně zastavenou činnost nedostal, což začalo vadit Světové antidopingové agentuře (WADA), která se v tomto případě obrátila na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a žádá pro italského tenistu až dvouletý zákaz.

včera

včera

včera

včera

České královské korunovace. Jak probíhaly a jaký měly význam?

Královské korunovace patřily k vůbec nejdůležitějším ceremoniálům, který v sobě spojoval státnický i duchovní charakter. Jak tento akt probíhal a jaký měl význam? Kdy se konala první česká královská korunovace a kdy poslední?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy