Zeman s Hoferem zakládají pátou kolonu Ruska, varuje komentátor

Praha - Český prezident Miloš Zeman a rakouský kandidát na hlavu státu Norbert Hofer mají jedno společné. Oba bojují proti migrantům. Podle komentátora Martina Fendrycha tak při společném setkání obou politiků v Praze došlo k summitu dvou antiuprchlíků.

Hofer chtěl podle komentátora serveru aktualne.cz možná v Rakousku předvést, že bude pěstovat dobré sousedské vztahy. Zeman prý zase hledá každou možnost, jak poškodit Brusel v oblasti řešení migrační krize, jak poškodit německou kancléřku Angelu Merkelovou, a jak se ukázat jako uprchlíkobijec.

Komentátor tvrdí, že Zeman de facto "vstoupil do rakouské kampaně a přijal Norberta Hofera." "Takže šlo zjevně o domácí demonstraci: Brusel mě nechce, tak já si zvu Hofera, protože Brusel, jak víme, nechce ani Hofera. Bruselským politikem je jednoznačně Van der Bellen," podotkl.

Hofer byl podle Fendrycha sice pozván jako muslimobijec, on ale není Martin Konvička. "Je mírnější než Zeman. Prosazuje „lidskost vůči uprchlíkům" a zároveň „nikoli přetížení své země". Chce brát uprchlíky, kteří jsou opravdu pronásledováni, nikoli ekonomické migranty. Zeman by nebral žádné z „jiné kultury", žádné muslimy. Takže ani v tom se neshodnou," upozornil komentátor.

Následně se ptá, co tyto dva politiky vlastně spojuje? "Vztah k Moskvě. Hofer kandiduje za FPÖ (Freiheitliche Partei Österreichs, Svobodná strana Rakouska), což je pravicově populistická strana, jež podporuje německou Pegidu. Někteří politologové se bojí, že za Hofera se Rakousko začne fašizovat. FPÖ má styky s francouzskou Národní frontou, Alternativou pro Německo nebo nizozemskou Stranou pro svobodu Geerta Wilderse. Orientuje se na Rusko. A Moskva tato uskupení v zemích EU podporuje," uvedl a dodal, že právě moskevská orientace je to, co Zemana spojuje s Hoferem.

Odkazuje tím na stále častěji citovanou "unii v Unii", kterou vysvětlil na Twitteru mluvčí Jiří Ovčáček: "Norbert Hofer představil svůj projekt 'Unie v Unii', který zhruba koresponduje s představou rozšířené Visegrádské skupiny na Visegrád plus."

Podle komentátora je ale problém v tom, že to navrhuje politik ze strany, pro kterou je Putin partner. "Ten projekt nemusí, ale může mít velmi silný rozkladný náboj. Další rozkládání, oslabování EU v době, kdy maximálně potřebuje jednotu. Pak by se taková V5 změnila v pátou kolonu Ruska a mohla by se jmenovat Moskevská pětka," varuje.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Norbert Hofer

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy