USA chtěly válku, plánovaly tříměsíční jaderný konflikt. Ze CIA jsem ty informace vynesl, přiznává špion Köcher

Praha - Karel Köcher, sovětský agent, který byl taky zaměstnancem CIA tvrdí, že vždy stál především na své straně. Odmítal prý svou zpravodajskou činnost spojovat s politickým útlakem v Československu. I proto ho podle jeho slov odmítali jeho nadřízení přijmout jako „jednoho ze svých“. V rozhovoru pro DVTV otevřeně přiznal, že vynesl ze CIA informace o přípravě jaderného konfliktu.

Z přesvědčení Köcher podle svých slov odmítl donášet režimu informace třeba svých někdejších spolupracovnících z rádia Svobodná Evropa. „Vynesl jsem informace, které se týkaly strategických úmyslů Spojených států, ale nic, co by se týkalo domácí scény," přiznává někdejší dvojitý agent s tím, že kvůli svému přístupu měl spoustu konfliktů s československou rozvědkou.

Pozice, jakou zastával, podle něj může být prospěšná pro obě strany. Jednak mohl vysvětlovat Američanům Sovětské úmysly a Sovětům ty americké.

„Vynesl jsem hodně podstatného. Týkalo se to vztahů mezi USA a Sovětským svazem. Konkrétně šlo o informace, které se týkaly možnosti nukleárního konfliktu. Jedna z těch prvních závažnějších byla změna v politice CIA ve verbování sovětských občanů a diplomatů. Do té doby se mělo za to, že to není dobrý nápad, protože jim KGB může podstrkovat dvojité agenty a dezinformace, byla tam úplná paranoia. Pak se to změnilo," přiznává Köcher s tím, že to byla pro Sověty cenná informace. Zároveň prý ale poskytoval informace i CIA, protože musel prokázat, že je „platný agent".

Sovětský svaz se podle něj sice doma choval autoritativně, navenek ale vystupoval úplně jinak a hledal různé dohody. A Spojené státy to podle něj měly naprosto opačně. „Přílišná moc USA se mi jevila nebezpečná, Američané potlačovali svobodu jiných zemí způsobem, který u nás není vůbec znám. Nedělali to přímo vlastními vojáky, ale vycvičili místní jednotky, zabijáky, kteří pak likvidovali opozici. Dá se mluvit vyloženě o genocidě v Guatemale nebo Bangladéši," připouští agent.

Práce v rozvědce, pokud má být platná a etická, podle něj nesmí být zpolitizována. Zpravodajec podle něj musí svým nadřízeným říkal „holou a syrovou pravdu, neideologicky zabarvenou", ať je jakákoliv. „Já jsem si to mohl dovolit, byl jsem v USA. Ale s překvapením jsem zjistil, že mi to v Moskvě nemá nikdo za zlé," vysvětlil. Na druhou stranu si ale Köcher nemyslí, že by CIA vynášením informací způsobil nějaké škody.

„Když byl zvolen Reagan prezidentem, nastala kritická situace. Ani ne kvůli prezidentovi samotnému, který nukleární konflikt nechtěl, ale byl to člověk prakticky nevzdělaný a bez zkušeností v zahraniční politice. Takže měl okolo sebe celou řadu schopných, ale brutálních lidí. Ti byli rozhodnuti rozpoutat nukleární válku za každou cenu," vzpomínal. Po nástupu Reagana do Bílého domu tito lidé vytvořili novou nukleární doktrínu, což byl supertajný dokument. V ní byly vyjmenovány zásady konfliktu s protivníkem. Podobnou doktrínu měli i Sověti.

Ta americká byla přepsána tak, že původně říkala, že nukleární konflikt znamená vzájemné sebezničení – tedy že nikdy nebude sáhnuto k prvnímu úderu, ale pouze k tomu odvetnému. V Reaganově době se to ale změnilo, nová doktrína podle agenta hlásala, že je možno vést krátkodobou tříměsíční vítěznou nukleární válku. „O tom jsem věděl, tu jsem vynesl, jako asi mnozí další," uvedl v rozhovoru Köcher. Tehdy Jurij Vladimirovič Andropov vyhlásil totální poplach a byly aktivovány veškeré zdroje, aby bylo takové situaci zabráněno.

Karel Köcher také Karel František Köcher, Karl Koecher byl československý špion, který byl spolu s manželkou vyslaný v roce 1965 do Spojených států amerických, kde byli v roce 1984 odhaleni a zatčeni. 

Související

Více souvisejících

Karel Köcher (československý špion) špionáž CIA

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy