Vzniku samostatného Československa předcházela krize habsburské monarchie

Praha - Hluboká hospodářská a vnitropolitická krize habsburské monarchie a první světová válka byly hlavními impulsy pro vznik samostatného Československa. Od jeho vzniku letos uplyne 92 let.

Vzniku Československa v roce 1918 přecházelo dlouhotrvající napětí mezi národy žijícími společně v habsburské monarchii. V českých zemích představovalo hlavní problém soužití Čechů a Němců, což ochromovalo i zemskou samosprávu. Do toho se navíc přidala hospodářská krize a sílící nacionalistické tendence jednotlivých národů v monarchii.

Rozpory mezi Čechy a rakouskými Němci se začaly významným způsobem přiostřovat. Zejména po takzvaném Svatodušním programu německém z roku 1899. Němci se domáhali národnostního rozdělení českých zemí a zřízení krajů, které by se napojily přímo na Vídeň a potlačily by tak význam zemských úřadů. To se Němcům nepodařilo prosadit, a tak pokračovali v blokování práce sněmu.

V roce 1908 nastoupila do úřadu nová proněmecká vláda, která českou otázku nehodlala řešit. Přesto se vlády vystřídaly ještě několikrát, až vnitropolitická krize monarchie dospěla k volbám v roce 1911, z nichž měla vzejít nová silná vláda. Výsledek hlasování krizi nevyřešil, ale později posloužil při sestavování československého Národního výboru na konci první světové války a revolučního Národního shromáždění.

Protičeský kurs nové vídeňské vlády se potvrdil, když císař, pod záminkou špatného stavu českého hospodářství, rozpustil zemský český výbor a na jeho místo dosadil mimořádnou správní komisi. Čeští politici se bouřili. V březnu 1914 se tak znovu konala českoněmecká jednání. Za Němce se postavil následník trůnu František Ferdinand d' Este, který jim zaručil zvláštní ochranu. Jednání skočila opět neúspěšně. Osudovým mezníkem se tak stalo až zavraždění následníka trůnu Františka Ferdinanda d' Este a jeho manželky Žofie rozené Chotkové v Sarajevu v roce 1914. Atentát posloužil Rakousku jako důvod pro rozpoutání války, do které se nakonec zapojily všechny světové mocnosti.

Válka znamenala v Rakousku-Uhersku zvýšení vlivu armády a potlačení lidských svobod. Nesouhlas s mobilizací nebo válkou znamenal perzekuci. Svoboda tisku byla pozastavena a za protiválečné názory se zatýkalo. Podobný osud měl čekat například budoucího prvního československého předsedu vlády Karla Kramáře a další české politiky. Monarchie se obávala vnitřních nepokojů a přikročila k tvrdé germanizaci.

Hluboká hospodářská krize a nulový postup na bojištích, který navíc přinesl obrovské množství obětí, přiměl ústřední mocnosti v čele s Německem přijít s nabídkou míru. Tu ovšem státy Dohody v čele s USA odmítly. Americký prezident Willson nakonec v roce 1917 s nabídkou na uzavření míru vystoupil sám. Součástí mírových dohod byla také možnost sebeurčení pro Čechy. Což ale odmítly ústřední mocnosti, tedy Německo, Rakousko-Uhersko, Turecko a Bulharsko. Toho se snažili využít čeští politici v čele s Tomášem G. Masarykem a Edvardem Benešem, kteří hledali podporu pro vznik samostatného Československa u Francie, Velké Británie a především USA. Právě zahraniční mise Masaryka a Beneše měla patrně největší podíl na prosazení požadavků Čechů a Slováků při jednáních o poválečném uspořádání.

Prohlubující se vojenská a politická krize Rakouska-Uherska potřebovala řešení. V květnu 1917 se proto sešla říšská rada, kde vystoupili političtí zástupci slovanských národů s požadavkem na federalizaci monarchie. Proti se však postavili Němci i Maďaři. Češi proto 13. července 1918 vytvořili československý Národní výbor, který měl připravit odtržení od monarchie. Jak se válka chýlila ke konci, monarchie se začala hroutit.

Definitivní rozklad Rakouska-Uherska začal v českých zemích. Delegace Národního výboru v čele s Karlem Kramářem jednala 28. října 1918 s Benešem, představitelem protirakouského zahraničního odboje, o vytvoření samostatného Československa. Celému procesu odtržení výrazně pomohla šířící se zpráva, že Rakousko-Uhersko uznalo všechny podmínky nabízeného míru, které obsahovaly i uznání autonomie národů v monarchii. Češi si tak začali myslet, že je o jejich samostatnosti rozhodnuto. Ve městech proto lidé začali okamžitě demonstrovat a ničit symboly monarchie. Ve stejný den večer vydal Národní výbor první zákon, kterým zřídil samostatné Československo.

Související

V Česku se konají pietní akty připomínající sedmidenní válku o Těšínsko. Rozhovor

105 let od sedmidenní války. Hranice Československa i Polska se zrodily v krvi, upozorňuje historik

Před 105 lety, 23. ledna 1919, zahájily československé ozbrojené síly operaci v Těšínsku, která měla vyřešit tamní teritoriální spor s Polskem. Přestože boje o území nepředstavovaly v dobovém kontextu střední a východní Evropy výjimečnou událost, vypuknutí takzvané sedmidenní války a její průběh byly pro polskou stranu nemilým překvapením, konstatuje historik Vladimír Černý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil například to, proč bylo Těšínsko vnímáno jako důležitý region, jak Praha a Varšava obhajovaly své nároky na něj nebo z jakého důvody západní velmoci vnímaly konflikt souběžně jako marginální záležitostí, ale i negativní, potenciálně nebezpečný precedent. 
Zima, ilustrační fotografie.

V Československu před 45 lety udeřily silné mrazy: Děti nechodily do školy, nebylo čím topit, kolabovala doprava

Před 45 lety, počátkem roku 1979, udeřily nečekaně velmi silné mrazy. Zatímco ještě o Silvestru předchozího roku panovalo takřka jarní počasí, přes noc klesly teploty místy až o 30 stupňů! V Československu rázem nastal kalamitní stav: zamrzly zásoby uhlí a nebylo čím topit, kolabovala doprava, podniky musely omezit provoz, děti přestaly chodit do školy. Situace se zlepšila až koncem ledna 1979.

Více souvisejících

Československo

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

před 1 hodinou

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

před 3 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

před 4 hodinami

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Jannik Sinner

Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera

Když na letošním březnovém turnaji v rámci série ATP v Indiana Wells nalezli v těle aktuální světové jedničky mezi tenisty Itala Jannika Sinnera anabolický steroid klostebol, bylo jasné, že to od té doby kolem něj nebude jednoduché. Žádný zákaz startů a ani předběžně zastavenou činnost nedostal, což začalo vadit Světové antidopingové agentuře (WADA), která se v tomto případě obrátila na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a žádá pro italského tenistu až dvouletý zákaz.

včera

včera

včera

včera

České královské korunovace. Jak probíhaly a jaký měly význam?

Královské korunovace patřily k vůbec nejdůležitějším ceremoniálům, který v sobě spojoval státnický i duchovní charakter. Jak tento akt probíhal a jaký měl význam? Kdy se konala první česká královská korunovace a kdy poslední?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy