ČT vyzpovídala Bangu kvůli Ortelu, pak se přidali i další umělci. A byla to síla

Praha – Na kauzu kolem Českého slavíka, skupiny Ortel a romského zpěváka Radka Bangy si ve svém pořadu 168 hodin posvítila také Česká televize. Ta vyzpovídala nejen Bangu, ale i některé jeho umělecké kolegy, kteří jej podpořili. Do reportáže zařadila také záběry, které ukazují, jak to na koncertech skupiny Ortel vypadá.

Banga v reportáži zopakoval, že se jej téma extrémní pravice velmi dotýká, protože on i jeho žena měli rodinu v koncentračním táboře. „V mé rodině to bylo smutné. Mí tři prastrýcové i s dědou byli v odboji, jeden padl jako voják československé armády, dva byli uvězněni gestapem a nakonec při bombardování zemřeli. Můj děda prošel několika koncentračními tábory a jen zázrakem přežil," popisuje osud své rodiny romský zpěvák.

Ani to ale některým lidem jako důvod k boji proti skupině Ortel nestačí. „Přál bych si, aby Banga žil v zemi, kde v roce 1938 žili jeho předkové." „Ten pán s tím divným knírkem za druhé světové války to nedokončil. Jaká škoda. Nemuselo tu být takové černo." „Na toho ču...ka dvojnásobný plyn". „Špíny, spálit je" I takové vzkazy se objevily na facebookové zdi Bangy. Sám zpěvák prý něco takového nečekal. „Nečekal jsem tolik nenávisti. Věděl jsem, že nějaká přijde, ale ne tolik. Že je v těch lidech taková zrůdnost," přiznal na kameru.

Psali jsme:
Bouře kolem Slavíka pokračuje: Ortel si s národem vytřel zadek. A obyčejní Češi tomu tleskají
Válka kvůli Ortelu pokračuje: Bangovi za jeho komentáře vyhrožují smrtí  

Právnička organizace In Iustitia, která se zabývá pomocí obětem násilí z nenávisti, Klára Kalibová přitom poukazuje, že některé příspěvky, které lidé napsali na Bangův Facebook naplňuje trestné činy z nenávisti. „Konkrétně český právní řád zná 3. Je to trestný čin násilí vůči skupině obyvatelů a jednotlivci, trestní čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob a trestný čin hanobení rasy, národa a přesvědčení," vysvětluje.

Stejně jako Banga a jeho žena, tedy odchodem ze sálu, zareagovali jen další dva umělci – herečka Iva Pazderková a zpěvák Pekař, vlastním jménem Petr Štolba. „Bylo to trochu hustý. Já úplně nejsem fanoušek nějakých kontroverzních vyjádření, ale prostě jsem už nechtěl být s těma lidma v sále. S určitejma lidma," přiznal pro ČT Pekař. „Já jsem myslela, že zůstanu sedět a nějak v tichosti to přetrpím v rámci respektu k principu té ankety. Ale pak mi to nedalo a v klidu a tichosti jsem odešla, protože jsem se tam už nějak necítila dobře. A nějak jsem potřebovala tam nebýt," přiznala Pazderková.

Většina umělců přitom v sále zůstala a tleskala. Zpěvačka Lucie Vondráčková bezprostředně pro předání cen uvedla, že je podle dí dobrá pestrost i v umění. „Berme trošku život s nadhledem a humorem," dodala. Podobně reagovala i Lucie Bílá, podle které byl Bangův odchod „zbytečný". „Jsou věci, které se neříkají. A když se říkají, tak v soukromí," tvrdila Bílá s tím, že žijeme v krásné zemi a tak bychom si měli navzájem projevovat úctu.

Psali jsme:
Spor o Ortel: Lucie Bílá se skupiny zastala, pak přišel hodně ostrý vzkaz. Ozval se i Jan Kraus Kauza Ortel: Bangovo gesto bylo zbytečné, zlobí se Bílá. Komentář přidaly i Farná, Vondráčková nebo Jandová Válka o Ortel: Bílá je napůl Romka, měla by se vyjadřovat jinak, vzkázal jí Banga. A pak přišla ještě mnohem tvrdší slova  

Česká televize také odvysílala záběry, které letos na koncertu skupiny Ortel ve Frýdku-Místku pořídil dokumentarista Vít Klusák. Na nich fanoušci hajlují a provolávají heslo „Sieg Heil", „bílá rasa" nebo „white power". „Co mě nadzvedlo je, že hvězdy českého šoubyznysu začnou říkat: ale prosím vás, mějte humor, vždyť jsou to sympatičtí kluci a ať žije pestrost, nechme je žít. To je tak neuvěřitelný, protože celebrity jsou vzorem pro tolik lidí," přiznal Klusák s tím, že sám na Facebooku vystoupil s krátkou poznámkou, vzkazem pro Lucii Bílou.

Politolog Masarykovy univerzity Miroslav Mareš, který se specializuje na extremismus, poukazuje, že k sobě Ortel dokázal přitáhnout různé skupiny příznivců u řad moderních nespokojenců z maloměsta i někdejší členy tvrdého jádra neonacistické scény.

Podle zpěváka Dana Bárty tato situace vypovídá o tom, že by si kde kdo pro chvíle na obrazovce nechal vyvrtat svědomí. Pazderková dodala, že až teď jí došlo, že strašně moc lidí nenávistné chování nejen toleruje, ale dokonce podporuje. „Popularita je i o tom, že si člověk neznepřátelí lidi – tudíž se i jasně nevymezí. Na rozdíl od Radka Bangy," myslí si Vojtěch Dyk. „To nejsou umělci, kteří by se chtěli za něco stavět, za něco bojovat, projevovat svůj názor. To jsou prostě baviči. A baviči prostě zatleskají neonacistovi i šaškovi, jim je to jedno. Chtějí, aby měli své fankuluby relativně plné a proto nebudou riskovat žádné vzrůšo," kritizuje české umělce zpěvák Vladimír 158.

Psali jsme:
Romové jsou v ohrožení? Cikány do plynu, vypalte jim redakci, zuří lidé  

„Já jsem po loňském roce prolistovala různé zdroje, abych zjistila, jaká je minulost frontmana skupiny Ortel. A když jsem tady to všecko zjistila a přečetla si jejich aktuální texty, tak v kontextu s jeho minulostí mě to docela znepokojilo. A proto jsem podpořila Radka Bangu. Proto jsem netleskala při předávání téhle ceny," přiznala zpěvačka Marta Jandová.

„S ohledem na to, že Radek Banga je jeden z mála Romů, který tam normálně sedí a který se do společnosti naší zařadili tak, jak si to vlastně ta společnost v podstatě představuje, tak je to z jeho strany úplně pochopitelný a ve svým smyslu jako dost jako vlastně odvážný čin," dodal Bárta.

„Bylo to jasné gesto bez žádných vytáček, zatáček a úhybů," dodal Dyk. Pazderková Bangovi poděkovala za odvahu a Vladimír 158 dodal, že je dobře, že vůbec někdo něco takového udělal. „Neudělal bych jinak vůbec nic. Udělal jsem, co jsem udělal a nevzal bych to zpátky," doplnil sám Banga.

Související

Více souvisejících

Radoslav Banga Ortel (skupina) Česká televize

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy