Trump byl kritizován za hrubiánství a neúctu k ženám a postiženým. Ale on to musel dělat, zní z Česka

Praha – V pátek se republikán Donald Trump oficiálně ujal funkce prezidenta Spojených států, jen několik hodin po inauguraci už podepisoval první zákony a¨exekutivní příkazy. Jak poukazuje Filip Šebesta z Institutu Václava Klause, to co inauguraci předcházelo, bylo trochu jiné než v minulosti.

„Předcházela tomu opět o něco vypjatější a emotivnější volební kampaň než kdykoli v minulosti, kterou média a moderní technologie tentokrát, a to již asi definitivně „povýšily“ na druh televizní reality show,“ myslí si Šebesta.

Situaci v USA srovnává s tou českou. „Po celou dobu jsme byli svědky nesmiřitelné kritiky a nenávisti progresivistických liberálů, americké obdoby českých bojovníků za „pravdu a lásku“, kteří v sobě dokázali, podobně jako jejich čeští kolegové, nalézt až neuvěřitelnou míru animální agresivity a nenávisti – ač o sobě rádi mluví jako o hateless people (lidech bez nenávisti, snad mírumilovných). Viděli jsme také – v závěrečné agónii okolo sebe zuřivě kopající – odcházející administrativu, která posunula politickou kulturu opět o něco níž,“ domnívá se.

Psali jsme: Umělci že vědí, co je správné? Ohrožují demokracii. U nás chtěli rezignaci Zemana, varuje Klausův muž  

Připomíná také, že republikán byl v minulých týdnech a měsících často kritizován za své chování. „Donald Trump byl po celou dobu předvolební (i pokračující povolební) kampaně kritizován tu za své hrubiánství, tu za údajnou neúctu k ženám, tu za vysmívání se postiženým, homosexuálům či jakékoli jiné progresivisty zneužívané skupině lidí,“ píše .Trump podle něj záměrně porušoval pokryteckými liberály vymezené a úzkostlivě střežené mantinely politické korektnosti.

„Ostatně snaha o návrat zdravého rozumu a jisté konzervativní uměřenosti do politiky je jedním z jeho nejdůležitějších témat. Donald Trump se rozhodl vzepřít se progresivismu, který se pyšně vysmíval běžným Američanům, ale zároveň požadoval jejich peníze na své aktivity. Progresivismu, který si pro sebe ukradl politiku a veřejnou debatu a znemožnil v ní účast komukoli, kdo by chtěl jen částečně obhajovat cokoli, co se nachází mimo stále úžeji vymezený, politickou korektností definovaný mainstream,“ uvádí.

Psali jsme: Trump si dobíral účastníky sobotních protestů, v dalším tweetu už obrátil  

Trump podle Šebesty vlastně ani neměl jinou možnost. „Zbytnělou krustu politické korektnosti nebylo možné rozbít jinak než právě do jisté míry mediálně antisystémovým chováním. Poslušným vystupováním a čekáním na slovo by Trump s ohledem na vliv a mediální sílu progresivismu ničeho nedosáhl. Bylo třeba se imunizovat od vlivu médií, a to se Trumpovi právě jeho neotřelým způsobem vedení kampaně a vystupováním podařilo. Alespoň voliči to tak pochopili,“ vysvětluje zástupce institutu.

Na jakékoliv hodnocení je ale podle něj ještě brzy. „Donald Trump vzbudil očekávání a zatřásl Amerikou i světem ještě před tím, než vůbec vstoupil do Bílého domu. Buďme ale realisté a počkejme si na jeho reálné kroky,“ dodává Šebesta.

Související

Více souvisejících

Institut Václava Klause Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy