Ani 200 policistů nezabrání debilovi vjet do chodců. IS vydal manuál, jak zabíjet bezvěrce, vysvětluje pro EZ Šándor

Praha – Musíme se smířit s tím, že útoku, kdy auto najede do chodců, prostě není možné zabránit. Pro server EuroZprávy.cz to říká bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní expert Andor Šándor. Zásah londýnských policistů hodnotí jako dobrý, jednu věc by ale přesto tamní policii vytknul – strážníci podle něj téměř nenosí zbraně.

„Jestli se dá policii něco vytýkat, a souvisí to s britskou kulturou, je to fakt, že po všech těch útocích, které se odehrály a kterým čelili i policisté – a to si pamatuju i z doby, kdy jsem v Londýně pracoval – jsou stále neozbrojeni. Je to vlastně britská kultura, že policisté, bobíci, jsou beze zbraně a jsou blízko lidem. Zbraně mají třeba v autech nebo podobně. Ale bobík, který chodí po ulicích a který střeží objekty, bývá neozbrojen. Myslím, že je na čase přemýšlet o tom, do jaké míry by měli být takto vystaveni brutálnímu útoku takového šílence,“ uvedl pro náš server Šándor v souvislosti s útokem u britského parlamentu.

Zásah policie ale hodnotí jako dobrý. „To je dáno i historickou zkušeností Velké Británie a tím, jak celá 70., 80. i 90. léta měli problémy i Irskou republikánskou armádou, která dokázala pozabíjet asi 3500 lidí. A má zkušenost také s islamisty. Nelze jí nic vytknout, navíc mají dobrý způsob, jakým komunikují s veřejností, a Britové chovají respekt k policistům – prostě policisty poslouchají. Na rozdíl od Čechů, kteří neposlouchají nikoho. I to je záruka úspěšného zásahu, protože lidé se podřídí, respektují pokyny policie a nekomplikují situaci nějakýma zbytečnýma pindama tak, jak to vidíme u nás. A navíc to Britové už znají, jsou v tomto směru o dost lepší než zbytek Evropy,“ myslí si bezpečnostní odborník.

Ministr vnitra Milan Chovanec krátce po útoku vydal prohlášení, ve kterém doslova uvedl, že „zatím nic nenasvědčuje tomu, že by incident měl jakoukoli spojitost s Českou republikou“. „Když jede šedé SUV po Westminster Bridge, narazí do lidí, kteří tam náhodně jsou – spočítá si, že tam budou i cizinci, protože je to centrum Londýna, blízko je Westminsterské opatství, je tam parlament, kolébka britské demokracie, na druhé straně je ruské kolo. Takže útočník jede na jistotu. Jak by to proboha mohlo mohlo mít cokoliv společného s Českou republikou? To jsou jenom vyjádření politiků, kteří se snaží o to, aby ukázali lidem, že jsou na stráži a že ty věci sledují. Ale je to prostě jen politická snaha, ale myslím si, že ti, co tomu rozumí, vědí, že ta spojitost by musela být ďábelsky rafinovaná,“ okomentoval Chovancovo vystoupení Šándor.

Středeční incident byl podle něj útok člověka, který mohl mít nějaká napojení a který mohl s někým komunikovat. „Ale samotný útok byl velmi jednoduchý – vypůjčí si bez problémů auto, provede to rychle, nepotřebuje se nijak připravovat a pokud je dostatečně otrlý a odporný, je schopen zranit hodně lidí a některé i zabít,“ uvedl.

K činu se ve čtvrtek přihlásil Islámský stát. Podle Šándora je ale třeba se závěry počkat, až Britové zveřejní informace, které případně najdou na sociálních sítích nebo v mobilu útočníka. „Zatím je předčasné spekulovat. Oni správně neříkají jeho jméno, aby nevyplašili komplice, Nevím, proč chce někdo pořád slyšet jméno, je logické, že takto hloupě to nelze dělat. Mluví se o právu na informace, každý chce pořád něco vědět, když se tady řeší důležitější věci, než jak se kdo jmenuje. Jestli měl nějaké napojení na IS teprve uvidíme, protože IS – tak jako to dřív dělala al-Kaida – se přihlásí k jakémukoliv útoku, to je logické. Za málo peněz dostanou hodně muziky a popularity. Islámský stát vydal manuál, jak nás, bezvěrce, zabíjet. Je tam samozřejmě i způsob autem. Ale ten člověk manuál taky nikdy vidět nemusel, mohl se vzhlédnout v útocích z Nice nebo Berlína,“ uvádí pro EuroZprávy.cz Šándor, podle kterého je důležité, že se mu útok povedl a že zabil a zranil lidi.

„Ale hlavně to ukazuje, že to, že dáme 200 vojáků nebo policistů na letiště – a tím to nechci shazovat – v žádném případě nezabrání žádnému debilovi, který se rozhodne, že ze silnice vjede do chodců. To bychom museli udělat špalír policistů na všech chodnících podél silnic. A jistě chápete, že to se udělat nedá. Jinými slovy, proti tomuto způsobu útoku žádná obrana není, to si řekněme na rovinu. I když se tady chlácholíme tím, že zvýšíme bezpečnostní opatření. To může fungovat proti jinému způsobu útoku, ale útok autem proti obyčejným lidem, kteří jdou po ulici, tomu se nedá zabránit,“ dodává Šándor.

Související

Prezidenta Miloše Zemana loni napadla u voleb polonahá aktivistka.

Měli by mít politici ochranku povinně? Ptali jsme se experta

Česká republika je šestou nejbezpečnější zemí světa, útoky na politiky se zde objevují zřídkakdy. I proto chce poslanec Petr Dolínek (ČSSD) některé z nich připravit o ochranku. Z našetřených peněz by rád pořídil nové vybavení pro policii. Ta však spadá pod resort vnitra vedený Janem Hamáčkem, který už dříve jeho návrh odmítl.

Více souvisejících

Andor Šándor (bezpečnostní specialista) teroristický útok před Westminsterským palácem v Londýně (22. března 2017) Velká Británie Policie Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy