Buzerace? Rozhodli o tom Pražáci! U Jílkové se rozkřikoval poslanec, pak zasáhl herec

Praha - Toto úterý poslanci již napotřetí přehlasovali veto k novele zákona o ochraně přírody a krajiny. Rozhodli tak mimo jiné o budoucnosti Šumavského Národního parku. S novelou nesouhlasily některé šumavské obce, které mají obavy o svůj další rozvoj. Je nutné chránit zákonem divokou přírodu Šumavy a ohrozí schválení budoucnost tamních obcí? O tom se bouřlivě debatovalo v pořadu Michaely Jílkové Máte Slovo.

V dnešním vydání pořadu Máte Slovo přišli diskutovat ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Zahradník, ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený, starosta obce Modrava a předseda Svazu obcí NP Šumava Antonín Schubert, Jiří Koželouh, ředitel ekologického Hnutí DUHA a Martin Leiš spolumajitel penzionu na Šumavě.

Hned v úvodu zmínil starosta Modravy Schubert, že se občané na Šumavě cítí jako Indiáni v rezervaci. Přijatý zákon omezí pohyb lidí. Lidé prý budou chodit pouze po cestách, které někdo možná vyznačí, bude možné bourat domy, které se označí jako nepotřebné a lidem nezbude nic jiného, než si postavit stan.

Na odmítavý postoj ministra Brabce vůči slovům modravského starosty reagoval poslanec z ODS Zahradník, který podotkl, že rodinám vadí hlavně to, že se rozhodlo o nich bez nich. „Rozhodli o tom Pražáci, kteří tam nežijí,“ uvedl.

Proč politici nerespektují vědce? tázal se herec

Zákon jako drastický nevnímá ředitel NP Šumava Hubený. Většina území Parku bude podle něj přístupné, jen v nezbytně nutných místech se vyhlásí klidové území, které se projedná s dotčenými obcemi a krajem.

Do debaty jako první z publika zasáhl herec Petr Vacek. Nejprve upozornil, aby si jednotlivé strany neskákaly do řeči. Pak vyjádřil nespokojenost s tím, že někteří politici nerespektují vědu. Jejich výroky o Šumavě, že vysychá a lesy mizí, jsou prý dle vědců nepravdivé. Herec se tedy řečnicky ptá, proč politici nerespektují vědce. Na jeho námitku reagoval poslanec Zahradník. Podle něj je očividné, že lesy u pramenů Vltavy jsou uschlé. Dodal, že samovolná obnova přírody probíhá jen někde, a někde vůbec ne. „Měli jste dát na naše návrhy, bude-li kůrovec, šetrně vykácet,“ spílal straně podporující zákon.

Ekologičtí aktivisté chtějí podle starostky vystěhovat obyvatele Šumavy

Podle ministra Brabce byl vzorem zákona Bavorský národní park. Rýpl si do období vlády Miloše Zemana, kdy jeho ministr Kužvart prý počítal s více jak 50 % Šumavy jako bezzásahové zóny.

Další muž z publika se vrátil k otázce vědců. Zmínil, že vědecké názory se proměňují Zmínil vědce, který řekl, že určitá území Šumavy nikdy nevyschnou. Po určitém čase však vyschly. „Les je pořád živý, i když je suchý“, citoval ironicky názorový obrat vědce muž.

Starostka obce na Šumavě říká o zákonu, že je to prostředek jak místní obyvatele vrátit do eneolitu. „Ekologičtí aktivisté nás chtějí vystěhovat. Práce na Šumavě není, lidé se vystěhovávají, vracíme se do eneolitu,“ konstatovala.

Další starostka z publika se ministra Brabce zeptala, zda může zaručit, že její obec bude v bezpečí. Ukázala na něho fotku své obce, nad níž se nachází kopec napadený kůrovcem, obci hrozí nedostatek povrchové vody. Ministr pouze konstatoval, že Česko vysychá. „Nikdo vám to nedovede zaručit. Nesouvisí si to tak s kůrovcem, souvisí to s nedostatkem vody,“ odpověděl.

Podle podnikatele v cestovním ruchu je pro Šumavu škodlivá vysoká koncentrace turistů. Té přispívají i obce, které budují velká parkoviště. To strhlo několikaminutové dohady o tom, zda návštěvnost Šumavy klesá, nebo stoupá.

Je třeba přehodnotit také způsob financování národních parků

Starosta Modravy Schubert přišel s tím, že on jezdí na dovolenou do NP České Švýcarsko. „Tam mě nikdo nebuzeruje. Můžu si jít, kam chci,“ uzavřel. Brabec však kontroval. „Víte, proč jedete do Českého Švýcarska? Protože Modrava je v létě tak narvaná, že se tam skoro nevejdete!“.

Zoolog z publika se pustil do zástupů šumavských obcí. „Modrava je mezi třemi nejbohatšími obcemi v ČR. Zajímalo by mě, co ji tak strašně brání rozvoji,“ kladl si otázku. Naopak odpůrce zákona z publika vyjádřil své velké obavy. „Šumava bude chřadnout brzy. Nenajdeme tam střechu nad hlavou, nebude se tam moct najíst, napít, vyprázdnit ani vykoupat. Co lidem zbude,“ zoufale podotkl.

„Míšo, koukám, že na mě přísně koukáte,“ pronesl ke konci pořadu ministr Brabec. Moderátorka Jílková opáčila, že se bude končit. Posledním příspěvkem v diskuzi tak byl Brabcův slib, že v budoucnu se bude muset přehodnotit financování národních parků, a že není možné ho dále financovat z těžby dřeva.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Michaela Jílková Národní park Šumava šumava Jan Zahradník Richard Brabec (ANO) Petr Vacek Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy