Důchodci se nedoplatí? Můžete se zadlužit, ani o tom nevíte

Praha - Dědické právo bylo jednou z oblastí, které se rekodifikace soukromého práva před třemi roky dotkla nejvýrazněji. Nový občanský zákoník přinesl celou řadu změn a nových institutů. Jak ale dopadlo jejich zavedení v praxi? A jak na nás působí fakt, že v rámci pozůstalostního řízení můžeme nyní přijít i o vlastní majetek? O tom se diskutovalo v pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou?

V pořadu diskutovali bývalý náměstek ministerstva spravedlnosti František Korbel, místopředseda sněmovny Radek Vondráček (ANO), spoluautor úpravy dědického práva Václav Bednář, místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala, notář Jiří Svoboda a ředitel občanského sdružení Život 90 Jan Lorman.

Vondráček hned na úvod zmínil, že z dědiců se mohou stát dlužníci, aniž by vůbec věděli, že něco zdědili. „Odpovídají nejen majetkem, který zdědili, ale odpovídají celým svým majetkem,“ uvedl s tím, že je potřeba u notáře zmínit, že uplatňují výhradu ze soupisu. Podle Korbela si lidé mohou vybrat, jestli chtějí dluhy zdědit, nebo uplatnit výhradu soupisu a dluhy nedědí.

Lorman ale podotkl, že lidé musí vědět, že dědí. To se ale ne vždy děje, například pokud se lidé nezdržují v bydlišti. Podle Bednáře se ale každému z dědiců dostane poučení, jak se má zachovat a jaké má možnosti. Lorman ale upozorňuje, že pokud se lidé nedostanou na dědické řízení, nemohou vědět, jak se mají zachovat. Svoboda dodal, že pokud se lidé nedostanou k jednání, dostanou usnesení o dědickém řízení. A pokud si ho nepřevezmou, k žádnému řízení nedojde.

Fiala uvedl věci na pravou míru a zmínil, že dnes když nic lidé nedělají, tak dědí. Dříve to bylo naopak a pokud nekonali, nedědili. Za dluhy lidé totiž dříve odpovídali jen do výše nabytého dědictví. Dnes odpovídají i svým majetkem, mohou ale dědictví odmítnout.

Divačka uvedla, že se její manžel zadlužil a zemřel, načež ona zdědila dluhy. Mohla je odmítnout, měla s ním ale byt a hypotéku, a pokud by dědictví odmítla, půlku bytu by vlastnila se státem. Podle Bednáře je tohle problém společného jmění manželů. Korbel jednoduše vysvětlil, že si musí vybrat, buď si vezme dluhy a byt, nebo se toho vzdá.

Podle Fialy nový občanský zákoník přinesl zvýhodnění věřitelů. To ale Korbel popírá. Divák se zeptal, jakou má zákon logiku, protože těžko někdo příjme dědictví, pokud bude dluh vyšší než majetek. Bednář podotkl, že cílem je narovnat vztahy mezi věřitelem a dědice.

Divák z publika následně otevřel téma, kdy se lidé stávají dlužníky až po smrti. Například v případě že vlastní byt, zemřou, neplatí a dluhy naskáčou dědicům. Dědic totiž mnohdy netuší, že musí platit nájemné za byt, který například nikdy neviděl. Podle Korbela jde o věc, která by v zákonu být nemusela. Vondráček s ním naplno souhlasí.

Pronajímatel chce podle diváka co nejdříve vrátit byt na trh, naposledy ale čekal 18 měsíců, až se notář ozve, aby se situace řešila s dědicem. Jiná divačka upozornila, že na dědická řízení doplácí často senioři, kteří se v zákoně nevyznají a notáři jim nepomohou. Podle Svobody se ale lidé dozví o dědickém řízení zhruba po měsíci. Dědické řízení je poté prý během dalších tří týdnů. Divačka ale uvedla, že účet zemřelého je obstavený za 14 dní, zatímco dědické řízení trvá několik měsíců.

Svoboda dodal, že tohle je problém bank, které účet zemřelého obstaví, notáři jsou v tom nevině. Přesto ale banky pokračují v trvalých platbách, dokud jsou na účtu peníze. Problém je ale v tom, že se k těm penězům dědici nedostanou, což je problém, pokud například manželé používají jeden účet.

Jiná divačka uvedla, že její přítel vydědil své děti a majetek odkázal jí. Jeho děti ale mají 10 let na to, aby podaly žalobu k soudu. Fiala ale tvrdí, že na to je několik měsíců, podle něj to po deseti letech nikdo řešit nebude.

V případě smrti lze vyřešit podle Lormana dědictví formou darovací smlouvy v případě smrti. Tu ale například katastrální úřady neuznávají, což Bednáře překvapilo. Divačka uvedla, že doma má 30 tisíc kusů různých soudních rozhodnutí. Sama dědila nemovitosti po rodičích formou darovací smlouvy. Notář jí slíbil, že dá smlouvu k registraci, nakonec tak ale neučinil. Podle Bednáře divačka sepisovala darovací smlouvu podle starého zákona, tudíž je dnes neplatná.

Následně přišla řeš na závěť, kterou je podle Bednáře potřeba sepsat s notářem nebo advokátem. Svoboda ale uvedl, že taková služba stojí zhruba 2300 korun. To je podle Lormana ale pro seniory ohromná částka. Korbel závěrem uvedl, že závěť mohu napsat i sám, pokud je jasně napsaná, stručná a výstižná, nepotřebuji k tomu notáře. Doporučil ale závěť u něj uschovat.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Michaela Jílková dědictví důchodci, senioři

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy