Jubilejní ročník festivalu Ignis Brunensis navštívilo přes milion lidí

Brno – Jubilejní dvacátý ročník mezinárodního festivalu ohňostrojů STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS včera zakončila závěrečná show s ohňostrojným „přípitkem“ nad hradem Špilberk. Všech sedm ohňostrojů letošního ročníku vidělo přes milion návštěvníků a další desetitisíce lidí vyrazily na festivalové akce doprovodného programu.

Včera byl závěrečným ohňostrojem na hradě Špilberk zakončen jubilejní dvacátý ročník mezinárodního soutěžního festivalu ohňostrojů STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS. Pět soutěžních ohňostrojů na Brněnské přehradě a dva nesoutěžní nad hradem Špilberk navštívilo celkem 1 030 000 diváků.

Týmy ze Španělska, Číny, Švýcarska, Německa, Rakouska a Česka připravily představení, která dohromady trvala 113 minut a 43 sekund. Vítězem hlavní ceny letošního ročníku se stal tým Pirotecnia Ricardo Caballer ze španělské Valencie. Kromě ohňostrojů festival letos opět nabídl bohatý doprovodný program, na který vyrazily další desetitisíce návštěvníků.

Festival Ignis Brunensis spatřil světlo světa poprvé v roce 1998 a za dvacet let své existence hostil 109 oficiálních ohňostrojných show. Ve dvaceti ročnících se festivalu zúčastnilo 45 týmů z 21 zemí a čtyř světadílů (Evropa, Asie, Afrika a Austrálie). Mezi mimoevropskými účastníky byli Čína, Japonsko, Austrálie a Jižní Afrika.

Od roku 2003 soutěž pětkrát vyhrál tým z Portugalska, dvakrát ze Španělska a dvakrát z Česka. Mezi další vítězné země, které dosud získaly hlavní cenu jednou, patří Austrálie, Francie, Itálie, Slovensko, Švýcarsko a Řecko. Za historicky nejúspěšnější týmy můžeme považovat Flash Barrandov SFX Česko, který dvakrát zvítězil v mezinárodní soutěži a třikrát v národní, a tým Macedo´s Pirotecnia Portugalsko, který má na kontě čtyři mezinárodní vítězství.

Průměrná návštěvnost festivalu, počítáme-li pouze soutěžní ohňostroje, čítá 148 tisíc lidí. Nejvyšší návštěvnost organizátoři zaznamenali v loňském roce při ohňostroji ze Španělska, který vidělo 210 tisíc lidí.

První ročník v roce 1998 trval pouze tři dny a soutěžily v něm tři české týmy na Kraví hoře s finálovým ohňostrojem odpáleným ze tří míst – Kraví hora, Špilberk a Červený kopec. V roce 2002 se hlavní soutěž přesunula na Brněnskou přehradu a změnila se z národní na mezinárodní. Letošní dvacátý ročník byl již měsíční akcí se světovou účastní ohňostrojů ze šesti zemí.

Mezi ohňostrojné lokality za dvacetiletou historii festivalu se zařadila Kraví hora (v počátcích a výročních ročnících), hrad Špilberk (každoročně), Brněnská přehrada (od 2001), Denisovy sady, Výstaviště, Sportovní areál Hněvkovského, Olympia Brno, Masarykův okruh, pivovar Starobrno, zahrada Augustiniánského opatství a Červený kopec.

Aktuálně probíhá ještě hlasování o vítězi divácké ceny letošního ročníku. Hlasovat můžete do středy 28. června 2017 do půlnoci. Výsledky bosou zveřejněny následující den, tedy ve čtvrtek 29. června. Zapojit se můžete také do fotosoutěže Olympia Brno otevřené pro amatéry i profesionály, kam můžete zaslat snímky ohňostrojů a festivalového dění. Uzávěrka pro dodání fotografií je na konci srpna. Až do 13. července také běží na Biskupském dvoře Moravského zemského muzea v Brně na Zelném trhu série open-air představení Městského divadla Brno.  

Přestože dvacátý ročník právě skončil, fanoušci se již mohou začít těšit na příští rok. Jednadvacátý ročník se totiž uskuteční od 26. května do 24. června 2018 se zahajovacím ohňostrojem 26. května na brněnském výstavišti. Festivalem se budou prolínat oslavy sta let Československa a devadesáté výroční světoznámého brněnského výstaviště.

Související

Arnaud Fouriau, Pok Lux Factory z dnešního vyhlášení Ignis Brunensis Winner of Winners na brněnské Nové radnici (22. června 2023, Brno).

Vítězem Ignis Brunensis 2023 jsou Francouzi s Ohnivým polibkem vodě

Vítězové třech předchozích ročníků se střetli v letošním mezinárodním ohňostrojovém klání Ignis Brunensis ve snaze získat titul Vítěze vítězů. Porota udělovala celkem tři ocenění: za nejlepší výběr hudby, nejlepší scénografii a hlavní cenu 26. ročníku soutěže.
Norský ohňostroj byl velkolepý i dramatický Prohlédněte si galerii

Ignis Brunensis 2023: Norský ohňostroj byl velkolepý i dramatický

Společnost North Star Fireworks z Norska, vedená Andreasem Helle, představila v Brně ohromující představení nazvané Severský Noir. Tato show je inspirována detektivními romány, nejen od Jo Nesbøho, a kombinuje je s norskými interprety elektronické hudby.

Více souvisejících

ignis brunensis Ohňostroje statistika Brněnská přehrada Brno

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní

Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že Rusko se již vrátilo do pozice globální "supervelmoci", a to téměř dva roky poté, co nařídil rozsáhlou invazi na sousední Ukrajinu. "Stali jsme se silnějšími," řekl Putin ve virtuálním projevu na úterním zasedání nevládní Mezinárodní ruské lidové rady vedené patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy