Jubilejní ročník festivalu Ignis Brunensis navštívilo přes milion lidí

Brno – Jubilejní dvacátý ročník mezinárodního festivalu ohňostrojů STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS včera zakončila závěrečná show s ohňostrojným „přípitkem“ nad hradem Špilberk. Všech sedm ohňostrojů letošního ročníku vidělo přes milion návštěvníků a další desetitisíce lidí vyrazily na festivalové akce doprovodného programu.

Včera byl závěrečným ohňostrojem na hradě Špilberk zakončen jubilejní dvacátý ročník mezinárodního soutěžního festivalu ohňostrojů STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS. Pět soutěžních ohňostrojů na Brněnské přehradě a dva nesoutěžní nad hradem Špilberk navštívilo celkem 1 030 000 diváků.

Týmy ze Španělska, Číny, Švýcarska, Německa, Rakouska a Česka připravily představení, která dohromady trvala 113 minut a 43 sekund. Vítězem hlavní ceny letošního ročníku se stal tým Pirotecnia Ricardo Caballer ze španělské Valencie. Kromě ohňostrojů festival letos opět nabídl bohatý doprovodný program, na který vyrazily další desetitisíce návštěvníků.

Festival Ignis Brunensis spatřil světlo světa poprvé v roce 1998 a za dvacet let své existence hostil 109 oficiálních ohňostrojných show. Ve dvaceti ročnících se festivalu zúčastnilo 45 týmů z 21 zemí a čtyř světadílů (Evropa, Asie, Afrika a Austrálie). Mezi mimoevropskými účastníky byli Čína, Japonsko, Austrálie a Jižní Afrika.

Od roku 2003 soutěž pětkrát vyhrál tým z Portugalska, dvakrát ze Španělska a dvakrát z Česka. Mezi další vítězné země, které dosud získaly hlavní cenu jednou, patří Austrálie, Francie, Itálie, Slovensko, Švýcarsko a Řecko. Za historicky nejúspěšnější týmy můžeme považovat Flash Barrandov SFX Česko, který dvakrát zvítězil v mezinárodní soutěži a třikrát v národní, a tým Macedo´s Pirotecnia Portugalsko, který má na kontě čtyři mezinárodní vítězství.

Průměrná návštěvnost festivalu, počítáme-li pouze soutěžní ohňostroje, čítá 148 tisíc lidí. Nejvyšší návštěvnost organizátoři zaznamenali v loňském roce při ohňostroji ze Španělska, který vidělo 210 tisíc lidí.

První ročník v roce 1998 trval pouze tři dny a soutěžily v něm tři české týmy na Kraví hoře s finálovým ohňostrojem odpáleným ze tří míst – Kraví hora, Špilberk a Červený kopec. V roce 2002 se hlavní soutěž přesunula na Brněnskou přehradu a změnila se z národní na mezinárodní. Letošní dvacátý ročník byl již měsíční akcí se světovou účastní ohňostrojů ze šesti zemí.

Mezi ohňostrojné lokality za dvacetiletou historii festivalu se zařadila Kraví hora (v počátcích a výročních ročnících), hrad Špilberk (každoročně), Brněnská přehrada (od 2001), Denisovy sady, Výstaviště, Sportovní areál Hněvkovského, Olympia Brno, Masarykův okruh, pivovar Starobrno, zahrada Augustiniánského opatství a Červený kopec.

Aktuálně probíhá ještě hlasování o vítězi divácké ceny letošního ročníku. Hlasovat můžete do středy 28. června 2017 do půlnoci. Výsledky bosou zveřejněny následující den, tedy ve čtvrtek 29. června. Zapojit se můžete také do fotosoutěže Olympia Brno otevřené pro amatéry i profesionály, kam můžete zaslat snímky ohňostrojů a festivalového dění. Uzávěrka pro dodání fotografií je na konci srpna. Až do 13. července také běží na Biskupském dvoře Moravského zemského muzea v Brně na Zelném trhu série open-air představení Městského divadla Brno.  

Přestože dvacátý ročník právě skončil, fanoušci se již mohou začít těšit na příští rok. Jednadvacátý ročník se totiž uskuteční od 26. května do 24. června 2018 se zahajovacím ohňostrojem 26. května na brněnském výstavišti. Festivalem se budou prolínat oslavy sta let Československa a devadesáté výroční světoznámého brněnského výstaviště.

Související

Arnaud Fouriau, Pok Lux Factory z dnešního vyhlášení Ignis Brunensis Winner of Winners na brněnské Nové radnici (22. června 2023, Brno).

Vítězem Ignis Brunensis 2023 jsou Francouzi s Ohnivým polibkem vodě

Vítězové třech předchozích ročníků se střetli v letošním mezinárodním ohňostrojovém klání Ignis Brunensis ve snaze získat titul Vítěze vítězů. Porota udělovala celkem tři ocenění: za nejlepší výběr hudby, nejlepší scénografii a hlavní cenu 26. ročníku soutěže.
Norský ohňostroj byl velkolepý i dramatický Prohlédněte si galerii

Ignis Brunensis 2023: Norský ohňostroj byl velkolepý i dramatický

Společnost North Star Fireworks z Norska, vedená Andreasem Helle, představila v Brně ohromující představení nazvané Severský Noir. Tato show je inspirována detektivními romány, nejen od Jo Nesbøho, a kombinuje je s norskými interprety elektronické hudby.

Více souvisejících

ignis brunensis Ohňostroje statistika Brněnská přehrada Brno

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Sociální síť X

"Bezpečný prostor pro svobodu projevu." DSA po roce zveřejnila hodnocení Muskovy sítě X

Sociální síť X, vlastněná Elonem Muskem, se představila Evropské komisi jako „bezpečný prostor pro svobodu projevu“. V rámci povinného hodnocení rizik podle nařízení o digitálních službách (DSA) platforma zdůraznila své úsilí o moderaci obsahu a podporu otevřené diskuze. Toto hodnocení, datované do září 2023, bylo zveřejněno ve zkrácené podobě až nyní, uvedl server Politico.

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Situace v Pásmu Gazy se dramaticky zhoršuje. Při bombardování zemřely stovky lidí

Situace v Pásmu Gazy se dále zhoršila poté, co izraelské letecké útoky na severní část oblasti zabily podle místních zdravotnických úřadů nejméně 200 lidí. Současně Organizace spojených národů oznámila, že pozastaví dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy poté, co byly znovu ukradeny kamiony s potravinami a dalšími zásobami.

před 3 hodinami

Bašár Asad

Asadovi jde o všechno. Povstání rebelů může ukončit jeho vládu nad Sýrií

Režim Bašára Asada, který po desetiletí ovládal Sýrii, čelí nečekaným zkouškám, jež odhalují jeho dlouhodobou křehkost. Od počátku občanské války v roce 2011 byl Asadův režim zachráněn pouze díky zásadní podpoře od Íránu, Hizballáhu a Ruska. Nyní se však situace dramaticky změnila a podle CNN čelí Asad existenční hrozbě.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Přehledně: Co se právě teď odehrává v Sýrii?

Konflikt v Sýrii se znovu rozhořel kvůli nové ofenzivě, kterou zahájila koalice rebelů známá jako "Vojenské operační velení". Ta uskutečnila překvapivý útok a podařilo se jí získat kontrolu nad částmi Aleppa, uvedl server CNN.

před 9 hodinami

Călin Georgescu

Rumunsko balancuje nad propastí. V dusné proruské atmosféře volí parlament

Rumunsko dnes prochází klíčovými parlamentními volbami, které přicházejí v bouřlivé politické atmosféře. Výsledek minulého týdne, kdy v prvním kole prezidentských voleb šokoval vítězstvím ultrapravicový kandidát Călin Georgescu, vyvolal masové protesty a obvinění z volebních manipulací i zahraničního vměšování. Uvedl to The Guardian.

před 10 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

První krok nově zvolených lídrů EU: Vyrazili do Kyjeva podpořit Ukrajinu

Prezident Evropské rady António Costa a šéfka zahraniční politiky EU Kaja Kallasová dnes ráno dorazili do Kyjeva. Jejich návštěva symbolizuje pevnou podporu Ukrajině ze strany Evropské unie, a to v době, kdy se blíží nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu. Uvedl to server The Guardian.

před 11 hodinami

Válka v Sýrii

Krize v Sýrii: Kdo jsou povstalci, kteří ovládli Aleppo?

V posledních dnech došlo k dramatickým událostem v Sýrii, kde povstalecké síly ovládly značnou část města Aleppo, druhého největšího města v zemi. Tato ofenzíva, kterou vedla islamistická militantní skupina Hayat Tahrir al-Sham (HTS), představuje největší útok proti syrskému režimu za poslední roky. Útok překvapil nejen vládu prezidenta Bašára al-Asada, ale také jeho spojence, jako jsou Rusko, Írán a libanonský Hizballáh.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Donald Trump

Trump nasadí proti Číně tým jestřábů. Jak zareaguje peking?

Druhé prezidentské období Donalda Trumpa začíná s týmem, který se zaměřuje na tvrdý postoj vůči Číně. Trumpovy nominace do klíčových funkcí, například do pozice ministra zahraničí či národní bezpečnosti, jsou plné takzvaných „jestřábů“, kteří považují Čínu za zásadní hrozbu a volají po intenzivním soupeření s ní na ekonomické, diplomatické i vojenské úrovni. Tento přístup slibuje další komplikace v již tak napjatých vztazích mezi Spojenými státy a Čínou.

Aktualizováno včera

včera

Aleppo v plamenech. Syrští povstalci obsadili většinu města, útočí proti nim ruské stíhačky

Syrská válka zažila další zásadní zvrat, když povstalci převzali kontrolu nad většinou druhého největšího města Aleppa. Podle britské monitorovací skupiny Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) došlo k intenzivnímu střetu mezi povstalci a vládními silami, přičemž ruské letectvo zareagovalo nálety na vybrané oblasti města. Tyto letecké útoky představují první takovou akci od roku 2016.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy