Česká republika se přejmenovala. A nikoho to nezajímá, píší světová média

V dubnu 2016 vstoupilo v platnost kontroverzní rozhodnutí, že už se naše země nebude ve světě prezentovat jako Czech Republic, ale zvolí kratší název Czechia, který prý bude lépe zapamatovatelný, vyslovitelný a bude ho používat více lidí. Pokus modernizovat se však u veřejnosti nechytil.

Když politici před rokem oznámili změnu názvu, respektive možnost oficiálně Českou republiku nazývat zkráceně, strhla se bouře nevole. Lidé nemají rádi změnu a i v tomto případě se tato letitá zkušenost potvrdila. Ukázalo se však, že není čeho se bát. Třináct měsíců po zavedení noviny stále ještě většina cizinců neví, že se něco změnilo.

Původní myšlenka této změny byla přizpůsobit se našim v tomto ohledu modernějším sousedům. Slovensko používá krátký název Slovakia, Ruská federace si nechává říkat Russia a Spolková republika Německo volí také jednoslovný název – Germany. Česká republika takovouto variantu od rozpadu Československa neměla a bylo možné ji nazývat pouze celou dlouhou variantou.

Podle politiků hrozilo, že by dlouhé jméno mohlo poškozovat české zahraniční zájmy. „Není pěkná věc, pokud země nemá jasně stanovené symboly, nebo pokud nemá dokonce jasně řečeno, jaké je jméno té země,” řekl tehdy ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Změna jako by se nestala

Ukazuje se, že si nového jména málokdo povšiml. Zahraniční média o ČR hodně psala v průběhu květnové politické krize a významné portály jako je Associated press, BBC či The Washington Post se o naší zemi vyjadřovali výhradně jako o Czech Republic. O nezájmu svědčí i statistika vyhledávače Google. Původní výraz je vyhledáván mnohonásobně častěji.

//

Jménem jsou zmatení i samotní Češi. Britský deník The Guardian se problematikou zabýval a dělal statistiku v pražských ulicích. Většina odpovědí byla negativních. „Nikdo tomu Czechia neříká. Lidé už si dávno na formu Czech Republic zvykli a tak už bychom u toho měli zůstat,“ tvrdil jeden z dotázaných.

Na jméno si nezvykli ani diplomati

Za nepoužívání nové varianty si do určité míry můžeme sami. Česká ambasáda ve Washingtonu ve svých oficiálních vyjádřeních téměř vždy používá starou variantu názvu. Podobný stav je na českých ambasádách i v Kanadě, Velké Británii či Austrálii. Na nové jméno si nezvykla ani většina našich sportovců a není nijak široce využité ani v propagačních materiálech pro turisty.

Mluvčí velvyslanectví ČR ve Washingtonu Pavla Veličkinová reagovala na dotaz deníku Washington Post: „Název Czechia se má používat spíš v méně formální komunikaci, zatímco plné jméno se používá při formálních a oficiálních příležitostech," vysvětlila mluvčí. Název je však podle ní využitelný při jakékoliv příležitosti.

Zastánci nového jména jsou přístupem zklamaní. „Je trapné, že česká ambasáda ve Washingtonu ještě pořád oficiálně nevyužívá jméno Czechia,“ uvedl Petr Pavlínek z Občanské iniciativy Czechia. „Jméno se jen těžko chytne, když nejsou ani oficiální představitelé ochotní ho používat ve vhodných situacích, kdy jiné země používají krátkou variantu svého názvu,“ doplnil Pavlínek.

V jiných jazycích to funguje

Němci nám říkají Tschéchien, pro Francouze jsme Tchéquie a i v naší vlastní řeči říkáme často jednoduše Česko. V angličtině to nikdy nevyšlo. Částečně i z historických důvodů. České země byly dříve historicky známé jako Bohemia. Tento název však nebylo možné použít, protože technicky vzato vynechává Moravu a Slezsko.

Jméno Czechia bylo navrhováno ihned v roce 1993 po rozpadu Československa, ale podle některých to znělo ošklivě a jiný tvrdili, že to zní příliš podobně jako Čečensko (v angličtině Chechnya – pozn. red.). Nakonec se tak zůstalo u Czech republic. A nejde se tak divit, že když přijde nový název více než 20 let po vzniku státu, nemá šanci se snadno uchytit.

Související

Více souvisejících

Česká republika Czechia The Guardian The Washington Post

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Izrael, ilustrační foto

Uznání Palestiny bude mít "vážné důsledky", varuje Izrael

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 8 hodinami

před 8 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy