Česká republika se přejmenovala. A nikoho to nezajímá, píší světová média

V dubnu 2016 vstoupilo v platnost kontroverzní rozhodnutí, že už se naše země nebude ve světě prezentovat jako Czech Republic, ale zvolí kratší název Czechia, který prý bude lépe zapamatovatelný, vyslovitelný a bude ho používat více lidí. Pokus modernizovat se však u veřejnosti nechytil.

Když politici před rokem oznámili změnu názvu, respektive možnost oficiálně Českou republiku nazývat zkráceně, strhla se bouře nevole. Lidé nemají rádi změnu a i v tomto případě se tato letitá zkušenost potvrdila. Ukázalo se však, že není čeho se bát. Třináct měsíců po zavedení noviny stále ještě většina cizinců neví, že se něco změnilo.

Původní myšlenka této změny byla přizpůsobit se našim v tomto ohledu modernějším sousedům. Slovensko používá krátký název Slovakia, Ruská federace si nechává říkat Russia a Spolková republika Německo volí také jednoslovný název – Germany. Česká republika takovouto variantu od rozpadu Československa neměla a bylo možné ji nazývat pouze celou dlouhou variantou.

Podle politiků hrozilo, že by dlouhé jméno mohlo poškozovat české zahraniční zájmy. „Není pěkná věc, pokud země nemá jasně stanovené symboly, nebo pokud nemá dokonce jasně řečeno, jaké je jméno té země,” řekl tehdy ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Změna jako by se nestala

Ukazuje se, že si nového jména málokdo povšiml. Zahraniční média o ČR hodně psala v průběhu květnové politické krize a významné portály jako je Associated press, BBC či The Washington Post se o naší zemi vyjadřovali výhradně jako o Czech Republic. O nezájmu svědčí i statistika vyhledávače Google. Původní výraz je vyhledáván mnohonásobně častěji.

//

Jménem jsou zmatení i samotní Češi. Britský deník The Guardian se problematikou zabýval a dělal statistiku v pražských ulicích. Většina odpovědí byla negativních. „Nikdo tomu Czechia neříká. Lidé už si dávno na formu Czech Republic zvykli a tak už bychom u toho měli zůstat,“ tvrdil jeden z dotázaných.

Na jméno si nezvykli ani diplomati

Za nepoužívání nové varianty si do určité míry můžeme sami. Česká ambasáda ve Washingtonu ve svých oficiálních vyjádřeních téměř vždy používá starou variantu názvu. Podobný stav je na českých ambasádách i v Kanadě, Velké Británii či Austrálii. Na nové jméno si nezvykla ani většina našich sportovců a není nijak široce využité ani v propagačních materiálech pro turisty.

Mluvčí velvyslanectví ČR ve Washingtonu Pavla Veličkinová reagovala na dotaz deníku Washington Post: „Název Czechia se má používat spíš v méně formální komunikaci, zatímco plné jméno se používá při formálních a oficiálních příležitostech," vysvětlila mluvčí. Název je však podle ní využitelný při jakékoliv příležitosti.

Zastánci nového jména jsou přístupem zklamaní. „Je trapné, že česká ambasáda ve Washingtonu ještě pořád oficiálně nevyužívá jméno Czechia,“ uvedl Petr Pavlínek z Občanské iniciativy Czechia. „Jméno se jen těžko chytne, když nejsou ani oficiální představitelé ochotní ho používat ve vhodných situacích, kdy jiné země používají krátkou variantu svého názvu,“ doplnil Pavlínek.

V jiných jazycích to funguje

Němci nám říkají Tschéchien, pro Francouze jsme Tchéquie a i v naší vlastní řeči říkáme často jednoduše Česko. V angličtině to nikdy nevyšlo. Částečně i z historických důvodů. České země byly dříve historicky známé jako Bohemia. Tento název však nebylo možné použít, protože technicky vzato vynechává Moravu a Slezsko.

Jméno Czechia bylo navrhováno ihned v roce 1993 po rozpadu Československa, ale podle některých to znělo ošklivě a jiný tvrdili, že to zní příliš podobně jako Čečensko (v angličtině Chechnya – pozn. red.). Nakonec se tak zůstalo u Czech republic. A nejde se tak divit, že když přijde nový název více než 20 let po vzniku státu, nemá šanci se snadno uchytit.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku. Komentář

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Více souvisejících

Česká republika Czechia The Guardian The Washington Post

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda zahájila evakuaci Rafahu

Izraelská armáda v pondělí vyzvala obyvatele ve východní části města Rafah ležícího na jihu Pásma Gazy, aby se dočasně přesunuli do "humanitární oblasti". Informuje o tom deník Times of Israel.

před 2 hodinami

Miroslav Imrich

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

Google u soudu. V něm jde o miliardy dolarů a to, jak používáme internet

Když použijete Safari na iPhonu a zadáte vyhledávací dotaz, pravděpodobně vám výsledky poskytne Google. I když je možné přepnout na jiný vyhledávač, většina lidí zůstává u Googlu, který Applu za toto privilegium platí velké peníze.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy