Temný mrak nacionalismu nad Českem? Týká se celé východní Evropy, píše americký novinář

New York/Praha - Americký novinář Barry D. Wood si pro finančnický server Market Watch všímá vlny populismu a antiimigrantských nálad po celém území bývalého východního bloku. Země spojuje jedno - nárůst populismu a strach před migrací. Česko se přitom může pochlubit nejnižší nezaměstnaností v celé Evropské unii, uvádí Wood.

Obavy se týkají jak Pobaltí, tak zemí střední Evropy a i Balkánu. Přitom většina zemí v regionu zároveň bojuje s neúprosným demografickým vývojem. Země východní Evropy opustilo od roku 1990 na 15 milionů lidí, kteří doufali v lepší život na Západě. To je celých 10 procent obyvatel všech zemí na západ od Ruska a Ukrajiny. Největší populační úbytek zaznamenala Litva a Lotyšsko (až 25 procent) a Rumunsko (ztratilo 17 procent). "Vymíráme," uvedl Peteris Zvidrins, demograf z univerzity v Lotyšsku.

Často jde o lidi, kteří jsou mladí, dobře vzdělaní a schopní. Úbytek takových lidí tak může mít dopad na jednotlivé země a jejich ekonomický růst. I přes ztrátu obyvatel ale tyto země zcela odmítají migraci.

Podle švédského think tanku Timbro dochází k nárůstu autoritářských antiimigrantských populistických uskupení, zejména zprava politického spektra, ale také zleva. Dle thint tanku jsou autoritářské strany v parlamentu v Polsku, Maďarsku, Lotyšsku, Bulharsku a na Slovensku. 

Ke změně došlo v Polsku v roce 2015, kdy tamní Právo a Spravedlnost získalo parlamentní většinu. Stejně jako Maďarsko a Česko, i Polsko se tak vymezilo proti přijímání uprchlíků ze Sýrie, které prosazuje Evropská unie. Polská ekonomika je na tom však poměrně dobře, jde o jedinou unijní zemi, která se více méně vyhnula ekonomické krizi z roku 2008.

Jiná situace je v Česku a na Slovensku. Tam vládne středo-levá politická síla, která se ale vyznačuje také antiimigrantským sentimentem. 

"Českou republiku čekají parlamentní volby v říjnu. Průzkumy veřejného mínění předpokládají, že nově zformované hnutí milionáře a populisty Andreje Babiše může vyhrát. Prezident země, levicově orientovaný Miloš Zeman, byl mezi prvními lídry v Evropě, jež uvítal zvolení Donalda Trumpa," píše Wood. 

Zmínil také Václava Klause, "architekta úspěšného ekonomického přechodu Česka  v devadesátých letech", který se netajil svou protiunijní rétorikou. "Stále vlivný důchodce" Klaus řekl v červnu, že "odmítáme povolit přeměnu naší země na multikulturní společnost, jak vidíme ve Francii a ve Velké Británii." Češi prý vytrvají a  nebudou "nuceni k poslušnosti." 

Podle průzkumu Gallup z května je proti přijímání uprchlíků Maďarsko, Makedonie, Slovensko, Lotyšsko, Bulharsko i Česko. 

Nízkou nezaměstnanost a ekonomický růst v regionu spojuje novinář s emigrací. Česko má nejnižší míru nezaměstnanosti v celé Evropské unii.

Přestože přiznává, že východní Evropa zaznamenala překvapivý hospodářský pokrok za 27 let od kolapsu komunismu, zároveň Mezinárodní měnový fond (MMF) uvádí, že konvergence životní úrovně se západní Evropou pravděpodobně bude trvat déle, než se očekávalo. Mzdy v Německu a Británii jsou mnohem vyšší než ve východní Evropě a volný pohyb za prací v rámci EU je magnet, který přitahuje východní obyvatele na západ.

Tento faktor, pomalého dohánění Západu, je vodou na mlýn populistům. Předseda slovenské vlády Robert Fico si stěžuje, že Slovákům je v automobilce Volkswagen vyplácena jen třetina toho, co zaměstnanci koncernu vydělají v Německu. 

Švédský think tank vidí nebezpečí ve vzestupu populismu jak ve východní, tak v západní Evropě. Dochází k závěru, že nárůst populismu "představuje největší změnu evropského politického prostředí od pádu Berlínské zdi".

Market Watch zprostředkovává zejména finanční informace a zprávy ze světa byznysu. Je součást skupiny Media Group společně s magazínem The Wall Street Journal. 

Související

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán vyzval střední Evropu k ochraně křesťanských kořenů. Napadl LGBT i ateisty

Středoevropské národy by se měly semknout, aby zachovaly své křesťanské kořeny v době, kdy západní Evropa experimentuje s homosexuálními rodinami, přistěhovalectvím a ateismem, prohlásil dnes maďarský premiér Viktor Orbán. Ve vystoupení při odhalení památníku, připomínajícího následky Trianonské smlouvy, uzavřené po první světové válce, země regionu vyzval, aby posílily své spojenectví.
Demonstrace studentů na Národní 17. listopadu 1989

Kdo ohrožuje demokracii? Ne komunisté, ale krajní pravice, varuje americká novinářka

Je naše těžce vydobytá svoboda a demokracie v ohrožení? V předvečer 30. výročí Sametové revoluce demonstrovalo tři sta tisíc lidí proti současné vládě Andreje Babiše tolerované komunisty. Přestavují ale Babiš a KSČM reálné nebezpečí? Americká novinářka a držitelka Pulitzerovy ceny Anne Applebaumová v rozhovoru pro iROZHLAS.CZ varovala před novou ideologií, a to vypjatým nacionalismem.

Více souvisejících

nacionalismus postkomunisté USA (Spojené státy americké) Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy