New York/Praha - Americký novinář Barry D. Wood si pro finančnický server Market Watch všímá vlny populismu a antiimigrantských nálad po celém území bývalého východního bloku. Země spojuje jedno - nárůst populismu a strach před migrací. Česko se přitom může pochlubit nejnižší nezaměstnaností v celé Evropské unii, uvádí Wood.
Obavy se týkají jak Pobaltí, tak zemí střední Evropy a i Balkánu. Přitom většina zemí v regionu zároveň bojuje s neúprosným demografickým vývojem. Země východní Evropy opustilo od roku 1990 na 15 milionů lidí, kteří doufali v lepší život na Západě. To je celých 10 procent obyvatel všech zemí na západ od Ruska a Ukrajiny. Největší populační úbytek zaznamenala Litva a Lotyšsko (až 25 procent) a Rumunsko (ztratilo 17 procent). "Vymíráme," uvedl Peteris Zvidrins, demograf z univerzity v Lotyšsku.
Často jde o lidi, kteří jsou mladí, dobře vzdělaní a schopní. Úbytek takových lidí tak může mít dopad na jednotlivé země a jejich ekonomický růst. I přes ztrátu obyvatel ale tyto země zcela odmítají migraci.
Podle švédského think tanku Timbro dochází k nárůstu autoritářských antiimigrantských populistických uskupení, zejména zprava politického spektra, ale také zleva. Dle thint tanku jsou autoritářské strany v parlamentu v Polsku, Maďarsku, Lotyšsku, Bulharsku a na Slovensku.
Ke změně došlo v Polsku v roce 2015, kdy tamní Právo a Spravedlnost získalo parlamentní většinu. Stejně jako Maďarsko a Česko, i Polsko se tak vymezilo proti přijímání uprchlíků ze Sýrie, které prosazuje Evropská unie. Polská ekonomika je na tom však poměrně dobře, jde o jedinou unijní zemi, která se více méně vyhnula ekonomické krizi z roku 2008.
Jiná situace je v Česku a na Slovensku. Tam vládne středo-levá politická síla, která se ale vyznačuje také antiimigrantským sentimentem.
"Českou republiku čekají parlamentní volby v říjnu. Průzkumy veřejného mínění předpokládají, že nově zformované hnutí milionáře a populisty Andreje Babiše může vyhrát. Prezident země, levicově orientovaný Miloš Zeman, byl mezi prvními lídry v Evropě, jež uvítal zvolení Donalda Trumpa," píše Wood.
Zmínil také Václava Klause, "architekta úspěšného ekonomického přechodu Česka v devadesátých letech", který se netajil svou protiunijní rétorikou. "Stále vlivný důchodce" Klaus řekl v červnu, že "odmítáme povolit přeměnu naší země na multikulturní společnost, jak vidíme ve Francii a ve Velké Británii." Češi prý vytrvají a nebudou "nuceni k poslušnosti."
Podle průzkumu Gallup z května je proti přijímání uprchlíků Maďarsko, Makedonie, Slovensko, Lotyšsko, Bulharsko i Česko.
Nízkou nezaměstnanost a ekonomický růst v regionu spojuje novinář s emigrací. Česko má nejnižší míru nezaměstnanosti v celé Evropské unii.
Přestože přiznává, že východní Evropa zaznamenala překvapivý hospodářský pokrok za 27 let od kolapsu komunismu, zároveň Mezinárodní měnový fond (MMF) uvádí, že konvergence životní úrovně se západní Evropou pravděpodobně bude trvat déle, než se očekávalo. Mzdy v Německu a Británii jsou mnohem vyšší než ve východní Evropě a volný pohyb za prací v rámci EU je magnet, který přitahuje východní obyvatele na západ.
Tento faktor, pomalého dohánění Západu, je vodou na mlýn populistům. Předseda slovenské vlády Robert Fico si stěžuje, že Slovákům je v automobilce Volkswagen vyplácena jen třetina toho, co zaměstnanci koncernu vydělají v Německu.
Švédský think tank vidí nebezpečí ve vzestupu populismu jak ve východní, tak v západní Evropě. Dochází k závěru, že nárůst populismu "představuje největší změnu evropského politického prostředí od pádu Berlínské zdi".
Market Watch zprostředkovává zejména finanční informace a zprávy ze světa byznysu. Je součást skupiny Media Group společně s magazínem The Wall Street Journal.
Související
Orbán vyzval střední Evropu k ochraně křesťanských kořenů. Napadl LGBT i ateisty
Kdo ohrožuje demokracii? Ne komunisté, ale krajní pravice, varuje americká novinářka
nacionalismus , postkomunisté , USA (Spojené státy americké) , Česká republika
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák