Praha - Turkolog, překladatel a bývalý diplomat Tomáš Laně poukazuje na to, že probírat se mapou volebních výsledků v Německu je velmi poučné. Zvláště zajímavá je pak podle něj populistická Alternativa pro Německo (AfD), která má řadu příznivců také v České republice.
„Strana AfD, v terminologii bývalého režimu bychom řekli 'revanšistická', která adoruje hrdinství německých vojáků za II. světové války, požaduje i zrušení Benešových dekretů, pobrala nejvíc hlasů na sasko-českém pomezí. Vůbec nejvíc v okrsku Saské Švýcarsko – Východní Krušnohoří, téměř třetinu všech odevzdaných! A tak to jde podél českých a také polských hranic dál,“ shrnuje výsledky na svém blogu na serveru Aktuálně,cz Laně. Zlom pak nastává na pomezí Saska a Bavorska, tedy v místě bývalé sovětské zóny Německa a SRN. A zatímco v Sasku AfD na některých místech dominuje, v Bavorskou rozhodně takový úspěch neměla. „Hraje v tom jistě roli především faktor zaostalosti, 'nostalgie', zastydlého komunismu alias nacismu v 45 let Sověty okupované zóně, která se si cynicky říkala demokratická a i s využitím zkušeností bývalých nacistů uplatňovala tuhý policejní režim na jedné a bohatství a demokratického vývoje v Bavorsku na druhé straně. Uprchlíků pobralo bývalé východní Německo nejméně, zato se tam proti nim ozývalo nejvíc křiklounů, docházelo tam k zapalování ubytoven pro uprchlíky, pomocí falešných zpráv nejspíš ruské produkce se tam AfD, jež má k putinskému Rusku mírně řečeno kladný vztah, dařilo rozsévat strach z imaginárního uprchlického nebezpečí,“ píše turkolog.
Nezanedbatelný podle jeho slov může být vliv ruské tajné služby zejména v okolí bývalé Putinovy rezidentury - Drážďan. „Ale co když tam mohou být ještě jiné důvody. Chtělo by se věřit, že geografické sousedství s Českem a s Polskem nesvědčí ještě o něčem jiném. Třeba o tom, proč obyčejný Brit na venkově hlasoval pro brexit, tedy proti přítomnosti pracovníků z východoevropských zemí EU, v německém případě možná ještě i proti nákupním nájezdům Čechů a hlavně Poláků. Našinec možná slyší trávu růst, ale má v hlavě stále moudrost předků: Bavoráci, to byli v jádru bodří chlapíci, ale Prušáci, Sasíci, ti byli za války nejfanatičtější a nejukrutnější. Chce se říct: i Reinhard Heydrich byl 'východní' Němec,“ připomíná Laně historii. Doufá proto, že Německo, které je podle jeho slov dnes v podstatě světovou baštou demokracie, najde samo očistné mechanismy proti přízrakům minulosti, které mohou být nebezpečné i pro Čechy. „Pro nás je však zarážející, že AfD si oblíbil náš bývalý prezident Václav Klaus. Jeho rétorika je u nás naštěstí už dávno okrajová (pokud ovšem neobživne v jeho potomkovi).Podporuje-li však partaj, která oslavuje wehrmacht, nebo je pro zrušení Benešových dekretů a má úzké vztahy s putinským Ruskem, zatímco donkichotská obava z oživení nároků sudetských Němců byla naopak Klausovi záminkou pro sabotování Lisabonské smlouvy, pak tento zřejmý rozpor překlenuje pouze jediné: snaha podkopat EU a ve prospěch Putinova Ruska. Však si Klaus podobně jako jeho kumpán Zeman padají s Putinem do náruče, nebere si servítky Laně. Varuje také, že bez EU, ale zato s Klausem a AfD, by se Češi se opět mohli ocitnout mezi „dvěma mlýnskými kameny, dvěma imperialistickými velmocemi Ruskem a Německem“. „Tam by nás mohlo dovést ono falešné a plané vzývání suverenity bez Bruselu. Co by to znamenalo pro nás, ale i pro Polsko, které také trpí krátkozrakým, leč ostře protiněmeckým nacionalismem a historicky zcela pochopitelným strachem z Ruska, kdyby v Evropě zavládla ta populisty vzývaná 'spolupráce suverénních států' ovládaných protichůdnými nacionalismy, partajemi jako AfD, rakouskými Svobodnými, Národní frontou Marie Le Pen či partají Geerda Wilderse Až by se třeba Kaczyňského polské Právo a spravedlnost začalo přebíjet s AfD, kdo komu co dluží. Kdopak by to asi vyhrál? Co naše 'suverenita' bez EU zato vydaná napospas AfD a Putinovi? Směšná, ale zároveň děsivá představa. Jediným garantem naší demokracie a ekonomické prosperity je EU. Demokracie, nikoliv nacionálfašismus, kam by nás táhl Klaus a po něm i Zeman. To už si bohužel Evropa vyzkoušela. Členství v EU je naším prvořadým národním zájmem. Gottseidank für Mutti Merkel!“ dodává zostra Laně.
Související
"Není Babiše kromě Babiše a Bureš je jeho Prorok." Známý diplomat se pořádně naštval
Zeman humanistou? Za výrok ke genocidě ho sepsul diplomat
Tomáš Laně , Volby v Německu , Alternativa pro Německo (AfD) , Václav Klaus , Miloš Zeman
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti
včera
Exit poll CNN: Jen třetina voličů se měla za Bidena lépe
včera
CNN: Červenou fata morgánu nahradí modrý posun. Výsledkům voleb bude první hodiny kralovat Donald Trump
včera
O prezidentovi USA rozhodne Pensylvánie. Co z tohoto státu udělalo cíl zájmu Trumpa i Harrisové?
včera
OBRAZEM: Výstavba tramvajové trati na Václavském náměstí pokračuje
včera
Trump se v den voleb pomstil novinářům. Nepohodlným médiím zakázal vstup do volebního štábu
včera
Volební místnosti v USA čelí bombovým hrozbám z ruských mailů. 15 států povolalo Národní gardu
včera
Policie v Kapitolu zadržela muže politého hořlavinou. Další v Michiganu hrozil útokem, pokud vyhraje Trump
včera
Trump prohlásil, že uzná volební porážku. Pod jednou podmínkou
včera
Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří
včera
Nejistý výsledek prezidentských voleb v USA: Rozhodne jen hrstka klíčových států
včera
Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?
včera
Volby v USA: Co bude, až místnosti zavřou? Vítěze nemusíme znát několik dní
včera
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
včera
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
včera
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
včera
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
včera
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
včera
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
včera
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
Americké zpravodajské a bezpečnostní služby obvinily Rusko a Írán z toho, že zesílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně s cílem rozdělit americkou společnost před prezidentskými volbami.
Zdroj: Libor Novák