Fischerová, Sommerová a další opět píší hladovkáři Hradílkovi: Zůstáváme s Tebou, tvůj čin nebude zapomenut

Praha – Jak jsme vás již informovali, chartista a někdejší ministr vnitra Tomáš Hradílek ukončil na tlak rodiny protestní hladovku, kterou držel kvůli tomu, aby současný prezident Miloš Zeman už podruhé nekandidoval na funkci hlavy státu. Jeho krok ocenily i známé české osobnosti, které mu adresovaly již druhý otevřený dopis.

Hradílkova rodina v prohlášení uvedla, že se jí podařilo přinutit ho, aby se svěřil do péče lékařů a začal postupně přijímat potravu. Jeho rozhodnutí se snažila zvrátit výzvou i celá řada Čechů a známých osobností. Otevřený dopis podepsaly v několika dnech stovky lidí. Autoři v ní uvádějí, že si váží Hradílkovy snahy chránit demokratické hodnoty a chápou jeho obavu o budoucnost, ale jeho oběť odmítají.

Tento dopis, pod který se mohli lidé podepsat na internetu, byl nakonec doplněn o druhý vzkaz. „Pan Tomáš Hradílek naštěstí na naléhání rodiny hladovku ukončil. Proto již není třeba marně apelovat na prezidenta republiky, nicméně svůj podpis můžete připojovat i nadále na znamení podpory pro pana Hradílka,“ vysvětlují autoři dopisu.

Pod dopisem jsou podepsáni například herečka a politička Táňa Fischerová, dokumentaristka Olga Sommerová, zpěvačka Marta Kubišová, politik a publicista Jan Ruml, režisér Fero Fenič, hudebních Michael Kocáb, dokumentaristka Helena Třeštíková nebo režisér Břetislav Rychlík.

„S velkou úlevou jsme přijali zprávu o tom, že Tvá rodina převzala kontrolu nad Tvým životem. Budeme Tě potřebovat živého a bdělého. Tvůj čin měl a má hluboký smysl a význam. Nešlo o rozmar podivína z Lipníku, ale o akt osobního výkřiku, který měl upozornit na alarmující dnešní situaci. A to se zdařilo. Jako mluvčí Charty 77 a jeden z nejodvážnějších mimopražských disidentů jsi byl zvyklý stát proti přesile, proti všem. Chceme Tě ubezpečit, že tentokráte nejsi sám. Zcela sdílíme Tvé obavy a zůstáváme s Tebou. Tvá téměř třítýdenní hladovka díkybohu skončila, ale naše téma je tady stále. Stejně jako Ty, ani my s Tebou se nenecháme tou agresivní mocí semlít,“ uvedly osobnosti. „Nechceme, aby naše děti žily v novodobé normalizaci, aby se z naší země stal mix ruské gubernie a čínské kolonie, aby se náš stát stal kořistí autoritářského oligarchy, který nectí žádná pravidla a žádné hodnoty. Tvůj svérázný hradílkovský způsob občanského vzdoru nezůstane zapomenut. Tomáši děkujeme,“ dodávají v druhém dopise.

Související

Soud, ilustrační fotografie

11 let stará pomluva? Soud opět zamítl žalobu Hučína na exministra Hradílka

Olomouc - Olomoucký vrchní soud dnes opět zamítl žalobu někdejšího disidenta a bývalého důstojníka BIS Vladimíra Hučína na někdejšího ministra a bývalého mluvčího Charty 77 Tomáše Hradílka týkající se ochrany osobnosti. Hučín po něm žádal v dlouholetém procesu omluvu a půl milionu korun kvůli tomu, že jej údajně před 11 lety pomluvil v tisku. Soudy se případem zabývají od roku 2008. Ostravský krajský soud žalobu čtyřikrát zamítl, do kauzy však již dvakrát na základě Hučínova dovolání zasáhl Nejvyšší soud.

Více souvisejících

Tomáš Hradílek (hladovka proti Zemanovi) Miloš Zeman Táňa Fischerová Olga Sommerová

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy