Praha - Češi jsou přeborníci v nepříliš lichotivé kategorii. Míra kyberšikany a výhrůžek na síti zkrátka přesahuje i možnosti oblíbené sociální sítě, která už neví, jak si s problémem poradit. Některé zprávy přitom obsahují hrozby smrti či znásilnění, české nadávání na internetu pod zdánlivou jistotou anonymity se tak stává známé i ve světě.
Nejčastějším cílem útoku jsou veřejně známí lidé, aktivisté nebo právníci. Například Roman Máca, výzkumník pražského think tanku o evropských hodnotách, se s nějakou hrozbou setkává téměř každý den. Někteří mu vyhrožují oběšením, jiní setnutím hlavy, ale často mu chodí i zprávy ve smyslu, že pro něj mají připravenou jednu dobře mířenou kulku.
Ví o tom své i právnička a aktivistka za lidská práva Klára Kalibová. Výhrůžky ohledně znásilnění, podpálení kancléře nebo smrti jsou jí dobře známé. Nenávistné řeči a vyhrožování smrtí se staly běžnou součástí české internetové kultury. Facebook o tom ví už roky a slíbil, že udělá vše pro to, aby podobné hrozby zastavil, kyberšikana však roste dál.
Za poslední rok rostou hlavně útoky proti lidem, kteří veřejně zaujali nějaký postoj vůči uprchlíkům. Například akademik a příležitostní novinář Jan Čulík by zasypán výhrůžkami poté, co zkritizoval pravicová média za to, že publikovaly články o tom, jak by uprchlíci měli být stříleni ve Středozemním moři.
"Je to běžná mluva české internetové kultury. Romové jsou parazité. Muslimové teroristé a islám se musí zakázat. Muslimové se musí zakázat. Tohle je velice normální," řekl Čulík. Výhrůžky mu přitom začaly chodit až poté, co Facebook jeho kritiku zveřejnil ve své personalizované reklamě a jeho příspěvek se začal šířit i mimo obvyklý rámec sledujících.
Podle Čulíka je v tomto směru Facebook velice lhostejný. I po nahlášení příspěvků trvá dva až tři dny, než síť vyhodnotí komentář a určí, zda porušuje pravidla či ne. Ve finále pak smaže jen 20 až 30 procent nenávistných příspěvků. Jinde v Evropě se to však neděje, například v Německu čelí Facebook žalobě a pokutě až 60 milionů eur pokud příspěvky neodstraní do 24 hodin. České zákony jsou však příliš laxní.
Podle Andrewa Stroehleina, představitele pro Human Rights Watch, který má sám zkušenost se slovním napadením českých uživatelů, může za lhostejnost Facebooku hlavně malý trh. Pro firmu není Česká republika příliš zajímavým odbytištěm a češtině je v porovnání s angličtinou nebo španělštinou málo využívaný jazyk, proto chybí lidé, kteří by měli na starosti českou pobočku a bezpečnost je zde tak nižší.
Podle sociologů je však také problémem, že v české společnosti se nenávistné řeči normalizují. Nikdo za to tady není postihován, zdánlivě se každý skrývá za anonymitu a myslí si, že může beztrestně nadávat na vše kolem, protože zákon v tomto ohledu není dostatečně zpracován a aplikován.
Navíc čeští politici a zvláště prezident Miloš Zeman otevřeně mluví o svých názorech a používají při tom i peprnějších slov, což v lidu vyvolává představu, že takovéhle chování je naprosto v pořádku. Podle právničky Kláry Kalibové v těchto případech nepomůže ani policie. Protokol je složitý a zdlouhavý, že mnohdy se příspěvky důkladně ani neprošetří.
Související
Česko v EU zablokovalo prohlášení vyzývající k příměří mezi Izraelem a Hizballáhem
Ukrajina nabídla Česku pomoc při odstraňování následků ničivých povodní
Česká republika , Kyberšikana , Facebook , smrt
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 35 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 44 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.
Zdroj: Libor Novák