Rozruch kolem Kroupovy reportáže o Agrofertu nekončí: V rozhlase se podepisoval dopis, ale nebyl zveřejněn, zlobí se novinář

Praha - Investigativního novináře Janka Kroupy se kvůli jeho reportáži o Agrofertu a následnému sporu se šéfem Českého rozhlasu René Zavoralem zastali i jeho kolegové. Jak poukazuje externí redaktor rozhlasu, sepsali řediteli otevřený dopis. Jenže ten nakonec nebyl zveřejněn.

Známý investigativní novinář Českého rozhlasu Janek Kroupa se v jedné ze svých nedávných reportáží zaměřil na to, že koncern Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy. V článku poukazoval na to, že nastupující premiér a někdejší majitel Agrofertu Andrej Babiš v době, kdy byl ministrem financí, pobíral evropské dotace na půdu, která Agrofertu nepatří a ani ji nemá v nájmu. O reportáži se následně mluvilo na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu dne 29. listopadu.

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral na ní mimo jiné uvedl, že ho Kroupa nepřesvědčil, že zmíněná reportáž není „účelovým antibabišovským tažením". Vadí mu třeba to, že ke zveřejnění článku došlo v den, kdy měl šéf hnutí ANO Andrej Babiš schůzku s prezidentem Milošem Zemanem, na které mu představil své kandidáty na ministry. Dodal, že s Kroupou i ředitelem zpravodajství Janem Pokorným  již „velmi bouřlivě“ o problému mluvil.

Moláček upozorňuje, že se pracovníci Českého rozhlasu svého kolegy Janka Kroupy zastali. „Ve čtvrtek jsem podepsal otevřený dopis kolegů z ČRo generálnímu řediteli Renému Zavoralovi na podporu reportéra Janka Kroupy,“ zmínil na svém facebookovém profilu novinář.

Dopis prý podepsal s tím, že bude zveřejněn a že on bude uveden jako jeden ze signatářů. Jenže to se nestalo. „Po nějakých jednáních uvnitř ČRo, jejichž podrobnosti neznám (jsem externí moderátor a v ČRo jsem od čtvrtka nebyl), ale zveřejněn nebyl,“ říká.

To podle něj není správné. „Jsem přesvědčen, že zveřejněn být měl, protože jde o závažnou věc veřejného zájmu týkající se veřejnoprávního média. Rozhodnutí autorů dopisu ale respektuji. Dopis není mým dílem a nebudu ho tedy zveřejňovat proti jejich vůli,“ řekl Moláček.

„Ale můj podpis byl aktem mé vůle a připojil jsem ho s tím, že jde - opakuji - o otevřený projev nesouhlasu s jednáním generálního ředitele. Neporušuji žádnou úmluvu, nikomu jsem neslíbil, že o svém podpisu nebudu mluvit (nikdo to po mě ostatně ani nechtěl). Odmítám dělat cokoliv tajně a netransparentně. Jsem novinář a vyznávám otevřenost, ne taktizování,“ vysvětluje žurnalista.

Navíc by se podle svých slov cítil opravdu divně, kdyby si o něm někdo myslel, že se za Janka Kroupu nepostavil. „Když jsem se dozvěděl, že se připravuje společné vyjádření podpory, pokládal jsem za nejvhodnější připojit se k ostatním. Jinak bych to za sebe udělal už dávno,“ dodal Moláček.

Související

Klára Samková

Kradené dokumenty proti Samkové? Advokátka podala trestní oznámení na novináře ČRo

Advokátka Klára Samková podala dnes k rukám vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové trestní oznámení na novináře Janka Kroupu a Jana Pokorného a Český rozhlas, který je zaměstnává. Viní je, že před pěti lety v reportáži, kvůli níž odstoupila z voleb do Evropského parlamentu, použili dokumenty získané trestným činem. Médiím dnes řekla, že v kauze vysílané rozhlasem nepadlo žádné trestní oznámení a nikdo nebyl poškozen. Spolu s poškozením dobrého jména advokátky se podle Samkové novináři dopustili trestných činů maření voleb a rozvracení republiky. Český rozhlas uvedl, že se vyjádří, až bude znát obsah trestních oznámení.

Více souvisejících

Janek Kroupa (novinář) Český rozhlas René Zavoral (ředitel ČRo) Agrofert novináři

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 4:1 po druhé třetině. Nádherně se trefil Pastrňák

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy