Rozruch kolem Kroupovy reportáže o Agrofertu nekončí: V rozhlase se podepisoval dopis, ale nebyl zveřejněn, zlobí se novinář

Praha - Investigativního novináře Janka Kroupy se kvůli jeho reportáži o Agrofertu a následnému sporu se šéfem Českého rozhlasu René Zavoralem zastali i jeho kolegové. Jak poukazuje externí redaktor rozhlasu, sepsali řediteli otevřený dopis. Jenže ten nakonec nebyl zveřejněn.

Známý investigativní novinář Českého rozhlasu Janek Kroupa se v jedné ze svých nedávných reportáží zaměřil na to, že koncern Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy. V článku poukazoval na to, že nastupující premiér a někdejší majitel Agrofertu Andrej Babiš v době, kdy byl ministrem financí, pobíral evropské dotace na půdu, která Agrofertu nepatří a ani ji nemá v nájmu. O reportáži se následně mluvilo na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu dne 29. listopadu.

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral na ní mimo jiné uvedl, že ho Kroupa nepřesvědčil, že zmíněná reportáž není „účelovým antibabišovským tažením". Vadí mu třeba to, že ke zveřejnění článku došlo v den, kdy měl šéf hnutí ANO Andrej Babiš schůzku s prezidentem Milošem Zemanem, na které mu představil své kandidáty na ministry. Dodal, že s Kroupou i ředitelem zpravodajství Janem Pokorným  již „velmi bouřlivě“ o problému mluvil.

Moláček upozorňuje, že se pracovníci Českého rozhlasu svého kolegy Janka Kroupy zastali. „Ve čtvrtek jsem podepsal otevřený dopis kolegů z ČRo generálnímu řediteli Renému Zavoralovi na podporu reportéra Janka Kroupy,“ zmínil na svém facebookovém profilu novinář.

Dopis prý podepsal s tím, že bude zveřejněn a že on bude uveden jako jeden ze signatářů. Jenže to se nestalo. „Po nějakých jednáních uvnitř ČRo, jejichž podrobnosti neznám (jsem externí moderátor a v ČRo jsem od čtvrtka nebyl), ale zveřejněn nebyl,“ říká.

To podle něj není správné. „Jsem přesvědčen, že zveřejněn být měl, protože jde o závažnou věc veřejného zájmu týkající se veřejnoprávního média. Rozhodnutí autorů dopisu ale respektuji. Dopis není mým dílem a nebudu ho tedy zveřejňovat proti jejich vůli,“ řekl Moláček.

„Ale můj podpis byl aktem mé vůle a připojil jsem ho s tím, že jde - opakuji - o otevřený projev nesouhlasu s jednáním generálního ředitele. Neporušuji žádnou úmluvu, nikomu jsem neslíbil, že o svém podpisu nebudu mluvit (nikdo to po mě ostatně ani nechtěl). Odmítám dělat cokoliv tajně a netransparentně. Jsem novinář a vyznávám otevřenost, ne taktizování,“ vysvětluje žurnalista.

Navíc by se podle svých slov cítil opravdu divně, kdyby si o něm někdo myslel, že se za Janka Kroupu nepostavil. „Když jsem se dozvěděl, že se připravuje společné vyjádření podpory, pokládal jsem za nejvhodnější připojit se k ostatním. Jinak bych to za sebe udělal už dávno,“ dodal Moláček.

Související

Klára Samková

Kradené dokumenty proti Samkové? Advokátka podala trestní oznámení na novináře ČRo

Advokátka Klára Samková podala dnes k rukám vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové trestní oznámení na novináře Janka Kroupu a Jana Pokorného a Český rozhlas, který je zaměstnává. Viní je, že před pěti lety v reportáži, kvůli níž odstoupila z voleb do Evropského parlamentu, použili dokumenty získané trestným činem. Médiím dnes řekla, že v kauze vysílané rozhlasem nepadlo žádné trestní oznámení a nikdo nebyl poškozen. Spolu s poškozením dobrého jména advokátky se podle Samkové novináři dopustili trestných činů maření voleb a rozvracení republiky. Český rozhlas uvedl, že se vyjádří, až bude znát obsah trestních oznámení.

Více souvisejících

Janek Kroupa (novinář) Český rozhlas René Zavoral (ředitel ČRo) Agrofert novináři

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 40 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy