Praha - Stanislav Křeček, zástupce ombudsmanky Anny Šabatové, se v komentáři na blogu serveru Aktuálně.cz zabývá tématem lidských práv. Kritizuje ty, kteří mají pocit, že jediní vědí, jak se o lidských právech smí a nesmí myslet a mluvit.
Křeček poukazuje na to, že si na sociálních sítích přečetl několik povzdechnutí nad tím, jak policie (na sociálních sítí zvaná „Zemanovi kerberové“) dlouhými frontami před kontrolními stanovišti brání lidem navštívit během svátků Pražský hrad. „Ale byly to stížnosti právě těch, kteří sice nadšeně vítají příchod 'uprchlíků', ale nechtějí vidět, že tyto kontroly jsou všude v Evropě právě důsledkem migrační vlny Nepřipouští ani, že v migraci jde o nezaměstnatelné, na sociální pomoc odkázaných statisíce lidí, jejichž práva budou moci být zde jen velmi obtížně garantována,“ zlobí se Křeček.
Právě před otázkou sociálních práv podle něj často stojíme s rozpaky. „Po kolena v bytové krizi, kdy opatřit si bydlení tam, kde je také příležitost pracovat, je pro stále větší počet lidí nedostupné, část společnosti na straně jedné odmítá řešit tento problém jako společenský a celý jej redukuje na mantru o svobodě jednotlivce a zachování jeho individuálního, především vlastnického, práva,“ píše na blogu zástupce ombudsmanky.
„A na straně druhé slyšíme o 'chudých lidech', kteří devastují domy a byty, a neochota bránit další byty a domy před týmž osudem, a to i po případném přijetí zákona o sociálním bydlení, je některými považována za diskriminaci,“ zlobí se Křeček.
Poukazuje tají na to, že se prakticky již nepředpokládá všeobecná znalost práv a povinností. „Tak například přirozené právo rozhodnout o svém majetku pro případ smrti má jen málo společného s tím, že v občanském zákoníku máme dědictví ze zákona a ze závěti, dědictví na základě smlouvy, dědictví se soupisem a bez soupisu, dědění s dovětkem a bez dovětku, dědictví odkazem a bez odkazu, dědictví s náhradnictvím, se svěřeneckým nástupnictvím, s příkazem, se správcem pozůstalosti a bez něho atd. atd. Možnost obyčejného občana seznámit se všemi právy a povinnostmi je již téměř mimo realitu,“ tvrdí advokát.
Přesto podle něj žijeme v ekonomicky lepších časech a v té části světa kde lidská práva - ať si kdokoliv myslí cokoliv – nejsou závažněji porušována. „Ba právě naopak. Každá dílčí menšina co chvíli požaduje legislativní zakotvení všelijakých, často absurdních práv. A proto i v budoucím roce všelijaké pochody Prague Pride budou jen zábavnou kuriozitou a v klidu se můžeme zabývat 'problémy' těch, kteří nevědí jaké pohlaví si zvolit. Ale není tomu tak všude ve světě a nemusí tomu tak být navždy ani u nás. A tak si do nového roku popřejme, aby nenastal čas, kdybychom byli nuceni si velmi rychle a naléhavě uvědomit co to ve skutečnosti jsou základní lidská práva. A co je jen pěna dní dobrých časů….“ dodává Křeček.
9. června 2025 13:57
Chyba v e-shopu Reebok: Zboží za zlomek ceny, teď nad objednávkami visí otazník
Související

Policisté mohli podle Křečka situaci na Babišově mítinku řešit profesionálněji

Křeček prověří délku soudního řízení v případu pádu mostu ve Studénce
Stanislav Křeček , lidská práva
Aktuálně se děje
včera

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
včera

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Aktualizováno včera

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
včera

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
včera

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
včera

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
včera

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
včera

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
včera

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
včera

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
včera

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
včera

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
včera

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování
včera

USA opouští UNESCO, oznámil Trump
včera

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat
včera

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem
včera

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi
včera

Trump je zaskočen izraelskými útoky v Gaze a Sýrii, v Bílém domě sílí odpor k Netanjahuovi
včera

Manévry záchranářů v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě vyšetřili stovku lidí
včera
Nejtragičtější letecké neštěstí v historii Bangladéše: Letadlo se zřítilo na školu, desítky mrtvých
Tragédie otřásla v pondělí bangladéšským hlavním městem, když se vojenský stíhací letoun zřítil přímo na školní areál v severní části Dháky. Podle oficiálních údajů přišlo o život nejméně 27 lidí, z toho 25 dětí. Dalších 171 osob utrpělo zranění, většinou školáci, kteří byli převezeni do několika nemocnic v metropoli.
Zdroj: Libor Novák