Křeček se naštval: Lidská práva? Někdo devastuje domy a byty a obrana je považována za diskriminaci

Praha - Stanislav Křeček, zástupce ombudsmanky Anny Šabatové, se v komentáři na blogu serveru Aktuálně.cz zabývá tématem lidských práv. Kritizuje ty, kteří mají pocit, že jediní vědí, jak se o lidských právech smí a nesmí myslet a mluvit.

Křeček poukazuje na to, že si na sociálních sítích přečetl několik povzdechnutí nad tím, jak policie (na sociálních sítí zvaná „Zemanovi kerberové“) dlouhými frontami před kontrolními stanovišti brání lidem navštívit během svátků Pražský hrad. „Ale byly to stížnosti právě těch, kteří sice nadšeně vítají příchod 'uprchlíků', ale nechtějí vidět, že tyto kontroly jsou všude v Evropě právě důsledkem migrační vlny Nepřipouští ani, že v migraci jde o nezaměstnatelné, na sociální pomoc odkázaných statisíce lidí, jejichž práva budou moci být zde jen velmi obtížně garantována,“ zlobí se Křeček.

Právě před otázkou sociálních práv podle něj často stojíme s rozpaky. „Po kolena v bytové krizi, kdy opatřit si bydlení tam, kde je také příležitost pracovat, je pro stále větší počet lidí nedostupné, část společnosti na straně jedné odmítá řešit tento problém jako společenský a celý jej redukuje na mantru o svobodě jednotlivce a zachování jeho individuálního, především vlastnického, práva,“ píše na blogu zástupce ombudsmanky.

„A na straně druhé slyšíme o 'chudých lidech', kteří devastují domy a byty, a neochota bránit další byty a domy před týmž osudem, a to i po případném přijetí zákona o sociálním bydlení, je některými považována za diskriminaci,“ zlobí se Křeček.

Poukazuje tají na to, že se prakticky již nepředpokládá všeobecná znalost práv a povinností. „Tak například přirozené právo rozhodnout o svém majetku pro případ smrti má jen málo společného s tím, že v občanském zákoníku máme dědictví ze zákona a ze závěti, dědictví na základě smlouvy, dědictví se soupisem a bez soupisu, dědění s dovětkem a bez dovětku, dědictví odkazem a bez odkazu, dědictví s náhradnictvím, se svěřeneckým nástupnictvím, s příkazem, se správcem pozůstalosti a bez něho atd. atd. Možnost obyčejného občana seznámit se všemi právy a povinnostmi je již téměř mimo realitu,“ tvrdí advokát.

Přesto podle něj žijeme v ekonomicky lepších časech a v té části světa kde lidská práva - ať si kdokoliv myslí cokoliv – nejsou závažněji porušována. „Ba právě naopak. Každá dílčí menšina co chvíli požaduje legislativní zakotvení všelijakých, často absurdních práv. A proto i v budoucím roce všelijaké pochody Prague Pride budou jen zábavnou kuriozitou a v klidu se můžeme zabývat 'problémy' těch, kteří nevědí jaké pohlaví si zvolit. Ale není tomu tak všude ve světě a nemusí tomu tak být navždy ani u nás. A tak si do nového roku popřejme, aby nenastal čas, kdybychom byli nuceni si velmi rychle a naléhavě uvědomit co to ve skutečnosti jsou základní lidská práva. A co je jen pěna dní dobrých časů….“ dodává Křeček.

Související

Stanislav Křeček

Policisté mohli podle Křečka situaci na Babišově mítinku řešit profesionálněji

Policisté při zákroku proti školákovi v Borovanech na Českobudějovicku na loňském mítinku předsedy hnutí ANO Andreje Babiše mohli situaci řešit profesionálněji, míní ombudsman Stanislav Křeček. Navíc shledal pochybení policistů při výzvách k prokázání totožnosti. Vyplývá to ze zprávy z šetření veřejného ochránce práv ve věci, zveřejněné na jeho webu.

Více souvisejících

Stanislav Křeček lidská práva

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy