Praha - V neděli, přesně v 15.00, tomu bude 42 let, co vzplála v Praze před Národním muzeem lidská pochodeň. Jedenadvacetiletý student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach se polil hořlavinou a škrtl zápalkou, svou obětí protestoval proti sovětské okupaci Československa.
Zoufalým činem vyjádřil svůj protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy a chtěl vyburcovat společnost k odporu. Jeho čin otřásl nejen Československem, ale i celým světem.
Těžce popálený Palach, popáleniny měl na více než osmdesáti procentech těla, žil ještě tři dny. Jeho pohřeb 25. ledna 1969 se stal manifestací proti režimu. V dalších dnech následovali Palachův příklad další mladí lidé. Někteří pokus o sebeupálení přežili, jiní ne. K nejznámějším jménům patří například Jan Zajíc, Evžen Plocek, Josef Hlavatý, Miroslav Malinka nebo Blanka Nacházelová.
"Vlna sebevražd upálením na počátku roku 1969 v tehdejším Československu je velmi zvláštní a dá se hovořit o unikátním jevu. Vše bylo podmíněno společenskou atmosférou tehdejší doby," sdělil politolog Rudolf Kučera. Po Palachovi se od 20. ledna 1969 do konce dubna 1969 pokusilo o upálení 26 lidí, sedm jich zemřelo.
"Česko s touto formou protestu není až tak ojedinělé," tvrdí politolog Petr Just s tím, že ve východní a střední Evropě se tato forma objevuje několikrát. Například polský účetní Ryszard Siwiec, šedesátiletý otec pěti dětí, se upálil na protest proti okupaci Československa v září 1968. Čin provedl na stadionu, kde jeho sebevraždě přihlíželo kolem sta tisíc lidí. "Devatenáctiletý Litevec Romas Kalanta se v květnu 1972 upálil na protest proti sovětizaci země. Proti komunismu se upálil v městečka Zeitz v Sasku-Anhaltsku v roce 1976 evangelický farář Oskar Brüsewitz," vypočítává Just.
Lidé podle jeho názoru volili tento typ sebevraždy proto, že je drastický. "Policie ani státní moci se nedařilo upálení zatajit a u veřejnosti vzbudila taková smrt velkou pozornost," řekl Just.
Od chvíle, kdy se Palach zapálil až do pohřbu 25. ledna, drželi mladí lidé u sochy sv. Václava na pražském Václavském náměstí protestní hladovku za splnění jeho požadavků. Tím bylo okamžité zrušení cenzury a zákaz rozšiřování Zpráv (okupačního tisku). Mezi hladovkáři byl i Palachův následovník a příští pochodeň Jan Zajíc.
Po celém Československu se po Palachově smrti uskutečnily smuteční tryzny. V centru Prahy se 20. ledna 1969 sešel průvod tisíců lidí, kteří podporovali jeho požadavky a žádali odstoupení zkompromitovaných politiků.
Palachův pohřeb se stal celonárodní manifestací proti okupantům. Desetitisíce lidí se s ním rozloučily při obřadu v prostorách Karolina a v ulicích Prahy. V den pohřbu se upálil osmnáctiletý student průmyslové školy v Šumperku Jan Zajíc. Zanechal po sobě báseň o Palachovi a čtyři dopisy, v nichž se označuje jako pochodeň č. 2. Upálil se v Praze v průchodu domu na Václavské náměstí a na místě zemřel. K tomuto kroku se rozhodl poté, když viděl, že navzdory Palachovu činu se život vrací do starých kolejí.
"Obávám se, že v současné době čin Jana Palacha mladé generaci mnoho neřekne. Obecně je pro všechny mladé minulost velká neznámá," uvedl Just. Na vině jsou podle jeho mínění školy a systém výuky dějepisu. "Výuka dějepisu končí první a druhou světovou válkou. Ostatní se prostě nevyučuje," uzavřel Just.
Související
Jan Palach zemřel před 55 lety. Kdo byl student, který se upálil na protest proti okupaci?
Česko si připomnělo Palachův hrdinský čin. Uplynulo od něj 55 let
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák