Halík se s tím nemazlí: Zemanovo chování je neomluvitelné, komunisté jsou neuvěřitelně arogantní

Praha - Teolog a vysokoškolský pedagog Tomáš Halík varuje před opakováním chyb z ne tak dávné minulosti. V souvislosti s výročím smrti Jana Masaryka poukazuje na nebezpečí, které podle něj představuje komunismus i politici, kteří s ním a s dalšími extremisty spolupracují.

Halík na svých stránkách zveřejnil projev, kterým pozdravil účastníky pietního shromáždění na Hradčanech k 70. výročí smrti Jana Masaryka. V něm tvrdě kritizoval nejen komunisty, ale i některé další české politiky.

„Je alarmující, že právě ve dnech 70. výročí únorového puče jsme byli v českém parlamentu svědky neuvěřitelné arogance dnešních komunistů, neschopných jakékoliv kritické sebereflexe a pokání. Je neuvěřitelné, že po citelné volební porážce se komunistická strana stává jedním z rozhodujících hráčů na politické scéně a že si v mnohém notuje s extrémní pravicí a s fašizujícími populisty, kteří by nás také rádi odtrhli od našich západních spojenců, od sjednocující se Evropy a atlantického obraného společenství. Je neomluvitelné, že prezident republiky legitimizuje a podporuje tuto stranu osobní účastí na jejím sjezdu,“ uvedl ve svém projevu Halík.

„Uvědomujeme si, že Jan Masaryk a nekonečný zástup obětí totality nás zavazují bránit demokracii a svobodu, nebát se, nelhat a nekrást – a neustupovat lhostejně a zbaběle těm, kteří se nebojí lhát a krást a kteří spoléhají na ztrátu historické paměti našeho národa a na lhostejnost občanů ve veřejném životě,“ zdůraznil teolog.

Poukázal také na to, že v únoru 1948 nechtěli mnozí Češi slyšet pravdu o zločinech komunismu v Stalinově Rusku. „V nedávných letech mnohé z nás nedokázaly varovat zprávy o vraždění nepohodlných novinářů v Putinově Rusku. Nyní první vražda novináře se stala už těsně za našimi hranicemi. Nedopusťme, aby se kormidlo naší země stáčelo k divokému Východu oligarchů, k nedemokratickým zemím, neodpusťme praktiky mafiánů, mějme se na pozoru před snahou omezovat svobodu veřejnoprávních médií a znevažovat ústavní pravidla,“ žádá Halík.

Vyzval proto k obraně důležitých hodnot. „Svoboda a demokracie, naše sounáležitost se Západem a kultura práva jsou hodnoty, které je třeba hájit a uhájit. Jen tak památce zakladatelů československé demokracie zůstaneme věrni,“ dodal ve své zdravici Halík.

Související

Tomáš Halík

Halík promluvil o Schwarzenbergovi. Kníže podle něj ukázal důležitou věc

Za tři týdny od nadcházející soboty proběhne poslední rozloučení s knížetem Karlem Schwarzenbergem, který zemřel o uplynulém víkendu ve věku 85 let. Podrobnosti o smutečním obřadu prozradil kněz Tomáš Halík, podle jeho slov byl exministr zahraničí spojením noblesního, aristokratického a lidového člověka.

Více souvisejících

Tomáš Halík Komunismus

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy