"Kde domov můj" už nestačí? Objevily se první návrhy na novou českou hymnu, některé jsou vážně děsivé

Praha – Před několika dny se objevila informace, že by se mohla prodloužit česká hymna – alespoň ta pouštěná na olympijských hrách nebo jiné mezinárodní soutěži. Případně by také hymna mohla mít dvě sloky. S nápadem přišel Český olympijský výbor (ČOV). A na internetu už se čile spekuluje, jaká by naše nová hymna mohla být.

Výbor se úvahami o nové podobě hymny zabýval přes rok. Vycházel mimo jiné z toho, že délka hymny pro ceremoniální účely trvá 45 sekund a třeba pro vyhlašování vítězů na olympiádě by i vzhledem k délce skladeb dalších zemí byla lepší délka přibližně 80 sekund. Proto se ČOV rozhodl i v souvislosti s letošním 100. výročím vzniku Československa vyvolat diskusi o tom, jestli by hymna třeba neměla mít dvě sloky.

Vzniklo dokonce několik verzí nové nahrávky v úpravě od skladatele Miloše Boka. Čtyři verze nahrál Symfonický orchestr FOK a Kühnův smíšený sbor. Bokova podoba hymny ještě není známa, ČOV ji chce představit příští týden. Možnou podobou hymny, jejíž uvádění dnes není v podstatě legislativně ošetřeno, se zabývá i ministerstvo kultury.

Zpráva vyvolala na sociálních sítích debatu, do které se zapojil například herec Jiří Maryško. „Českej olympijskej výbor přišel s tím, že je třeba prodloužit českou hymnu, protože čeští sportovci mají svých "pět minut slávy" na stupních vítězů, o polovinu kratší, než jejich zahraniční kolegové. A na bedně se na nejlepší čas nehraje, to je jasný. Takže je několik variant,“ shrnul herec.

„První je vrátit do hymny tu druhou, málo známou sloku o 'kraji bohumilém', to je jasný. Ale vytahovat Boha, dneska, po církevních restitucích... No, nevím. Druhá varianta je jít odprosit Slováky, ať se vrátěj zpátky i s tou jejich nablýskanou Tatrou. Má aspoň trochu bojovnýho ducha, na rozdíl od toho našeho cajdáku, kterej připomíná hlášení GPS - vlevo hučí voda, vpravo šumí les. Třetí varianta: vyměnit 'Kde domov můj' za 'Modlitbu pro Martu'. Ale ta je vlastně dneska zase napůl zakázaná...“ uvedl s odkazem na incident, kdy byla tato známá skladba hrána na protest proti Zemanovi.

Čtvrtá varianta je podle něj veřejná zakázka. „Varhan Orchestrovič Bauer už to má, myslím, v šuplíku. Ale bojím se, že to v týhle zdeformovaný společnosti vyhraje Olivie Žižková, to je předem jasný,“ dodal. Zmínil přitom „zpěvačku“, která se proslavila protiuprchlickou skladbou „Evropo dýchej“. V roce 2017 s manželem nazpívali volební klip Já volím SPD na podporu strany Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

S dalšími návrhy přišel na facebooku ústavní právník Jan Kudrna. „Zahajme týden druhou fází referenda o nové české hymně. Zopakujme si, že Český olympijský tým (přesněji vedení ČOV) stávající hymna nevyhovuje, je příliš krátká a naši sportovci, a s nimi celý svět, si v případě zlaté medaile příliš chvíle slávy neužijí. Někomu se hymna zdá také málo, řekněme, důrazná. Ministr kultury tento nápad nezavrhuje, naopak, zřídí odbornou komisi. Necháme stranou, že zřízení odborné komise ve světě vysoké politiky znamená uložit nápad důstojně do komory k různým nehodícím se věcem a jiné veteši. Podtrháváme slovo 'důstojně',“ uvedl Kudrna.

Na sociálních sítích pak vytvořil anketu. „Z prvé fáze referenda a souběžných konzultací vyplynulo, že nápad ČOV je dobrý, dvě sloky hymny by byly delší, než současná jedna sloka. Současně to má i některé ne zcela nepodstatné nedostatky. Např. to, že píseň "Kde domov můj" má dvě sloky, ještě neznamená, že druhá má jinou melodii a že by zopakování první sloky vypadalo esteticky kdovíjak.“ vysvětluje. Tato možnost proto podle něj byla zavržena.

„Z průběžně probíhajících konzultací však vyplynuli favoriti na možnou náhradu současné hymny. Z nich můžete vybírat. 1) Divoká karta, píseň Poupata z dílny Michala Davida, složená přímo pro velké sportovní události. 2) Husitský chorál, délka dostatečná, melodie vyzkoušená, mnohokrát v minulosti obrátila nepřátele na útěk. 3) Svatováclavský chorál, případně hymnus Hospodine pomiluj ny. Větší klasika není. Na závěr varianta připojit první sloku slovenské hymny, potom by českou hymnou byla hymna československá. S ohledem na to, že českou vlajkou je vlajka československá, nejednalo by se v našem kontextu o neobvyklé řešení a naopak by došlo k jistému sjednocení koncepce státních symbolů,“ dodává právník. 

Související

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Národná rada Slovenskej republiky

Slovenský parlament prolomil vetu, omezil hymny cizích států

Slovenský parlament dnes prolomil veto prezidenta Andreje Kisky a potvrdil zákon, který omezuje hraní a zpívání hymny cizího státu na Slovensku a který sportovcům při reprezentaci země nařídil upřednostnit na dresech státní znak. Tyto změny prosadili ve sněmovně poslanci nacionalistické vládní Slovenské národní strany (SNS). Další koaliční strana Most-Híd, která v zemi zastupuje i početnou maďarskou menšinu, již předložila do sněmovny návrh, který veřejnosti hraní a zpívání hymny cizích zemí umožní.

Více souvisejících

státní hymna Jiří Maryško (herec) Jan Kudrna (ústavní právník) Český olympijský výbor

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Ilustrační fotografie.

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí

Květen začíná jako každý rok státním svátkem a dnem volna. O to více zajímá lidi předpověď počasí na první den pátého kalendářního měsíce. Letos je více než příznivá, vyplývá z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

včera

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

včera

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

včera

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

včera

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

včera

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

včera

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

včera

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

včera

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy