Místo lva veverka? Sportovce to uspává! U Jílkové se vášnivě diskutovalo o nové hymně

Praha - Má mít Česká republika novou státní hymnu, nebo bude lepší zůstat u staré verze? Toto téma výrazně rozdělující českou společnost se probíralo ve čtvrtek, v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové. Mezi odpůrci nové hymny, která by měla být delší a majestátnější, vystoupili Ilja Šmíd, ministr kultury v demisi (ANO), Vladimír Franz, skladatel a vysokoškolský pedagog a Rostislav Osička, trenér boxu a malíř. Mezi zastánci pan Varhan Orchestrovič Bauer, skladatel, Miloš Blok, dirigent a autor nové úpravy hymny a Pavel Dohnal, předseda politické strany Moravané.

Paní Jílková na začátku připomněla, že byli do studia zváni také zástupci Českého olympijského výboru, kteří změnu české hymny iniciovali, ale nikdo z nich neměl odvahu přijít a obhájit svůj názor.

Následně začala otázkou na pana Boka, proč napsal novou verzi, a proč tedy nectí tradici, že se na státní symboly nemá takříkajíc sahat. Pan Bok vysvětluje, že sice hymna má právo na zvláštní ochranu na rozdíl od jiných kulturních symbolů, které prochází přirozeným vývojem, ale že Český olympijský výbor požaduje, aby byla majestátnější už jenom kvůli sportovcům.

Paní Jílková vysvětluje, že uběhlo 88 let od Jeremiášovy symfonické verze státní hymny, a že tedy přeci jenom není špatné přemýšlet o potenciální změně. Pan ministr Šmíd se dostává ke slovu a vysvětluje divákům historický vývoj státní hymny a její symboliku. Zmínil také, že se na rozdíl od sousedních Slováků u nás příliš neřešilo znění státní hymny, a že by vzhledem k jejímu ceremoniálnímu charakteru byl opatrný.

Pan skladatel Bauer vstupuje do diskuze se slovy, že Slováci ihned po rozdělení přidali do své hymny dvě nové sloky, ale že se Češi ukázali jako konzervativní. Do diskuze se dostává také první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, kterému se také nelíbila tehdejší verze hymny. Dalším skeptikem z řad českých osobností byl například také český básník František Neruda.

Pan Franz ale oponuje, že ani nová verze hymny nemůže uspokojit všechny, a že změnami české hymny bychom se dostali na ruskou verzi, která však neodpovídá naší kultuře.

Pan Bauer tvrdí, že z české hymny vychází jakýsi smutek vzhledem k tomu, že skladateli zemřela manželka, a houslista, který jí doprovázel, byl nevidomý.

Do diskuze se dostává otázka moravské identity, kterou vložil předseda strany Moravané pan Dohnal. Zmiňuje fakt, že se v hymně zpívá pouze o zemi české, ale ne o zemích českých, a že i Morava má svojí vlastní hymnu.

Následně se začíná řešit délka hymny, protože si podle paní Jílkové čeští sportovci stěžují, že je česká hymna příliš krátká. V diskuzi dochází ke srovnávání zahraničních hymen, včetně polské, britské a dokonce i japonské.

Místo českého lva česká veverka?

Pan Bok zmiňuje, že právě ty zahraniční hymny jsou mnohem dynamičtější společenskému i kulturnímu vývoji daných zemí. Pan Franz vysvětluje, že kdyby se měla pořád prodlužovat například americká hymna, tak by museli sportovci a obecenstvo stát v jednom kuse, tak tři hodiny. Následuje potlesk z publika. Dále dodává, že když už bychom chtěli měnit státní hymnu, proč ne rovnou i jiné symboly.

"Proč bychom nemohli mít místo českého lva českou veverku?!," pokládá pan Franz řečnickou otázku.

Mikrofon získává pán z publika, který říká, že jako český občan chce mít pocit nějakých jistot a symbolů, a že česká hymna mezi ně jednoznačně patří. Paní Jílková jej přerušuje a vysvětluje, že české sportovce mrzí, když si například Brazilci zpívají v šatnách státní hymnu, kdežto kdyby oni zpívali tak učinili, tak by všechny uspala. Ptá se, jestli by i ta naše neměla mít větší energii a elán.

Pan Bok vstupuje do diskuze tím, že hymna není klasický státní symbol, jako třeba vlajka, státní barvy nebo pečeť, nýbrž múza, která by se měla modernizovat.

Slovo získává pan Miloš Novák, nájemce zříceniny Starý Berštejn, který vrací do debaty osobnost Tomáš Garrigue Masaryka. Vysvětluje, že první československý prezident bojoval v 1. světové válce, a že je tedy logické, když se mu státní hymna zdála přeci jenom poněkud přeslazená.

Pan ministr v demisi Šmíd vysvětluje, že slovo "hymna" pochází od slova hymnus, a že se má tedy jednat o chvalozpěv, nikoliv o bojovou píseň.

Mikrofon získává student filmové školy v Písku, který tvrdí, že když poslouchá naší hymnu, tak jí vnímá jako krásnou a dojemnou ve svém skromném a minimalistickém pojetí, a že není potřeba jí dle jeho názoru přikrášlovat. 

Paní Jílková vstupuje do diskuze a připomíná, že se pan skladatel Bauer podílel na hudebním doprovodu k české hymně. Následuje konkrétní televizní záběr.

Pan ministr Šmíd připomíná, že česká hymna není jenom uměleckým dílem, ale že má i ceremoniální charakter, neboť zaznívá i při návštěvách světových státníků. Z tohoto důvodu není vhodné, aby byla měněná, jak zrovna někoho napadne.

Příliš krátká v porovnání s ostatními

Ke slovu se dostává pán z publika, který novou verzi hymny obhajuje a tvrdí, že se mu líbí. Jiný pán z publika, který se představil jako student konzervatoře, tvrdí, že se hymna stejně měnit nebude, protože se o tom diskutuje pouze v uměleckých, nikoli politických, kruzích.

Paní Jílková do toho vstupuje a vysvětluje, že se českým sportovcům pouze nelíbí, když se česká hymna hraje kratší dobu, než je počet sekund požadovaný mezinárodními standardy.

Diskuze se chýlí k závěru a ke slovu se ještě dostává ještě pan Osička, který tvrdí, že se mu nová verze hymny sice líbí, ale že se obává narušení historické hodnoty stávající podoby. 

Paní Jílková ukončuje debatu a oznamuje téma příštího týdne, jímž bude zneužívání příspěvků na bydlení, situace lidí v nouzi a obchod s chudobou. Je například výstavba státních ubytoven řešením? 

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo státní hymna

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy