Historický průlom? Čeští historici budou v Rusku diskutovat o roce 1968

Praha - Konferenci o možných ponaučeních z roku 1968, která se příští týden koná v Moskvě, spolupořádá Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Její účastníci ze zemí východní i západní Evropy představí různé pohledy na události roku, který měl významný dopad nejen na Československo.

Českou stranu bude reprezentovat bývalý předseda Senátu Petr Pithart, ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra, historikové Martin Valenta a Martin Groman a novinář Josef Pazderka.

Podle zprávy ÚSTR se konference pokusí v mnoha různých formách zachytit, v čem rok 1968 může být poučný nejen pro historiky. O důsledcích roku 1968 pro kulturní i politický život promluví například i ruská spisovatelka a scenáristka Ljudmila Ulická, polský historik a publicista Adam Michnik, ruská kulturoložka a historička Irina Ščerbakovová nebo německý historik Gerd Koenen.

Součástí programu je i francouzský film "Květen roku 68, podivné jaro" spojený s debatou s jeho režisérem Dominiquem Beauxem. "Film vypráví o událostech května 1968 ve Francii z hlediska těch, kteří čelili demonstrantům: policistů, vedoucích podniků, státních představitelů, vojáků, komunistických funkcionářů," uvedl ÚSTR. Na programu je také kulatý stůl s názvem Od pražského jara k přestavbě, který organizuje Nadace Michaila Gorbačova.

Při debatě se mají sejít účastníci a pamětníci událostí v Československu a v Sovětském svazu v přelomovém roce. Budou se číst výňatky z deníku Pravda ze srpna 1968, ale také z Kunderovy Nesnesitelné lehkosti bytí nebo z knihy Poledne Natálie Gorbaněvské, která popisuje stíhání účastníků demonstrace 25. srpna 1968 na Rudém náměstí. Jak řekla ČTK mluvčí ústavu pro studium totalit Darja Čablová, konference má mnoho pořadatelů a široká účast naznačuje, že prezentované pohledy na rok 1968 budou z různých úhlů.

Moskevská konference se koná od 30. května do 1. června. Zakončí ji promítání politického dramatu Karla Kachyni Ucho.

Související

Pieta za srpen roku 1968

Politici si připomněli rok 1968. V projevech zmiňovali Ukrajinu a Rusko

Ukrajina světu dokazuje, že ruské komplexy zůstávají stejně nebezpečné jako v roce 1968. Dnes to prohlásil premiér Petr Fiala při připomenutí výročí počátku okupace Československa. Prezident Petr Pavel v projevu uvedl, že kdo nemá v úctě svobodu, ten bude vždy v pokušení ji omezovat a překrucovat.

Více souvisejících

okupace 1968 Rusko Česká republika historie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy