MZV šíří fake news? V kauze Čecha odsouzeného kvůli migrantům padají ostrá slova. EZ získaly další informace

O případu českého řidiče kamionu Jiřího Sagana, který byl ve Francii odsouzen k 18 měsícům vězení za údajné pašeráctví, jsme Vás již informovali. Nyní se v kauze objevily nové informace.

Sagan byl odsouzen poté, co začátkem července tohoto roku policie v chladícím návěsu jeho kamionu nalezla 15 Iráčanů. Bez většího vyšetřování byl řidič okamžitě umístěn do vazby s tím, že je komplicem pašeráků. Předminulý týden byl pak odsouzen k 18 měsícům vězení.

Celým případem pana Sagana se aktivně zajímá europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU – ČSL), který již pomáhal v případech jiných řidičů nebo dalších Čechů, kteří se dostali do patových situací.

Dnes se Tomáš Zdechovský ohradil proti vystoupení mluvčí Ministerstva zahraničních věcí, která dle jeho slov šíří fake news. Její vyjádření v souvislosti s daným případem označil Zdechovský za neprofesionální.

Tisková mluvčí MZV tvrdila novinářů, že muž odsouzený ve Francii se jmenuje Šagan, narodil se na Slovensku a měla mu být zajištěna advokátka ze Slovenska. Zdechovský uvedl, že nic z toho není pravda a vyzval tiskovou mluvčí, aby se k případu přestala vyjadřovat, pokud chce MZV panu Saganovi opravdu pomoci.

„Když jsme z úst mluvčí ministerstva zahraničí slyšeli, že taťka se má jmenovat Šagan, má být narozený na Slovensku a měl mít od svého španělského zaměstnavatele nějakým zázrakem zajištěnou advokátku aspoň ze Slovenska, byli jsme v naprostém šoku. Opětovném, protože to, jakým způsobem s námi celou dobu ambasáda jedná, je pro nás vyloženě noční můra,“ říká Kristýna Kotoučková, dcera pana Sagana, která několikrát volala na konzulát a prosila o pomoc s otcovým případem. Že byly prosby opakované a nešlo jen o jeden hovor krátce po zatčení, dokládá rodina maily, případně nabízí i výpis hovorů.

„Jirka se narodil v Kladně a od firmy měl zajištěného advokáta, Francouze. Jediná Slovenka, která se v případu objevila, byla překladatelka při zatčení, která vše velmi špatně tlumočila přes telefon. To vím, protože mi pak také volala a informovala mě o zatčení. Jirka mi jinak při posledním hovoru 5. července stihl říct jen to, že se k němu chovají šíleně, jako kdyby měl být nějaký mafián z Čečny a ne Čech. Pak ho vzali do vazby a od té doby jsme s ním nemohli mluvit. Věznice totiž naše žádosti zamítla a zpět poslali i balík, kde bylo jen teplejší oblečení,“ vysvětluje Gabriela Kotoučková, přítelkyně pana Jiřího Sagana.

Zdechovský dále dodává, že všechnu dokumentaci k případu obdrželo MZV už minulý týden. S prohlášením mluvčí MZV je Zdechovský vysoce nespokojen. Dodává, že jeho tým i rodina se chovají maximálně transparentně a momentálně požadují, aby bylo Jiřímu Saganovi dovoleno, alespoň zatelefonovat si se svou rodinou.

„Opravdu rád bych české diplomacii poblahopřál k úspěšnému boji za práva českých občanů v zahraničí podobně, jako jsem to udělal v případě misionáře Petra Jaška, kterého ze súdánského vězení osobně dovezl Lubomír Zaorálek a projevil se tak jako pravý sociální demokrat, kterému záleží na obyčejných lidech. I v případě pana Sagana jsem totiž přesvědčen, že je vězněný nevinný člověk, který si pomoc české diplomacie zaslouží,“ řekl Zdechovský.

Do 4. října 2018 mohl podat řidič odvolání. Jeho rodina říká, že formulář k odvolání mu stihli doručit až na poslední chvíli. Navíc způsob doručení formuláře byl značně komplikovaný, jak rodina informuje. Formulář Jiřímu Saganovi doručila sociální pracovnice, která ve vězení pracuje. Tu musela kontaktovat francouzsky mluvící sekretářka firmy, pro kterou Sagan pracuje.

Rodina dále dodává, že kdyby se měli spoléhat na pomoc konzulátu, odvolací formulář by nebyl panu Saganovi včas doručen.

Celkově nám zatím ohledně kontaktu nabídli jen to, abychom Jirkovi do vězení poslali dopis,“ sděluje Gabriela Kotoučková a závěrem dodává, že od zmíněné sociální pracovnice alespoň ví, že je Jirka v pořádku.

Naše redakce dnes o vyjádření požádala i samotnou mluvčí MZV Michaelu Lagronovou.

Ta pro EuroZprávy.cz uvedl: "Dobrý den, všechny informace, které jsem k případu zadrženého českého řidiče poskytovala médiím byly tyto viz níže a vycházely zcela logicky z informací, které MZV poskytla naše ambasáda v Paříži. Odmítám, že by šlo o fake news. Nic nad rámec textu, který máte níže, jsem nikomu z médií neříkala a žádné fake news jsem nešířila. Už vůbec jsem nikomu neříkala, že pan řidič je Slovák a jmenuje se Šagan - to je absolutní nesmysl. Fake news k případu na začátku naopak šířil pan europoslanec Zdechovský. Nepřesné informace a nepravdy šířil k případu naopak pan euposlanec Zdechovský, případ dokonce okomentoval sám pan ministr Hamáček, který na bezdůvodné ataky T. Zdechovského reagoval minulý týden na twitteru takto: "Pan europoslanec @TomZdechovsky si opět vymýšlí a využívá pro vlastní PR neštěstí jiných lidí. Tvrdí, že naše ambasáda nechala na holičkách českého šoféra odsouzeného za údajné pašování uprchlíků při jeho soudním procesu ve Francii, kde údajně nikomu nerozuměl. FAKTA: Kontakt CZ ambasády s jeho rodinou proběhl hned po zatčení, kdy jsme jim zajistili prvotní informace o důvodech zadržení. O ŽÁDNOU DALŠÍ POMOC NÁS ANI ON, ANI JEHO RODINA NEPOŽÁDALI. Nebylo to třeba, právníka pro proces ve Francii zajistil jeho španělský zaměstnavatel." 

Vedle toho náš náměstek pro konzulární a právní sekci MZV Martin Smolek dlouze hovořil s poslancem Evropského parlamentu Tomášem Zdechovským. Pan náměstek Smolek europoslanci Zdechovskému vysvětlil, co všechno může ČR, respektive MZV dělat pro české občany v zahraničí, kteří se ocitnou v podobné situaci. Tyto informace máte popsány níže. Europoslanec Zdechovský bohužel neříkal do médií pravdu, když tvrdil, že rodina chtěla po naší ambasádě konzulární pomoc (kromě prvního telefonátu viz níže). Dále tvrdil, že český občan neměl možnost zavolat na ambasádu, že mu to francouzské orgány neumožnily (další nepravda) nebo dokonce, že si nerozuměl se svým právním zástupcem kvůli jazykové bariéře (další nepravda, když od počátečního zatčení bylo zajištěno tlumočení do slovenštiny, jazyka, kterému obviněný řidič rozumí, mimo jiné z důvodu svého slovenského původu (jeho otec je Slovák). Tímto případem se zabýváme, jako se zabýváme každým podobným případem českých občanů, kteří se ocitnou v zahraničí ve složité situaci a požádají - li naši ambasádu o konzulární pomoc. Obsahem konzulární pomoci občanům ČR v případě omezení osobní svobody je např. zprostředkování právního zástupce v dané zemi, zprostředkování kontaktu s rodinou, pomoc při zajišťování návštěv uvězněných osob, jejich návštěvy českým konzulem a pomoc s tlumočením či překlady různých dokumentů při komunikaci s místními úřady. To vše za podmínky, že s tím dotyčná osoba souhlasí resp. projeví o tuto pomoc zájem. Česká vláda ani Ministerstvo zahraničních věcí nemůže ale zasahovat do soudního řízení ve Francii, kde je justice, stejně jako v ČR, nezávislá a nestranná. Je to stejné i naopak, tedy ČR nedovolí žádné cizí zemi či jejím orgánům zasahovat do trestních řízení, která se vedou v ČR proti občanům cizích států.

Specifikem případu, na který se ptáte, je fakt, že veškerá aktivita v této záležitosti doposud vzešla od Velvyslanectví ČR v Paříži, kdy ani postižený řidič ani jeho nejbližší doposud nereagovali a nepožádali české velvyslanectví o asistenci!

Přesto se případu českého řidiče ve Francii samozřejmě věnujeme, Velvyslanectví ČR ve Francii se do případu českého řidiče zapojilo již v jeho počátku a bylo v kontaktu s jeho blízkými a je nadále s francouzskými úřady. Kontakt velvyslanectví s rodinou řidiče proběhl hned po jeho zatčení, kdy kolegové z české ambasády zajistili prvotní informace o důvodech zadržení, vysvětlili rodině zadrženého postup řízení ve Francii a jak dál postupovat. O žádnou další asistenci nás ani český řidič, ani jeho rodina doposud nepožádali. Zřejmě také z důvodu, že zadržený měl po celou dobu jeho procesu právní zastoupení, které mu poskytl jeho španělský zaměstnavatel. V rámci zachování práv obviněného bylo řidiči francouzskými úřady zajištěno tlumočení do slovenštiny, se kterým dotyčný souhlasil.

Francie obecně velmi zpřísnila tresty a postup v obdobných případech. Pro francouzské vyšetřovatele nehraje téměř žádnou roli, zda-li řidič o vniknutí osob do vozu ví nebo neví. Platí zde zodpovědnost řidiče zabezpečit vozidlo tak, že v něm necestuje nikdo další nelegálně. Směrem k českým řidičům můžeme vyslovit doporučení, aby věnovali maximální pozornost zajištění svých vozidel včetně nákladového prostoru a to ještě před překročením hranice do Francie, která jak již bylo řečeno, zpřísnila postihy v případě nelegální migrace a všech, kteří se na ní podílejí. V případě jakéhokoliv podezření z vniknutí jiné osoby do vozidla je nezbytné bezprostředně kontaktovat místní policii." 

V reakci na vyjádření mluvčí MZV se našemu serveru ozvala mluvčí europoslance Tomáše Zdechovského, které poukázala na jisté nesrovnalosti. „Paní Lagronová v něm říká, že rodina dosud ambasádu nepožádala o pomoc a všechna komunikace byla jen rovnou aktivitou ambasády. Dovolím si proto upozornit na včerejší tiskovku, ke které jsme rovnou přikládali jednu z žádostí o pomoc, která byla formou mailu. Dále bych také upozornila na zcela logickou nesrovnalost ve vyjádření, kdy MZV samo přiznalo, že jim rodina volala po zadržení pana Sagana – proč by to dělali, když je ambasáda údajně měla sama informovat a poskytnout jim všechny informace?“ uvedla mluvčí Jitka Fialová.

„Paní Gabriela je právě z jednání ambasády rozčarovaná, protože o zatčení se dozvěděla jen telefonicky od té slovenské překladatelky, co tlumočila při zatčení…Navíc se mluvčí neomluvila za to, že řekla, že měl pan Sagan zajištěnou advokátku Slovenku, přitom mu firma sehnala Francouze Richarda Cala,“ dodala pro EuroZprávy.cz .

Související

Jiří Sagan Rozhovor

Odsoudili nevinného, jezdit s kamionem chci dál, říká pro EZ řidič Sagan. Seděl za údajné pašování migrantů

ROZHOVOR - Ve Francii ho natvrdo odsoudili za údajné pašování migrantů, odseděl si dva roky. Řidič kamionu Jiří Sagan po propuštění v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak se vyvíjel jeho případ, kdo mu pomohl a kdo se naopak o nic nezajímal. Redakci také prozradil, jaké jsou jeho další plány. Propuštěním pro něj totiž případ neskončil.
Tomáš Zdechovský

Babiš jako premiér může brzy skončit, říká pro EZ lidovecký europoslanec Zdechovský

Je přesvědčen, že premiér Andrej Babiš bude muset v jedné ze svých rolí skončit. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který je členem kontrolního rozpočtového výboru Evropského parlamentu, tvrdí, že to není utopie. Případný střet zájmů bude muset podle místopředsedy KDU-ČSL ministerský předseda urychleně řešit. „Dotace pro Agrofert jsou zastaveny. Andrej Babiš tak nemá jinou možnost: buď bude premiérem a dotace budou i nadále stopnuté, nebo Agrofert prodá. Když se tak nestane, nebude premiérem či ministrem,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Zdechovský, jehož nedávno Babiš označil za vlastizrádce.

Více souvisejících

Jiří Sagan uprchlíci Pašeráctví češi Francie

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 36 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 58 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy