Zeman zavařil Jílkové. Romové bojkotují ČT. Využívá zoufalství lidí, zuří

Moderátorka Michaela Jílková se ve svém pořadu chtěla příští týden věnovat otázce pracujících Romů, k níž se nelichotivě vyjádřil prezident Miloš Zeman. Narazila ale na bojkot organizace Romea, která vyzvala všechny Romy, aby se natáčení neúčastnili

Vše začalo, když prezident Miloš Zeman okomentoval počet pracujících Romů. "Já si vážím všech Romů, kteří pracují. Bohužel jich je jen těch deset procent. Jedenáct tisíc je těch, kdo se při sčítání lidu přihlásili k romské národnosti. Tak si položte jinou otázku: co je to za národnost, která se ani nedokáže přihlásit k vlastní národnosti a místo toho se hlásí jako Slovák, Čech, Maďar...,“ řekl 

Uvedl tak, že ačkoliv si komunistického režimu neváží, byl alespoň schopen donutit Romy k práci. Jeho slova ale rozlítila Romy, kteří mu poslali své fotky, jak pracují. Romové taktéž od něj žádali omluvu. Zeman to odmítl s tím, že fotky zobrazují pouhých 10 % těch, co pracují. Prezident též dodal, že nepracující Romové působí na své děti, které jejich návyky přebírají.

Česká nezisková organizace Romea označila Zemanova slova za urážlivá, zatímco Evropské centrum pro práva Romů v Budapešti odmítlo jeho prohlášení jako rasistické. Agentura Reuters v této souvislosti připomněla, že Zemanův výrok není opřen o žádné statistiky.

K celé věci se Romové mohli vyjádřit příští týden v pořadu České televize Máte slovo. Organizace Romea ale vyzvala Romy, aby pořad Michaely Jílkové bojkotovali.

"Dramaturgie pořadu Máte slovo, který moderuje Michaela Jílková, zaslala v úterý organizaci ROMEA e-mail s žádostí o účast v pořadu. Ten se bude příští středu, jak píše, věnovat výrokům prezidenta Zemana na adresu Romů a jejich pracovní morálky, dále se pak bude probírat, zda jsou zneužívány sociální dávky, zda je jejich výše s ohledem na získání práce demotivující atd." vysvětlila Romea.

Do pořadu prý přijal pozvání Jiří Ovčáček, ředitel tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky, Jaroslav Foldyna, poslanec ČSSD, Olga Richterová, poslankyně Pirátské strany, a Robin Stria, komunitní pracovník a romský aktivista.

"Zástupci organizace ROMEA se tohoto "diskuzního pořadu, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům", jak se uvádí v anotaci na stránkách ČT, nezúčastní. Tento pořad diskuzi bulvarizuje a ve výsledku neumožňuje – v jeho pojetí se scvrkává na snahu přítomných zdatněji přehádat, překřičet, ponížit protistranu," uvedla organizace na svém webu.

Podle svých slov se odmítá podílet se na natáčení "poklesle zábavného pořadu, který zneužívá bezradnosti a zoufalství lidí a nesplňuje základní standardy žurnalistiky, jako je připravený moderátor schopný reagovat na případnou nepravdivost pronesených výroků. Pořadu, který podněcuje agresi vůči lidem, kteří mají jiný názor, a žádná konstruktivní řešení nenabízí."

Romea se následně podivuje nad tím, proč má být právě Máte slovo jediný pořad, kde mají Romové dostat prostor vyjádřit svůj názor a oponovat předsudkům. "Kde se k romskému tématu mohou vyjadřovat populisté a extremisté místo odborníků a politiků, kteří by svými rozhodnutími mohli dosáhnout společenských změn?" ptají se.

Tvrdí, že tomuto typu pořadu jde však jen o otevření populistických a pavlačových témat, v nichž se utkají dva nesmiřitelné tábory, které společně řešení ani nalézt nemohou. "

Pořad ještě více prohloubí etnickou a sociální nesnášenlivost, když se k tak závažnému tématu budou vyjadřovat populisté jako Jiří Ovčáček nebo protiromský politik Jaroslav Foldyna. Vyzýváme Romy, aby účast v pořadu bojkotovali a natáčení pořadu se nezúčastnili," dodává ve výzvě organizace. 

Související

Více souvisejících

Romové Máte slovo Michaela Jílková Miloš Zeman Česká televize

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy