Istanbulská dohoda: Dobrý úmysl opět dláždí cestu do pekla

Komentář Petra Šulky – Celým jménem je to Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí a u nás vzbudila nebývalé vášně. Její příznivci a odpůrci se častují drsnými výrazy a neváhají na sebe podávat žaloby. Pojďme se na ní podívat blíže. Potřebuje ji Česká republika vůbec přijmout?

Jak již zkrácený název napovídá Úmluva byla přijata v roce 2014 v Istanbulu. Stát by podle ní měl zajistit obětem sexuálního násilí dostatečnou pomoc a ochranu a měl by zabránit některým praktikám, které jsou na ženách často páchány. V první řadě jsou to vynucené sňatky, vynucené potraty nebo ženské obřízka. Vylučuje se jako obhajoba k páchání násilí na ženách náboženství nebo rodinná čest. Ty jsou naopak podle smlouvy přitěžujícím faktem.

České republice s téměř poloviční rozvodovostí není problém ani jeden výše jmenovaný fenomén. Na západ od našich hranic tomu ovšem tak není. Vraždy žen ze cti, svatby domluvené rodiči bez souhlasu budoucí manželky nebo ženská obřízka se objevují čím dál častěji. Zvláště mrzačení žen tedy ženská obřízka se ukazuje jako obrovský problém. Jen v Británii je provedeno každý rok na 30 000 těchto barbarských operací.

Poté, co Británie zpřísnila pravidla, nastala „obřízková turistika“. Rodiny, které touží takto své dcery „upravit“, podnikají cesty buď do evropských zemí s mírnější legislativou, jako je Francie nebo Belgie, či rovnou do zemí jejich původu - nejčastěji do Somálska nebo Keni. Je samozřejmě naprosto žádoucí, aby podobným zvykům bylo i u nás bráněno a českému právnímu řádu, který je jinak zaplevelený zákony, by norma bránící podobným odpornostem slušela.

Nejproblematičtější jsou ovšem úpravy zákonů, které by ČR musela do svého práva implementovat. V první řadě by to znamenalo, že by se stalo trestným jakékoliv, byť i drobné násilí vůči druhé osobě. Zapomeňte na výchovné pohlavky. Novým trestným činem by se stalo verbální sexuální obtěžování. To jsou ale jen drobnosti oproti dvěma změnám, které by skutečně mohly citelně ohrozit náš právní řád.

Prodloužení promlčecích lhůt nebo možnost stíhat za sexuální trestné činy i pachatele, kteří byli v době jejich spáchání nezletilí nebo mladiství, by bylo velmi nebezpečným precedentem. Jak k by k tomu přišli pachatelé a oběti zločinů, ve kterých by nebyl motivem sex? Museli bychom tedy zrušit všechny mantinely bránící nezletilé před plným dopadem jejich činů.  

Daleko horší a daleko nebezpečnější úprava práva plynoucí z Istanbulské smlouvy rovnající se otevření Pandořiny skříňky je požadavek na přenesení důkazního břemene u sexuálního trestného činu ze státu na obviněného. Jinými slovy zavedení presumpce vinny. Podobné pravidlo fungovalo naposledy v moskevských procesech ve 30. letech, Norimberku, nebo politických procesech v 50. letech.

Pokud obviněný nedokáže jasně prokázat, že se v době spáchání trestného skutku nenacházel na jiném kontinentě nebo ještě lépe planetě bez možnosti spojení, asi jen těžko prokáže svoji nevinnu. Požadavek soudu například na to, aby prokázal, že sex s protistranou byl dobrovolný půjde bez plné moci podepsané oběma stranami před aktem a potvrzené notářem či jinou právní autoritou zřejmě těžko splnit. A prokázat, že žena měla styk dobrovolně, a až poté si to rozmyslela. bude bez jejího stažení žaloby naprosto nemyslitelné.

Naopak ideologické požadavky typu zavedení a školení expertů na pomoc obětem, zavedení osvětových kampaní, zavedení pomocných organizací, výchově k respektu k druhému pohlaví nebo spolupráce s neziskovkami, které u nás tolik peskují odpůrci Istanbulu, nejsou u nás problém. Jsou totiž už dávno zavedeny v praxi. U nás jsou manželské poradny, je zaveden institut vykázání z domácnosti, v nejhorších případech jsou k dispozici i azylové domy, které jsou v drtivé většině ve správě neziskovek. Už děti ve školách ví, že domácí násilí, ať je vykonávané na komkoliv, je zlo a je to trestný čin.

Istanbulská úmluva je nepochybně vedena dobrými úmysly. Tato smlouva je stavěna pro země, kde je postavení ženy až někde za jízdním kolem, domácím zvířectvem a vybavením dílny, a kde je potřeba podpořit postavení a ochranu žen. Je symptomatické, že země, ve kterých toto stále ještě platí, jako je Saúdská Arábie nebo státy Středního východu, se samozřejmě k úmluvě nepřidaly. Naopak pro nás plyne především z právní části smlouvy velké nebezpečí narušení našeho právního systému. Je proto na velkém zvážení, zda bychom, navíc, když již dnes česká republika většinu podmínek z úmluvy splňuje, měli Istambulskou úmluvu přijímat.   

Související

Více souvisejících

Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách sexuální zneužívání domácí násilí diplomacie zákony Istanbul

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy