Záchranáři a hasiči se bouří proti TV Prima: Realita vypadá jinak, ukazují nebezpečné nesmysly

Televize Prima se už podruhé pokusila "napálit" diváky pořadem, který má zobrazovat skutečnou práci složek integrovaného záchranného systému. Koncepty pořadů, které jsou převzaty ze zahraničí, kde jsou relativně populární, nejprve rozlítil policisty, nyní i hasiče a záchrannou službu. Všichni totiž tvrdí, že scény, které pořady zobrazují a vydávají za reálné, jsou ve skutečnosti nejen smyšlené, ale i protiprávní a v přímém rozporu s realitou.

Televize Prima začala v loňském roce vysílat pořad Policie v akci, který měl zobrazovat "opravdové policisty a skutečné případy." Od pořadu se však Policie České republiky promptně distancovala a uvedla, že se na tvorbě seriálu žádným způsobem nepodílela. Upozornila také, že v pořadu vystupují herci a že postupy, které pořad TV Prima zobrazuje, nejsou legální ani reálné.

"Zároveň bychom chtěli uvést, že kvitujeme záměr producentů seznámit veřejnost s každodenní a mnohdy nelehkou policejní prací, nicméně v tomto formátu „reality show“ jej nemůžeme akceptovat. Stejně tak se neztotožňujeme s postupy herců - policistů, které nejsou v souladu s právními předpisy, ani s běžnou praxí, a často jsou uměle vyhrocené," uvedla tisková mluvčí policie Iveta Skupien.

Stejná situace se nyní opakuje, akorát se týká jiných složek. Televize Prima před dvěma dny odvysílala první díl pořadu Linka 112, který má zobrazovat práci operátorů na tísňové lince. Tentokrát už se televize nechlubí prohlášením, že jde o opravdové případy a opravdové pracovníky. Přesto se ani nyní nevyhnula kritice.

"V pondělí 3. prosince 2018 televize Prima odvysílala 1. díl pořadu s názvem Linka 112. Na základě velkého ohlasu laické i odborné veřejnosti Hasičský záchranný sbor ČR prohlašuje, že na uvedeném pořadu nespolupracuje s TV Prima. Nejedná se o pořad, který by Hasičský záchranný sbor ČR spoluvytvářel či garantoval," distancovala se od pořadu tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová.

V prohlášení, které hasiči zveřejnili, dále odkazují na skutečné informace o lince 112. Podobnou reakci si ale pořad vysloužil i od záchranných služeb, podle kterých jsou informace zobrazované na televizi Prima dokonce nebezpečné.

"Pořad Linka 112 nejen zcela odporuje realitě, ale informace, které poskytuje, mohou být nebezpečné! Zdravotnické záchranné služby celé ČR se důrazně distancují od televizního pořadu Linka 112, který vysílá stanice FTV Prima. Na produkci tohoto pořadu se žádná ze záchranných služeb v České republice nepodílí a s jeho tvůrci nespolupracuje. Způsob, jakým popisuje fungování linky 112, zcela zásadně odporuje realitě a v divákovi vzbuzuje představu o jakýchsi „univerzálních superoperátorkách“, které po přijetí tísňové výzvy vydávají pokyn k zásahu záchranářům, hasičům a policistům," uvedla na svém webu Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy.

"Práce operátorů jednotlivých složek IZS je na vysoké odborné úrovni a od jednotlivých pracovníků vyžaduje hluboké a detailní znalosti problematiky svého oboru. Nejen z tohoto důvodu je nemožné, aby jeden operátor byl schopen realizovat operační řízení všech základních složek IZS," dodalo tiskové oddělení.

Po vzoru policistů se i záchranáři distancují od užívaných postupů a označují je za protiprávní. "Z profesionálního hlediska se neztotožňujeme s prezentovanými postupy, které jsou v některých případech i v rozporu s platnou legislativou i doporučeními. Především ale chceme apelovat na veřejnost ohledně volání na tísňovou linku. V případech, kdy máte podezření, že vás nebo někoho jiného postihly zdravotní komplikace, a to i v situaci, kdy si tím nejste jistí, volejte vždy přímo na linku 155," dodali záchranáři.

Televize Prima v reakci na pobouření záchranářů a hasičů uznává, že pořad Linka 112 velmi volně navazuje na příběhy Policie v akci a jedná se o "dramatizaci reálných příběhů." 

"Rekonstrukce jednotlivých příběhů jsou vytvářeny týmem odborníků, v pořadu se objevují skuteční profesionálové, kteří svou práci považují za poslání. Televize Prima věří, že tímto pořadem dokáže šířit osvětu mezi veřejností při poskytování první pomoci," uvedla v reakci pro EuroZprávy.cz mluvčí Klára Kotábová.

Prima dodává, že linka 112 je univerzálním číslem tísňového volání používaná v rámci všech státu Evropské unie, a proto ji překvapuje reakce záchranných složek jednotlivých krajů, kterou vnímá jako nedorozumění. "Záměrem tvůrců pořadu je snaha o realistické ztvárnění fungování dispečerek na lince 112. Podobné pořady jsou vysílány v řadě evropských zemí, velké oblibě se těší např. u diváků BBC," doplnila Kotábová.

Související

Více souvisejících

Záchranná služba Hasiči Policie ČR TV Prima

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 16 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy