Konec letitých přátelství? Halík se handrkuje s Dukou i Piťhou, Arcibiskupství mlčí

Kněz a profesor Filozofické fakulty UK Tomáš Halík se ve včerejším prohlášení vyjádřil k písemnému napomenutí ze strany kardinála Dominika Duky. Pražský arcibiskup žádal po Halíkovi omluvu za kritiku kolegy Petra Piťhy. Když nepřišla, úředně jej napomenul. Halík ani Arcibiskupství pražské však nechtějí obsah dopisu zveřejnit.

„Prozatím věc konzultuji s několika právníky a nechci pochopitelně v médiích o tom mluvit dříve, než pan kardinál dostane úředně mé stanovisko,“ vzkázal Halík v prohlášení na své webové stránce. Zároveň nepředpokládá, že by kardinál celý spor ještě vyhrotil. V tom případě by totiž hrozilo, že Halíka, podle jeho slov, vyštve z církve.

K nynějšímu vyvrcholení sporu obou církevních představitelů, který se týkal společensko-politických otázek, došlo po debatě ohledně tzv. Istanbulské úmluvy a kázání kněze Petra Piťhy v katedrále sv. Víta. „S Dominikem Dukou jsme byli 50 let přátelé (a s Petrem Piťhou ještě déle), spolupracovali jsme v „podzemní církvi“, ale nynější doba mnohé věci prověřuje,“ píše Halík.

Piťha 28. září varoval před přijetím úmluvy například slovy o zpřetrhání rodinných vazeb, zabavování dětí či budoucím nadřazeném postavení homosexuálů. Halík jeho kázání označil za krajně nevhodné, až bulvární.

„Považoval jsem za svou povinnost ukázat i veřejně, že takové proslovy, vyvolávající paniku místo naděje a předem diskreditující svou úrovní církev pro potřebnou seriózní debatu, o vážných otázkách kolem sociologických teorií genderu, nejsou jediným hlasem v církvi,“ zdůvodňuje Halík své vymezení se vůči tomuto kázání a dodává, že Piťhovy argumenty byly irelevantní či nekorektně interpretované. Duka naopak vyjádřil Piťhovi podporu.

„Vidím, že naše pohledy na kulturu dialogu v církvi a výzvu papeže Františka, abychom se vyjadřovali svobodně a otevřeně, jsou odlišné,“ konstatuje Halík a upozorňuje, že konflikt s arcibiskupem Dukou se netýká záležitostí víry. V nich prý autoritu svého biskupa plně respektuje.

„Doufám, že po blížícím se Dominikově penzionování (patrně v řádu několika měsíců) konečně najdeme chvíli na vyjasňující osobní rozhovor a zas k sobě najdeme cestu,“ poukazuje Halík v závěru na fakt, že Duka letos v dubnu dovršil 75 let a musel do Vatikánu poslat rezignační dopis. Apoštolská nunciatura ho však pověřila setrváním v úřadu, dokud nebude stanoveno jinak. Za Dukovo setrvání ve funkci se dopisem přimlouval i prezident Miloš Zeman.

Související

Tomáš Halík

Halík promluvil o Schwarzenbergovi. Kníže podle něj ukázal důležitou věc

Za tři týdny od nadcházející soboty proběhne poslední rozloučení s knížetem Karlem Schwarzenbergem, který zemřel o uplynulém víkendu ve věku 85 let. Podrobnosti o smutečním obřadu prozradil kněz Tomáš Halík, podle jeho slov byl exministr zahraničí spojením noblesního, aristokratického a lidového člověka.

Více souvisejících

Tomáš Halík Dominik Duka Církev Petr Piťha

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 8 minutami

před 18 minutami

před 36 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy