Čím dál víc se dopujeme antidepresivy. Češi přitom patří k méně depresivním národům

Občané České republiky patří k nejméně depresivním národům na světě, alespoň to o sobě sami tvrdí. Pod evropským průměrem je zde i počet sebevražd, od roku 2000 tu však pětinásobně vzrostla spotřeba antidepresiv.

Česká republika má jeden z nejnižších výskytů chronických depresí v rámci Evropské unie, lépe je na tom jen Rumunsko, Bulharsko a Kypr. Na základě sebehodnotícího průzkumu jimi trpí lehce přes 7 % populace, v Irsku je to až 12 % obyvatel.

Výrazně však roste spotřeba antidepresiv, dokonce nejrychleji mezi zeměmi OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česko však nadále zůstává mírně pod průměrem v rámci této organizace, na 1000 lidí tu připadá 55 denních dávek léčiva. Na začátku tisíciletí to přitom bylo jen necelých deset dávek.

„Je třeba si uvědomit, že ne každý, kdo užívá antidepresiva, trpí chronickou depresí. Jsou předepisována i lidem, kteří trpí úzkostnými poruchami či fobiemi,“ vysvětluje Jarmila Kubáňková z neziskové organizace Cesta z krize.

Dostupná data naopak potvrzují známou domněnku, že zdaleka nejdepresivnější jsou skandinávské národy. Počet denních dávek na Islandu je 2,5krát vyšší než u nás. Naopak jen poloviční spotřebu oproti ČR hlásí Lotyšsko, Jižní Korea a Estonsko.

V Česku je rovněž nadprůměrný počet psychiatrických lůžek, a to 98 na tisíc obyvatel, dostupných lékařů je tu však podprůměrně. Primát v tomto ohledu drží Japonci, kteří mají k dispozici 263 lůžek na 1000 obyvatel.

Pod evropským průměrem se naopak pohybujeme v počtu sebevražd. Na 100 tisíc obyvatel jich u nás proběhne více než 13, v Litvě se dobrovolně zbaví života až tři desítky lidí. V dobách hospodářské krize na přelomu 20. a 30. let minulého století spáchalo v tehdejším Československu sebevraždu až 4000 lidí ročně.

Nejméně lidí mezi sledovanými zeměmi OECD u nás spáchá sebevraždu během hospitalizace v nemocničním zařízení. Nízký je i počet pacientů, kteří se sami zabijí do jednoho roku od opuštění nemocnice.

Související

Dívky v depresi, ilustrační fotografie Komentář

Na poplach bijeme pozdě. Mladí jsou vlastní psychikou ohroženi na životech

Psychické zdraví mladých lidí jde ke dnu, často jim nemá kdo pomoct. Zatímco ministr zdravotnictví Vlastimil Válek uspořádal konferenci o popularizaci psychiatrie napříč děkany lékařských fakult, řada dospívajících spáchala sebevraždu. Řešení je v nedohlednu a další mladí jsou přímo ohroženi na životě. 
Ilustrační foto

V Česku roste počet lidí se syndromem vyhoření a depresemi

V Česku roste počet lidí se syndromem vyhoření a depresemi. Podle vědců z Výzkumného ústavu Psychiatrické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je míra výskytu nejvyšší za posledních devět let.

Více souvisejících

deprese psychiatrie Česká republika oecd

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Cristiano Ronaldo

Euro 2024: Hašek by rád porazil Ronalda, portugalskému kouči Martínezovi se styl Čechů líbí

Očekávaný vstup do fotbalového Eura z pohledu české fotbalové reprezentace se blíží, jelikož už v úterý večer od 21:00 nastoupí v Lipsku do duelu proti Portugalsku. Tedy proti týmu, který je pasován mezi největší favority celého turnaje. Z české strany vyšlo najevo, že jsou všichni hráči zdravotně v pořádku, i kapitán Tomáše Součka, jenž měl problémy s nohou a úlevy na trénincích. Portugalský stratég  Roberto Martínez českou reprezentaci nehodlá nikterak podceňovat.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Palestina

Palestina míří ke kolapsu. Vznikne druhá Gaza, varují Norové

Palestinská samospráva by se mohla v nadcházejících měsících rozpadnout, uvedl v pondělí norský ministr zahraničí Espen Barth Eide. Důvodem je údajně nedostatek finančních prostředků, pokračující násilí a skutečnost, že půl milionu Palestinců nesmí pracovat v Izraeli, uvedl server CNN.

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Slováci příkladným srdnatým výkonem a týmovou bojovností udolali Belgii 1:0

V rámci letošního fotbalového Eura v Německu se zrodilo první velké překvapení a postarali se o něj Slováci, když udolali favorizované Belgičany 1:0 zásluhou gólu Ivana Schranze ze 7. minuty po hrubé chybě v belgické obraně. Slovákům navíc vedle srdnatého výkonu a týmové bojovnosti přálo i štěstí, když hned dvě branky Romela Lukaka nebyly uznány po zásahu VARu. Nejprve kvůli ofsajdu, poté kvůli hraní rukou. Na belgické straně byla vidět spousta špatných rozhodnutí v klíčových momentech.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Filip Turek

Turek by měl Starostům poděkovat za kampaň, kterou pro něj odvedli, říká politický konzultant pro EZ

Politický konzultant a stratég Karel Komínek ze společnosti IPM Consultning a zakladatel Institutu politického marketingu v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč ve volbách do Evropského parlamentu uspěla koalice Přísahy a Motoristů. Podle něj by měl lídr kandidátky Filip Turek poděkovat hnutí STAN za kampaň, kterou pro něj odvedl. „Tím, že na něj začali reagovat z pozice strany, která sedí ve vládě, legitimizovali pozici pana Turka coby vyzyvatele a dodali mu tolik potřebnou relevanci a dosah,“ říká.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Princezna Kate je zpět a řekla: Dělám pokroky, ale ...jsou dobré a špatné dny

Tradiční vojenská přehlídka Trooping the Colour, která se koná od 17. století, je pro Brity oslavou narozenin panovníka a celé monarchie. Největší pozornost byla věnována princezně Kate, která se poprvé od oznámení své diagnózy objevila na veřejnosti.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy