Čím dál víc se dopujeme antidepresivy. Češi přitom patří k méně depresivním národům

Občané České republiky patří k nejméně depresivním národům na světě, alespoň to o sobě sami tvrdí. Pod evropským průměrem je zde i počet sebevražd, od roku 2000 tu však pětinásobně vzrostla spotřeba antidepresiv.

Česká republika má jeden z nejnižších výskytů chronických depresí v rámci Evropské unie, lépe je na tom jen Rumunsko, Bulharsko a Kypr. Na základě sebehodnotícího průzkumu jimi trpí lehce přes 7 % populace, v Irsku je to až 12 % obyvatel.

Výrazně však roste spotřeba antidepresiv, dokonce nejrychleji mezi zeměmi OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česko však nadále zůstává mírně pod průměrem v rámci této organizace, na 1000 lidí tu připadá 55 denních dávek léčiva. Na začátku tisíciletí to přitom bylo jen necelých deset dávek.

„Je třeba si uvědomit, že ne každý, kdo užívá antidepresiva, trpí chronickou depresí. Jsou předepisována i lidem, kteří trpí úzkostnými poruchami či fobiemi,“ vysvětluje Jarmila Kubáňková z neziskové organizace Cesta z krize.

Dostupná data naopak potvrzují známou domněnku, že zdaleka nejdepresivnější jsou skandinávské národy. Počet denních dávek na Islandu je 2,5krát vyšší než u nás. Naopak jen poloviční spotřebu oproti ČR hlásí Lotyšsko, Jižní Korea a Estonsko.

V Česku je rovněž nadprůměrný počet psychiatrických lůžek, a to 98 na tisíc obyvatel, dostupných lékařů je tu však podprůměrně. Primát v tomto ohledu drží Japonci, kteří mají k dispozici 263 lůžek na 1000 obyvatel.

Pod evropským průměrem se naopak pohybujeme v počtu sebevražd. Na 100 tisíc obyvatel jich u nás proběhne více než 13, v Litvě se dobrovolně zbaví života až tři desítky lidí. V dobách hospodářské krize na přelomu 20. a 30. let minulého století spáchalo v tehdejším Československu sebevraždu až 4000 lidí ročně.

Nejméně lidí mezi sledovanými zeměmi OECD u nás spáchá sebevraždu během hospitalizace v nemocničním zařízení. Nízký je i počet pacientů, kteří se sami zabijí do jednoho roku od opuštění nemocnice.

Související

Dívky v depresi, ilustrační fotografie Komentář

Na poplach bijeme pozdě. Mladí jsou vlastní psychikou ohroženi na životech

Psychické zdraví mladých lidí jde ke dnu, často jim nemá kdo pomoct. Zatímco ministr zdravotnictví Vlastimil Válek uspořádal konferenci o popularizaci psychiatrie napříč děkany lékařských fakult, řada dospívajících spáchala sebevraždu. Řešení je v nedohlednu a další mladí jsou přímo ohroženi na životě. 
Ilustrační foto

V Česku roste počet lidí se syndromem vyhoření a depresemi

V Česku roste počet lidí se syndromem vyhoření a depresemi. Podle vědců z Výzkumného ústavu Psychiatrické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je míra výskytu nejvyšší za posledních devět let.

Více souvisejících

deprese psychiatrie Česká republika oecd

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 4 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 4 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy