Psychické zdraví mladých lidí jde ke dnu, často jim nemá kdo pomoct. Zatímco ministr zdravotnictví Vlastimil Válek uspořádal konferenci o popularizaci psychiatrie napříč děkany lékařských fakult, řada dospívajících spáchala sebevraždu. Řešení je v nedohlednu a další mladí jsou přímo ohroženi na životě.
V pondělí server iRozhlas.cz zveřejnil článek o nedostatečné psychiatrické péči pro mladé pacienty. „Nedávno nám během jednoho týdne volali dvoje rodiče s tím, že jejich děti můžeme odebrat z čekacího seznamu na terapii, protože mezitím spáchaly sebevraždu,“ citoval server zakladatelku terapeutického centra pro mladé lidi s hraniční poruchou osobnosti Renatu Tumlířovou.
Je to evidentní. Psychiatři či psychologové nestíhají nápor, který je již dlouhodobějšího charakteru. Ústav zdravotnických informací a statistiky zveřejnil data o tom, že se v České republice ambulantně léčilo za rok 2022 63 tisíc pacientů do devatenácti let. Sedm tisíc dalších ukončilo psychiatrickou hospitalizaci.
Mladí lidé nutně potřebují pomoct. Vysloveně alarmující jsou slova Tumlířové o tom, že dva mladí lidé na čekací listině spáchali sebevraždu. Pomoc byla nutná včera. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek mezitím zorganizoval konferenci pro všechny děkany lékařských fakult, které vyzval, aby „ještě více informovali studenty o atraktivitě tohoto oboru“.
Válkův laxní přístup dost možná bude stát životy navíc další mladé lidi. Ti si v posledních letech procházejí doslova peklem poté, co nejprve museli zůstávat doma během pandemie onemocnění covidu-19, a jen několik měsíců po jejím zklidnění museli sledovat za humny zuřící válku a její přímé důsledky.
Čemu mladí lidé čelí?
Mladí lidé za sebou mají několikanásobná traumata. Započal je covid, pokračují Ukrajinou a Gazou. Společnost se rozštěpila a o konflikty není nouze. Do toho právě tyto děti v tuto chvíli procházejí transformací v dospělé lidi, kteří buď nastupují do práce nebo pokračují na střední či vysokou školu. Obě tyto životní události jsou zásadní a mladého člověka formují. Přinášejí stres a napětí. Ačkoliv mnozí vysokoškolský život opěvují, přece jen je úsilí, které studenti pro získání akademických titulů obětují, extrémní.
V dnešní době je rovněž nevyhnutelná přítomnost mladých lidí na sociálních sítích. Zatímco především na Facebooku je čekají horlivé diskuze a hádky, X (dřívější Twitter) nabízí explicitní necenzurované záběry plné násilí či nahoty. Do jejich myslí se dostávají influenceři propagující miliony produktů ve jménu zdraví. Tito také hovoří o duševním zdraví, leč o něm ve valné většině případů nevědí vůbec nic.
Dalším velkým tématem je válka. Ta už pro mladé není pouze abstraktním pojmem, který vídají přinejhorším v učebnicích dějepisu. Mají možnost ji sledovat v přímém přenosu, často bez jakýchkoli omezení.
Co pomůže, když ne psycholog?
Pro někoho může být psycholog nedostupný nebo příliš drahý. Jako první mají možnost zaznamenat psychické problémy u kohokoliv jeho nejbližší, a právě ti by měli zasáhnout jako první. Intervence může vypadat různě. Člověku v psychické nepohodě či s poruchou může v jistých případech nejvíce pomoct právě to, že si má s kým promluvit.
Rovněž neplatí tvrzení, že muži nepláčou. Muži mají stejné city jako ženy, ale často jsou od malička vedeni k tomu, že „chlapi nebrečí“ nebo „pláč je pro holky“. V dospělosti může zafixování takovýchto vzorců vést k velkým problémům, o to víc během dospívání, kdy mladý člověk hledá sám sebe.
V nejhorších případech lze hledat pomoc přímo v nemocnici nebo na tísňové lince 155. Lepší je však mít otevřené oči a všímat si náznaků jakékoli nepohody. Za optání nic nedáme a smrt vlastní rukou, a to nejen mladého člověka, může být blíže, než se zdá.
Související
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines Rusko popírá. Zásah raketou vůbec nepřipouští
před 1 hodinou
Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková
před 2 hodinami
USA se přiklání k teorii o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines
před 3 hodinami
Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"
před 4 hodinami
Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů
před 5 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Meteorologové nabídli předpověď
včera
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
včera
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
včera
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
včera
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
včera
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
včera
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
včera
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
včera
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
včera
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
včera
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
včera
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
včera
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
včera
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
včera
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
Přestože o českého reprezentanta Michala Sadílka měla podle deníku Sport zájem pražská Sparta, nakonec se spoluhráčem svého bratra Lukáše nestane. Rozhodl se totiž nadále pokračovat ve svém současném působišti v nizozemském Twente, kde hraje už od roku 2021. O Vánocích oznámil, že s klubem prodloužil smlouvu až do léta 2026.
Zdroj: David Holub