KOMENTÁŘ | Na poplach bijeme pozdě. Mladí jsou vlastní psychikou ohroženi na životech

Psychické zdraví mladých lidí jde ke dnu, často jim nemá kdo pomoct. Zatímco ministr zdravotnictví Vlastimil Válek uspořádal konferenci o popularizaci psychiatrie napříč děkany lékařských fakult, řada dospívajících spáchala sebevraždu. Řešení je v nedohlednu a další mladí jsou přímo ohroženi na životě. 

V pondělí server iRozhlas.cz zveřejnil článek o nedostatečné psychiatrické péči pro mladé pacienty. „Nedávno nám během jednoho týdne volali dvoje rodiče s tím, že jejich děti můžeme odebrat z čekacího seznamu na terapii, protože mezitím spáchaly sebevraždu,“ citoval server zakladatelku terapeutického centra pro mladé lidi s hraniční poruchou osobnosti Renatu Tumlířovou.

Je to evidentní. Psychiatři či psychologové nestíhají nápor, který je již dlouhodobějšího charakteru. Ústav zdravotnických informací a statistiky zveřejnil data o tom, že se v České republice ambulantně léčilo za rok 2022 63 tisíc pacientů do devatenácti let. Sedm tisíc dalších ukončilo psychiatrickou hospitalizaci.

Mladí lidé nutně potřebují pomoct. Vysloveně alarmující jsou slova Tumlířové o tom, že dva mladí lidé na čekací listině spáchali sebevraždu. Pomoc byla nutná včera. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek mezitím zorganizoval konferenci pro všechny děkany lékařských fakult, které vyzval, aby „ještě více informovali studenty o atraktivitě tohoto oboru“.

Válkův laxní přístup dost možná bude stát životy navíc další mladé lidi. Ti si v posledních letech procházejí doslova peklem poté, co nejprve museli zůstávat doma během pandemie onemocnění covidu-19, a jen několik měsíců po jejím zklidnění museli sledovat za humny zuřící válku a její přímé důsledky.

Čemu mladí lidé čelí?

Mladí lidé za sebou mají několikanásobná traumata. Započal je covid, pokračují Ukrajinou a Gazou. Společnost se rozštěpila a o konflikty není nouze. Do toho právě tyto děti v tuto chvíli procházejí transformací v dospělé lidi, kteří buď nastupují do práce nebo pokračují na střední či vysokou školu. Obě tyto životní události jsou zásadní a mladého člověka formují. Přinášejí stres a napětí. Ačkoliv mnozí vysokoškolský život opěvují, přece jen je úsilí, které studenti pro získání akademických titulů obětují, extrémní.

Doporučené články

V dnešní době je rovněž nevyhnutelná přítomnost mladých lidí na sociálních sítích. Zatímco především na Facebooku je čekají horlivé diskuze a hádky, X (dřívější Twitter) nabízí explicitní necenzurované záběry plné násilí či nahoty. Do jejich myslí se dostávají influenceři propagující miliony produktů ve jménu zdraví. Tito také hovoří o duševním zdraví, leč o něm ve valné většině případů nevědí vůbec nic.

Dalším velkým tématem je válka. Ta už pro mladé není pouze abstraktním pojmem, který vídají přinejhorším v učebnicích dějepisu. Mají možnost ji sledovat v přímém přenosu, často bez jakýchkoli omezení.

Co pomůže, když ne psycholog?

Pro někoho může být psycholog nedostupný nebo příliš drahý. Jako první mají možnost zaznamenat psychické problémy u kohokoliv jeho nejbližší, a právě ti by měli zasáhnout jako první. Intervence může vypadat různě. Člověku v psychické nepohodě či s poruchou může v jistých případech nejvíce pomoct právě to, že si má s kým promluvit.

Rovněž neplatí tvrzení, že muži nepláčou. Muži mají stejné city jako ženy, ale často jsou od malička vedeni k tomu, že „chlapi nebrečí“ nebo „pláč je pro holky“. V dospělosti může zafixování takovýchto vzorců vést k velkým problémům, o to víc během dospívání, kdy mladý člověk hledá sám sebe.

V nejhorších případech lze hledat pomoc přímo v nemocnici nebo na tísňové lince 155. Lepší je však mít otevřené oči a všímat si náznaků jakékoli nepohody. Za optání nic nedáme a smrt vlastní rukou, a to nejen mladého člověka, může být blíže, než se zdá.

Související

Michail Sergejevič Gorbačov (v době své Komentář

Gorbačov nastoupil před 40 lety. Názory Rusů a světa se snad nemohou více lišit

Datum 11. března 1985 není ve veřejném prostoru příliš připomínáno. Přesto jej můžeme považovat za jeden z klíčových momentů poválečných světových dějin. Ten den do čela Sovětského svazu nastoupil Michail Gorbačov, jehož politika vyústila v kolaps komunistické moci ve střední a východní Evropě i konec více než čtyři desetiletí trvající studené války. Důvody, proč je tento nositel Nobelovy ceny za mír ve světě oslovován, zatímco v rodném Rusku mnohými zatracován, mohou srozumitelně vysvětlit podporu, které u nezanedbatelné části Rusů těší současný kremelský autoritář Vladimir Putin.

Více souvisejících

komentář Lidé deprese

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Vladimir Putin a Donald Trump

Připravuje se setkání Putina s Trumpem, tvrdí poradce šéfa Kremlu

Rusko předneslo Spojeným státům své výhrady k návrhu příměří, sdělil Jurij Ušakov, poradce ruského prezidenta Vladimira Putina. Moskva tvrdí, že zastavení bojů by umožnilo Ukrajincům se přezbrojit a přeskupit. Ušakov zároveň prozradil, že se připravuje setkání Putina s americkým protějškem Donaldem Trumpem. Termín ale stanoven nebyl. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Fotbalisté Plzně trápili Lazio. O postupu Italů rozhodla gólová technologie

V loňském ročníku evropských pohárů se Viktoriánům podařilo postoupit až do čtvrtfinále Konferenční ligy, nyní se do stejné fáze snažili postoupit v Evropské lize. V osmifinále nakonec nestačili na Lazio Řím. To nejprve minulý týden ve čtvrtek v Plzni porazilo Západočechy 2:1 navzdory tomu, že dohrávalo v devíti. V Římě se prali svěřenci kouče Miroslava Koubka statečně, díky Šulcově trefě v úvodu druhé půle navíc sahali po naději. Vše nakonec zhatila hlavička Alessia Romagnoliho, jemuž navíc ještě přálo štěstí, když o jeho brance rozhodla gólová technologie.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Američané provedli precizní údery proti rebelům v Jemenu. (16.3.2025) Prohlédněte si galerii

Američané na Trumpův rozkaz zaútočili na rebely v Jemenu

Američanům došla trpělivost s húsíjskými rebely v Jemenu. Americká armáda začala na příkaz prezidenta Donalda Trumpa s útoky proti jejich pozicím. Nepřežilo je nejméně 31 lidí. Trump vzkázal rebelům, že USA využijí svou zdrcující sílu, aby je umlčeli. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Tesco

Tesco představilo novinku při nákupech. Zákazníci na ni narazí jednou týdně

Tesco zavádí v Česku novinku pro některé zákazníky, která odstartovala před dvěma dny. Každé pondělí mezi 12. a 13. hodinou bude možné nakupovat během tzv. Klidné hodinky. Je určena především lidem s poruchou autistického spektra (PAS) i dalším osobám, které ocení klidnější nákupní či pracovní prostředí.

včera

včera

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Co plánuje Putin? Zelenskyj prozradil, co se děje u hranic Ruska s Ukrajinou

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prozradil, že má informace o přípravě možného ruského útoku na další ukrajinskou oblast. Je tak podle něj zřejmé, že Putin bude ignorovat současné mírové snahy Spojených států amerických, které navrhli příměří, s nímž je Kyjev připraven souhlasit. 

včera

Věznice, ilustrační fotografie.

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla

Před 35 lety, dne 15. března roku 1990, zahájily stovky vězňů v Leopoldově největší vzpouru v dějinách Československa. Trestanci tak protestovali proti tomu, že se na ně nevztahovala amnestie prezidenta Václava Havla. Vzpoura byla potlačena až po několika dnech a vyžádala si jednu oběť, desítky zraněných a škody v řádech milionů korun.

včera

včera

včera

včera

Byl to sarkasmus. Trump bere zpět slova o ukončení války za 24 hodin

Americký prezident Donald Trump řekl, že nemínil vážně svá slova, když v předvolební kampani opakovaně říkal, že zvládne ukončit válku na Ukrajině za 24 hodin. Spojené státy americké se aktuálně snaží o dojednání příměří, ale Rusové si stanovují vlastní podmínky pro zastavení bojů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy