Tornádo a zemětřesení v Česku. Co by se dělo v případě katastrofy?

V České republice došlo k několika krizovým situacím. Naposledy se jedna velká udála v roce 2013 při povodních, neznamená to ale, že by nemohlo dojít k další. Víte, kdo se o občany v takovém případě postará?

Víte, na které instituci leží břímě odpovědnosti v případech krizí a válek, které by postily Českou republiku? Jde o Správu státních hmotných rezerv (SSHR). Její činnost stanovil už zákon č. 97 z roku 1993 o působnosti Správy státních hmotných rezerv.

Bezpečnost Česka v takových případech zajišťuje primárně armáda, úlohou SSHR je přijímat zejména hospodářská opatření pro krizové stavy a zajišťovat státní hmotné rezervy. Další velkou oblastí, spadající do působnosti Správy, je i ropná bezpečnost, kterou upravuje zákon č. 189/1999 Sb., o nouzových zásobách ropy.

Dále Správa zajišťuje i koordinaci věcných zdrojů za krizových situací a po vyhlášení krizových stavů. K tomu vytvořila a provozuje informační systémy pro podporu plánovacích a rozhodovacích procesů orgánů krizového řízení, zejména Informační systém Argis a Informační systém Krizkom.

V jakých krizových stavech tedy SSHR hraje klíčovou roli? V Česku máme 4 krizové stavy, které definuje zákon.

1. STAV NEBEZPEČÍ - vyhlašuje ho hejtman kraje, případně pražský primátor, na dobu nejvýše 30 dní. O jaké situace jde? Zejména o živelné pohromy, ekologické, průmyslové havárie, nehody, které ohrožují životy, zdraví, majetky, životní prostředí. Důležitou podmínkou, aby se jednalo o stav nebezpečí je situace, kdy není možné odvrátit ohrožení běžnou činností správních úřadů a složek integrovaného záchranného systému.

- vyhlášen například v povodňových situacích v letech 2009, 2010, 2013 (Praha)

-  například v roce 2013 SSHR poskytla pro potřeby postižených osob a zasahujících jednotek IZS státní hmotné rezervy v evidenční výši 192,3 miliónu korun

2. NOUZOVÝ STAV - vyhlašuje ho vláda pro celé území státu nebo jen část území, taktéž na dobu maximálně 30 dnů. Nouzový stav v podstatě odpovídá stavu nebezpečí s tím rozdílem, že je zasaženo rozsáhlejší území, který se netýká jen kraje.

- vyhlášen v Česku při povodních (2002, 2006) a při orkánu v lednu 2007

3. STAV OHROŽENÍ STÁTU - ten vyhlašuje Parlament na návrh vlády pro celý stát nebo část území státu. Vyhlašuje se v takových momentech, kdy je ohrožena státní svrchovanost nebo územní celistvost státu aneboj jeho demokratické základy

4. VÁLEČNÝ STAV - vyhlašuje Parlament pro celou zemi. K jeho vyhlášení dochází v momentě, kdy je Česko napadeno, nebo je-li třeba plnit mezinárodní smluvní závazky o společné obraně proti napadení.

A co patří mezi hospodářská opatření, která se v krizových stavech přijímají?Jde o materiální a finanční opatření, které pomáhají zajistit dodávky výrobků, prací, ale i služeb, bez nichž nelze zajistit překonání krizových stavů. Konkrétně mezi státní hmotné rezervy lze řadit tyto:

HMOTNÉ REZERVY - základní suroviny, materiály, polotovary a výrobky. Jsou určené pro zajištění obranyschopnosti a obrany státu a pro odstraňování následků krizových situací MOBILIZAČNÍ REZERVY - k nim patří i stroje a majetkové hodnoty, které jsou určené pro zajišťování mobilizačních dodávek POHOTOVOSTNÍ ZÁSOBY - základní materiály a výrobky, určené k zajištění nezbytných dodávek pro podporu obyvatelstva, činnosti havarijních služeb a hasičských záchranných sborů po vyhlášení krizových stavů, v systému nouzového hospodářství, kterou nelze zajistit obvyklým způsobem, a pro materiální humanitární pomoc poskytovanou do zahraničí. ZÁSOBY PRO HUMANITÁRNÍ POMOC - základní materiály a výrobky určené po vyhlášení krizových stavů k bezplatnému poskytnutí fyzické osobě vážně materiálně postižené.

Související

Zemětřesení, ilustrační foto

Přírodní katastrofy letos způsobily výrazně nadprůměrné škody

Hurikán Ian a další přírodní katastrofy způsobily od začátku letošního roku pojištěné škody v odhadované výši 115 miliard USD (téměř 2,7 bilionu Kč). To je vysoko nad desetiletým průměrem, který činí zhruba 81 miliard dolarů. Uvedla to dnes švýcarská zajišťovna Swiss Re, která patří k největším na světě.

Více souvisejících

katastrofy Česká republika Zemětřesení

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy