Disidenti se bouří: Nejsme žádní odbojáři, 100 tisíc nechceme!

Praha - Sotva senátoři schválili zákon o protikomunistickém odboji, na Ministerstvu obrany se rázem začínají scházet žádosti o uznání statusu účastníka třetího odboje. Někdejší disidenti však podle Lidových novin o něco podobného v žádném případě nepožádají.

Zákon, který už prošel Poslaneckou sněmovnou i Senátem, musí ještě podepsat prezident. Pokud to udělá, začne platit ještě letos. Do té doby je na žádosti o uznání statusu brzy."Na jejich posouzení je brzy, zákon začne platit symbolicky letos 17. listopadu," řekl pro LN mluvčí ministerstva Jan Pejšek.Všechny žádosti má posuzovat speciální meziresortní komise, která bude řešit i případná odvolání. Lidé, kteří uspějí a budou uznáni odbojáři proti komunismu, budou mít nárok na 100 tisíc korun, případně na dorovnání nízkého důchodu na průměrnou penzi.Zákon se vztahuje na všechny, kteří se komunismu postavili mezi lety 1948 až 1989. Ale nejznámější tváře mezi disidenty, kteří proti komunistům nebojovali se zbraněmi, ale slovy - a přesto byli mnohdy perzekvováni - se o odměnu hlásit nebudou."Lidé, kteří se postavili bolševickému režimu, si zaslouží úctu a podporu v důchodovém věku. Já sám v důchodovém věku nejsem a žádat o nic nyní nebudu," řekl pro LN ministr obrany Alexandr Vondra.Stejně se k tomu staví i místopředseda Senátu Petr Pithart. "Uznat se účastníkem třetího odboje nenechám," řekl pro Lidové noviny.O peníze nepožádá ani spisovatel Petr Placák. "Každá koruna je sice dobrá, ale přišlo by mi to blbé. Podle mě je to spíše pro lidi, kteří seděli třeba deset let," prohlásil pro LN bývalý klarinetista "Plastiků". A stejný názor mají i Jan Ruml, písničkář Vlastimil Třešňák či politický vězeň Jiří Wolf.

Související

Tomáš Halík

Obrana udělovala dekrety za protikomunistický odboj, mezi oceněnými je i Halík

Více než 30 lidí dnes získalo od ministerstva obrany osvědčení o účasti v protikomunistickém odboji. Patří mezi ně katolický kněz Tomáš Halík za prosazování náboženské svobody nebo Leopold Vojtěchovský za přepis a distribuci samizdatových materiálů. Sedm lidí ocenil náměstek ministra obrany Pavel Beran in memoriam.

Více souvisejících

třetí odboj Alexandr Vondra

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy