Střídavá péče u dětí z rozvedených vztahů preferovaná nebude

Praha - Poslanci se v úterý neshodli na podobě zákona o rodině, který měl posílit institut střídavé péče nebo upravit délku lhůty na popření otcovství. Novelu sněmovně vrátil Senát, poslanci si však neodhlasovali ani jedno z možných znění zákona a dál už se mu věnovat nebudou.

Poslanci měli v úterý na výběr mezi původním sněmovním zněním nebo úpravou, kterou navrhli senátoři.

Poslanecký návrh zákona má dvě zásadní částí – první počítala s tím, že by otec mohl biologické otcovství zpochybnit až do tří let věku dítěte. Ta druhá však měla přispět k tomu, aby soudy při rozvodu rodičů častěji svěřovaly dítě do střídavé péče. A právě druhá část vyprovokovala dlouhou diskusi při všech čteních ve sněmovně i při schvalování v Senátu, který návrh dolní komoře nakonec vrátil.

Poslancům doporučil přijmout pouze část s prodlouženými lhůtami na popření otcovství a vypustit část doporučující častější využívání institutu střídavé péče.

Ani v jednom z hlasování však nebyla překonaná většina nutná pro přijetí jednoho nebo druhého návrhu a život zákona tak v úterý ve sněmovně skončil. Pokud by se předkladatelé snažili o jeho schválení, musel by znovu projít celým schvalovacím procesem.

O podobě zákona se i v úterý ve sněmovně vedla dlouhá debata, norma měla zapřisáhlé odpůrce i zastánce, a to i napříč stranickými kluby.

"Hlavním smyslem úpravy je následovat moderní trendy v oblasti výchovy dětí po rozvodu rodičů," vysvětlil už v prvním čtení předkladatel zákona, poslanec za ODS Pavel Staněk. Příklad by si česká legislativa měla vzít od ostatních evropských zemí. "Střídavá péče má tradici ve skandinávských zemích, Belgii i Německu," uvedl již dříve poslanec. Kritizoval, že v současnosti soudy z 90 procent přidělují děti do péče matkám. "Děti vychovávané bez otce jsou však daleko více ohroženy například kriminálním jednáním," zdůraznil poslanec. Novela proto měla zavést, že střídavou výchovu nařídí soud vždy, když shledá, že rodiče mají zájem na tom, aby jim dítě bylo svěřené do péče, a výchovu dítěte jsou schopni zajistit. Nařízená střídavá výchova by však musela být vždy v zájmu dítěte. "Takové rozhodnutí je samozřejmě možné jen v případě, že jsou rodiče schopni dosáhnout určitého stupně dohody," poznamenal Staněk. Někteří poslanci však návrh kritizovali, myslí si, že předloha by z dítěte vytvořila věc, o kterou by se rodiče neustále přetahovali. Dítě by nemělo své stálé zázemí, ale pravidelně by se stěhovalo z místa na místo a měnilo i školy. Psychiku dětí by mohly podle jejich názoru narušit i spory, které by si přes něj rodiče vyřizovali.

"Asi se všichni shodneme, že pro děti je nejlepší společná, případně střídavá péče. Ale jen pokud jsou rodiče schopni alespoň elementární shody, není v zájmu dítěte být ve střídavé péči tak, aby se dítě předávalo každý týden za přítomnosti exekutorů,“ řekl ve sněmovně senátor Jiří Dienstbier ml. (ČSSD), který vysvětloval stanovisko horní komory. Dodal, že v případě, kdy soud dospěje k tomu, že je střídavá péče to nejlepší, už dnes by ji měl nařídit.

Kriticky se k předloze dříve vyjádřila také zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Je přesvědčená, že paušalizuje přístup ke střídavé péči, nevhodně zasahuje do rozhodnutí soudů a protežuje ji.

"Při svěřování dětí do střídavé výchovy je nezbytné vždy ke konkrétním případům přistupovat individuálně, především a v prvé řadě s ohledem na nejlepší zájem a potřeby dítěte, dále na schopnost dítěte a rodičů střídavou výchovu zvládnout a s důrazem na dohodu rodičů o základních podmínkách střídavé výchovy," tvrdí Šimůnková.

Předkladatel Pavel Staněk se však proti podobným tvrzením ohradil. Návrh podle jeho slov nejde proti dětem ani není v rozporu s jejich zájmem. "Pokud rodič má o výchovu zájem, proč bychom mu nevyhověli? V současné době se totiž děje to, že přestože mají oba rodiče zájem na střídavé péči, soud přesto rozhodne jinak," uzavřel Staněk.

Související

Ilustrační foto

Novela nic nezmění. Rozvody u soudů zůstanou nadále stresující, míní notáři

Notáři míní, že rozvody u soudů zůstanou stresující záležitostí i po novele, kterou v úterý představilo ministerstvo spravedlnosti. Prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer dnes poukázal ve vyjádření pro média i na to, že i jednoduché úkony soudů jsou placené z veřejných prostředků, protože soudní poplatky je nepokryjí. Notáři dlouhodobě usilují o to, aby mohli řešit nesporné rozvody u bezdětných manželství. Aktuální podoba navržené novely s tím nepočítá.

Více souvisejících

rozvody

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

před 8 hodinami

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

před 12 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

před 13 hodinami

před 16 hodinami

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny

Osmého lednového dne roku 1935, tedy přesně před 90 lety, se narodil Elvis Presley. Tehdy ještě nikdo netušil, že se z chlapce z chudé rodiny stane král rock and rollu.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy