Praha - Kvůli chystaným vládním škrtům v rozpočtu by mohli brzy vyrazit do ulic odboráři, studenti středních škol i senioři. Protesty dnes pohrozila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), školské odbory i organizace důchodců. Podle odborových předáků by plánovaná úsporná opatření jen zhoršila životní úroveň, ekonomickou situaci státu i vzdělávání či bezpečnost. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se nechal slyšet, že je připraven o podobě řešení jednat, podmínkou je ale zachování úspor.
Ekonomičtí ministři se v pondělí shodli na tom, že by vláda měla snižovat schodky rozpočtu podle plánu a zemi nezadlužovat. Kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky budou ale potřeba větší škrty. Kalousek navrhl zmrazení penzí na tři roky, zvýšení daně z přidané hodnoty na 19 či 20 procent i daně z příjmu fyzických osob z 15 na 16 procent, zdvojnásobení daně z elektřiny a další opatření. Úspory čekají i pokladny jednotlivých resortů a počítá se s propouštěním. ČMKOS dnes představila svou analýzu vládních záměrů, které ostře kritizovala. Podle odborů by mohlo z veřejných služeb odejít kolem 23.000 lidí, a to třeba 17.000 ze 149.000 učitelů či 3500 z 38.900 policistů. ČMKOS uvedla, že by se tím zhoršila bezpečnost či vzdělávání. Podle návrhu by se v resortu školství do roku 2014 mohlo seškrtat kolem 19 miliard korun. O velkou část z této sumy by přišlo regionální školství. Ministr školství Josef Dobeš (VV) řekl, že jsou pro něj škrty nepřijatelné. Jeho resort se prý snaží šetřit reformami, takže by v něm uspořené peníze měly zůstat. Právě chystaná reforma financování regionálního školství spolu se škrty vadí školským odborům. Dnes uvedly, že pokud s nimi ministři školství a financí i premiér nebudou jednat, vyzvou středoškoláky k protestům. Žáci středních škol by se tak podle odborářů mohli přidat k vysokoškolákům, kteří nyní protestují proti vysokoškolské reformě. ČMKOS chce zatím vyčkat na jednání s vládou. Předáci by se s kabinetem a zaměstnavateli měli sejít 23. března na tripartitě. Ještě předtím ale projednají případné protesty. Podle šéfa ČMKOS Jaroslava Zavadila by si situace zasloužila, aby akce byly razantní. O takových protestech se dnes zmínili i šéfové čtyř organizací důchodců, kteří se sešli s vedením opoziční ČSSD. Zmrazení penzí považují za znevážení práce starších generací a nechtějí, aby se seniorům někdo vysmíval. Stěžují si na to, že by důchodcům ještě víc klesla životní úroveň. Odbory navrhují, aby stát přestal schodek rozpočtu snižovat a ustálil ho na nynější úrovni. Dosahovat by měl podle ČMKOS asi 120 miliard, podle schváleného rozpočtu má činit 105 miliard. Česko podle odborářů nepatří k zemím s největšími dluhy, proto prý nemusí tak šetřit. Stát by se měl zaměřit na lepší výběr daní, míní odbory. Požadují také zastavení důchodové reformy, která má od příštího roku umožnit přesměrovat část odvodů ze státního důchodového systému do vlastního spoření u fondů. Penzijní účet by tak mohl podle odhadů přijít o 20 miliard korun. Dalším požadavkem odborů je přijetí opatření, která by podpořila ekonomický růst. Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) dnes uvedl, že zveřejněné úsporné návrhy jsou jen podklady pro další jednání. Výroky předáků označil za "prohlášení politického charakteru". "Nesnižovat schodek - tím odbory říkají: Pokračujme dnešním tempem v zadlužování státu, v zadlužování občanů," uvedl Drábek. Kalousek řekl, že je připraven o různých variantách návrhů diskutovat, pokud ale zůstanou zachovány úspory.
Související
Připraveni k boji? Ani náhodou. Britské námořnictvo je v zoufalém stavu
Obama se pustil do drastických škrtů. Zachrání americkou ekonomiku?
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák