Kalouskovy škrty? Má být ještě hůř! Lidé se začínají bouřit

Praha - Kvůli chystaným vládním škrtům v rozpočtu by mohli brzy vyrazit do ulic odboráři, studenti středních škol i senioři. Protesty dnes pohrozila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), školské odbory i organizace důchodců. Podle odborových předáků by plánovaná úsporná opatření jen zhoršila životní úroveň, ekonomickou situaci státu i vzdělávání či bezpečnost. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se nechal slyšet, že je připraven o podobě řešení jednat, podmínkou je ale zachování úspor.

Ekonomičtí ministři se v pondělí shodli na tom, že by vláda měla snižovat schodky rozpočtu podle plánu a zemi nezadlužovat. Kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky budou ale potřeba větší škrty. Kalousek navrhl zmrazení penzí na tři roky, zvýšení daně z přidané hodnoty na 19 či 20 procent i daně z příjmu fyzických osob z 15 na 16 procent, zdvojnásobení daně z elektřiny a další opatření. Úspory čekají i pokladny jednotlivých resortů a počítá se s propouštěním. ČMKOS dnes představila svou analýzu vládních záměrů, které ostře kritizovala. Podle odborů by mohlo z veřejných služeb odejít kolem 23.000 lidí, a to třeba 17.000 ze 149.000 učitelů či 3500 z 38.900 policistů. ČMKOS uvedla, že by se tím zhoršila bezpečnost či vzdělávání. Podle návrhu by se v resortu školství do roku 2014 mohlo seškrtat kolem 19 miliard korun. O velkou část z této sumy by přišlo regionální školství. Ministr školství Josef Dobeš (VV) řekl, že jsou pro něj škrty nepřijatelné. Jeho resort se prý snaží šetřit reformami, takže by v něm uspořené peníze měly zůstat. Právě chystaná reforma financování regionálního školství spolu se škrty vadí školským odborům. Dnes uvedly, že pokud s nimi ministři školství a financí i premiér nebudou jednat, vyzvou středoškoláky k protestům. Žáci středních škol by se tak podle odborářů mohli přidat k vysokoškolákům, kteří nyní protestují proti vysokoškolské reformě. ČMKOS chce zatím vyčkat na jednání s vládou. Předáci by se s kabinetem a zaměstnavateli měli sejít 23. března na tripartitě. Ještě předtím ale projednají případné protesty. Podle šéfa ČMKOS Jaroslava Zavadila by si situace zasloužila, aby akce byly razantní. O takových protestech se dnes zmínili i šéfové čtyř organizací důchodců, kteří se sešli s vedením opoziční ČSSD. Zmrazení penzí považují za znevážení práce starších generací a nechtějí, aby se seniorům někdo vysmíval. Stěžují si na to, že by důchodcům ještě víc klesla životní úroveň. Odbory navrhují, aby stát přestal schodek rozpočtu snižovat a ustálil ho na nynější úrovni. Dosahovat by měl podle ČMKOS asi 120 miliard, podle schváleného rozpočtu má činit 105 miliard. Česko podle odborářů nepatří k zemím s největšími dluhy, proto prý nemusí tak šetřit. Stát by se měl zaměřit na lepší výběr daní, míní odbory. Požadují také zastavení důchodové reformy, která má od příštího roku umožnit přesměrovat část odvodů ze státního důchodového systému do vlastního spoření u fondů. Penzijní účet by tak mohl podle odhadů přijít o 20 miliard korun. Dalším požadavkem odborů je přijetí opatření, která by podpořila ekonomický růst. Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) dnes uvedl, že zveřejněné úsporné návrhy jsou jen podklady pro další jednání. Výroky předáků označil za "prohlášení politického charakteru". "Nesnižovat schodek - tím odbory říkají: Pokračujme dnešním tempem v zadlužování státu, v zadlužování občanů," uvedl Drábek. Kalousek řekl, že je připraven o různých variantách návrhů diskutovat, pokud ale zůstanou zachovány úspory.

Související

Více souvisejících

škrty

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy