Ve Velehradě vyvrcholily Dny lidí dobré vůle

Velehrad - Letošní ročník Dnů lidí dobré vůle na Velehradě, který ve čtvrtek vyvrcholil bohoslužbou, navštívilo podle odhadu asi 30 tisíc lidí. Kvůli tropickým teplotám zdravotníci ošetřili zhruba tři desítky lidí, sdělila ve čtvrtek Helena Mráčková z tiskového oddělení zlínského hejtmanství.

Bohoslužbu celebroval kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský. Ve svém přivítání připomněl, že Velehrad se stal symbolem pravdy a touhy po svobodě, což se projevilo zejména v době totalitního režimu.V promluvě, kterou přednesl kardinál Miloslav Vlk, mimo jiné zaznělo, že bratři Cyril s Metodějem patřili k nejvzdělanějším mužům tehdejšího východu a dostat právě je, byl obrovský dar, neboť přinesli nejen víru, písmo a kulturu, ale také cenné zkušenosti týkající se organizace veřejné a státní správy. "Aniž bychom se chtěli vyvyšovat, mnohé národy jsme tehdy předčili. Celé jejich misijní dílo je v kontextu dnešní společenské situace mimořádnou výzvou," zdůraznil kardinál Vlk. Je přesvědčený, že oslavy příchodu Cyrila a Metoděje se netýká jen křesťanů, ale celého národa.Starosta Velehradu Stanislav Gregůrek je s letošním ročníkem spokojený, podle něj nenastaly žádné komplikace. Spokojený byl i manažer letošních slavností Josef Kořenek, radoval se z výtěžku středečního charitativního koncertu Večer lidí dobré vůle, kde vystoupili Jiří Pavlica a Hradišťan, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Štěpán Rak a Alfréd Strejček, Chinaski a další interpreti. Koncert vynesl necelý milion korun, a přišlo na něj něco přes dvacet tisíc lidí.Peníze z koncertu se rozdělí mezi čtyři neziskové organizace: Cyrilometodějskou církevní školu Brno, Centrum pro rodinný život Olomouc, Občanské sdružení ONŽ – pomoc a poradenství pro ženy a dívky a Nadační fond Adiuvare.Problémy nehlásili ani policisté, dokonce dosud nebyla nahlášená ani jedna krádež.Za rok se na Velehradě bude konat 1 150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Moravu na oslavy by měl dorazit i papež.

Související

Více souvisejících

Náboženství poutníci / víra

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 6 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

Nehoda na D5 dnes omezila provoz ve směru na Plzeň. Zranil se jeden z řidičů

Dopravní policisté museli v pátek na nějaký čas uzavřít dálnici D5, která spojuje hlavní město Prahu a západočeskou Plzeň. Důvodem byla dopravní nehoda se zraněním. Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy