Ve Velehradě vyvrcholily Dny lidí dobré vůle

Velehrad - Letošní ročník Dnů lidí dobré vůle na Velehradě, který ve čtvrtek vyvrcholil bohoslužbou, navštívilo podle odhadu asi 30 tisíc lidí. Kvůli tropickým teplotám zdravotníci ošetřili zhruba tři desítky lidí, sdělila ve čtvrtek Helena Mráčková z tiskového oddělení zlínského hejtmanství.

Bohoslužbu celebroval kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský. Ve svém přivítání připomněl, že Velehrad se stal symbolem pravdy a touhy po svobodě, což se projevilo zejména v době totalitního režimu.V promluvě, kterou přednesl kardinál Miloslav Vlk, mimo jiné zaznělo, že bratři Cyril s Metodějem patřili k nejvzdělanějším mužům tehdejšího východu a dostat právě je, byl obrovský dar, neboť přinesli nejen víru, písmo a kulturu, ale také cenné zkušenosti týkající se organizace veřejné a státní správy. "Aniž bychom se chtěli vyvyšovat, mnohé národy jsme tehdy předčili. Celé jejich misijní dílo je v kontextu dnešní společenské situace mimořádnou výzvou," zdůraznil kardinál Vlk. Je přesvědčený, že oslavy příchodu Cyrila a Metoděje se netýká jen křesťanů, ale celého národa.Starosta Velehradu Stanislav Gregůrek je s letošním ročníkem spokojený, podle něj nenastaly žádné komplikace. Spokojený byl i manažer letošních slavností Josef Kořenek, radoval se z výtěžku středečního charitativního koncertu Večer lidí dobré vůle, kde vystoupili Jiří Pavlica a Hradišťan, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Štěpán Rak a Alfréd Strejček, Chinaski a další interpreti. Koncert vynesl necelý milion korun, a přišlo na něj něco přes dvacet tisíc lidí.Peníze z koncertu se rozdělí mezi čtyři neziskové organizace: Cyrilometodějskou církevní školu Brno, Centrum pro rodinný život Olomouc, Občanské sdružení ONŽ – pomoc a poradenství pro ženy a dívky a Nadační fond Adiuvare.Problémy nehlásili ani policisté, dokonce dosud nebyla nahlášená ani jedna krádež.Za rok se na Velehradě bude konat 1 150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Moravu na oslavy by měl dorazit i papež.

Související

Náboženství, ilustrační fotografie

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

Více souvisejících

Náboženství poutníci / víra

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy