Šok: Zboží se vyrábí tak, aby se porouchalo měsíc po záruční době!

Praha - Také si říkáte, že je to pech, když vám notebook přestane fungovat krátce po vypršení záruční lhůty? Není to náhoda, nýbrž záměr výrobce. Přečtěte si, jak se vyrábí poruchové zboží.

Pravděpodobně ne každý člověk musí mít každé dva roky nový telefon. Kvůli těm, kteří se nechtějí přizpůsobit trendům konzumní společnosti dobrovolně, vymysleli výrobci malou lest. Mobil si jednoduše koupí, protože ten starý pár týdnů po záruční lhůtě přestane fungovat. Německé strana Svaz 90/Zelení si na nekalé praktiky velkých koncernů nechala vypracovat studii a jejích výsledcích informoval server Česká pozice.cz.

Fenomén poruchovosti má své jméno – plánované zastarávání. "To je dnes všudypřítomné. Součástky jsou často funkčně poddimenzované, předčasně se opotřebovávají anebo rovnou způsobují v podstatě načasovanou poruchu. Z prodeje záměrně nekvalitně vyrobeného zboží se stal masový fenomén," říká Stefan Schridde, jeden z autorů studie.

Přesně za 1 rok, 2 měsíce a 24 dnů se telefon rozbije

A jak to v praxi funguje? Místo kovových součástek se používají umělohmotné. Pokud se přístroj porouchá, těžko se opravuje, neb se do něj nedá dostat. Baterie jsou napevno přidělané a nejdou vyměnit. A pokud se nic neporouchá, přístroj je stejně zanedlouho nepoužitelný, protože se vyvíjí příslušenství kompatibilní pouze s některými modely.

Někdy se s tím výrobci vůbec nepářou a rovnou výrobky naprogramují tak, aby po určité době prostě přestaly fungovat. Týká se to například paměťových karet do foťáků. Po vyfocení určité počtu snímků další už jednoduše neuděláte. Stejné pravidlo platí i pro některé kávovary a tiskárny. Připraví pouze omezený počet "presíček" a vytisknou přesný počet stran.

Typická strategie Applu. Jednou to ale přehnal...

Mistrem v tomto oboru je podle studie firma Apple. V roce 2003 se jí to ale vymstilo a čelila hromadné žalobě. Trochu přecenila toleranci spotřebitelů, když prodávala v Brazílii iPody, ve kterých nebylo možné vyměnit baterii a životnost měly načasovanou na 18 měsíců. Soud dal tehdy lidem za pravdu. Apple musel bezplatně baterie vyměnit a záruční lhůtu prodloužit na dva roky. Jeden neúspěch ale Apple neodradil a běžně například používá šroubky, které vyšroubujete pouze speciálním nářadím. A světe div se, ty mají pouze Applem autorizovaní opraváři. Co se týče notebooků, tam součástky pro jistotu rovnou slepili.

Zmetkové zboží se ale netýká pouze elektroniky. U bot se dělají podrážky, které se předčasně ošoupávají a není možné je vyměnit. Umělohmotné zipy brzy přestanou fungovat. Bavlna má tak krátká vlákna, že se trika po pár měsících rozpadnou.

Ekonomické a ekologické dopady

Tato firemní strategie má dalekosáhlejší dopady než jen rozmrzelé spotřebitele. Z německé studie vyplývá, že naši sousedi kvůli zmetků utratili v roce 2012 neskutečných 101 miliard eur, tedy sedm procent celkových výdajů domácností. Pro lepší představu – za pohonné hmoty ročně zaplatí 56 miliard, za energie 98 a za potraviny 130.

Není to ale jenom o penězích. Předčasným zastaráváním vznikne ročně navíc 9,6 milionů tun odpadků, tedy 120 kilogramů na jednoho Němce. Ekologické hledisko je tedy zásadní aspekt.

Související

Zásilkovna

Zásilkovně zůstaly viset zásilky v Liberci. Firma slibuje refundace

Zásilkovna přiznala potíže, které mohly potkat zásilky některých klientů, pokud cestovaly k adresátům přes liberecké depo. Podle firmy tam ve čtvrtek 31. srpna došlo ke škodní události, která znemožnila doručení. Sklad je dle dostupných informací uzavřený, přičemž zboží zůstalo uvnitř. Důvodem jsou spory mezi společnostmi. 
Ilustrační fotografie.

Firmy kvůli válce na Ukrajině revidují dodavatelské řetězce. Je to nelehký úkol

Téměř čtyři měsíce trvající ruská barbarská agrese na Ukrajině výrazně zatěžuje stále více globální dodavatelské řetězce - od samotných komodit, přes nejrůznější typy čipů až třeba po automobilové díly či součástky. Producenti právě z automobilového průmyslu, jako je třeba tuzemská Škoda Auto, jsou proto považováni nejen ekonomy, ale stále více i politickými lídry za jedno z vůbec nejohroženější odvětví ekonomiky. Není proto divu, že některá média, ať už specializovaná na ekonomiku, či jen zpravodajství, upozorňují na to, že právě kvůli ruské agresi na Ukrajině a významnému zpřetrhání dodavatelských řetězců je nutné počítat třeba i se zastavením automobilové produkce u řady z nich. Nutnost stát se odolnějšími a najít bezpečnější a efektivní dodavatele proto bude klíčovou otázkou nejbližší doby.

Více souvisejících

zboží

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy