Praha - Také si říkáte, že je to pech, když vám notebook přestane fungovat krátce po vypršení záruční lhůty? Není to náhoda, nýbrž záměr výrobce. Přečtěte si, jak se vyrábí poruchové zboží.
Pravděpodobně ne každý člověk musí mít každé dva roky nový telefon. Kvůli těm, kteří se nechtějí přizpůsobit trendům konzumní společnosti dobrovolně, vymysleli výrobci malou lest. Mobil si jednoduše koupí, protože ten starý pár týdnů po záruční lhůtě přestane fungovat. Německé strana Svaz 90/Zelení si na nekalé praktiky velkých koncernů nechala vypracovat studii a jejích výsledcích informoval server Česká pozice.cz.
Fenomén poruchovosti má své jméno – plánované zastarávání. "To je dnes všudypřítomné. Součástky jsou často funkčně poddimenzované, předčasně se opotřebovávají anebo rovnou způsobují v podstatě načasovanou poruchu. Z prodeje záměrně nekvalitně vyrobeného zboží se stal masový fenomén," říká Stefan Schridde, jeden z autorů studie.
Přesně za 1 rok, 2 měsíce a 24 dnů se telefon rozbije
A jak to v praxi funguje? Místo kovových součástek se používají umělohmotné. Pokud se přístroj porouchá, těžko se opravuje, neb se do něj nedá dostat. Baterie jsou napevno přidělané a nejdou vyměnit. A pokud se nic neporouchá, přístroj je stejně zanedlouho nepoužitelný, protože se vyvíjí příslušenství kompatibilní pouze s některými modely.
Někdy se s tím výrobci vůbec nepářou a rovnou výrobky naprogramují tak, aby po určité době prostě přestaly fungovat. Týká se to například paměťových karet do foťáků. Po vyfocení určité počtu snímků další už jednoduše neuděláte. Stejné pravidlo platí i pro některé kávovary a tiskárny. Připraví pouze omezený počet "presíček" a vytisknou přesný počet stran.
Typická strategie Applu. Jednou to ale přehnal...
Mistrem v tomto oboru je podle studie firma Apple. V roce 2003 se jí to ale vymstilo a čelila hromadné žalobě. Trochu přecenila toleranci spotřebitelů, když prodávala v Brazílii iPody, ve kterých nebylo možné vyměnit baterii a životnost měly načasovanou na 18 měsíců. Soud dal tehdy lidem za pravdu. Apple musel bezplatně baterie vyměnit a záruční lhůtu prodloužit na dva roky. Jeden neúspěch ale Apple neodradil a běžně například používá šroubky, které vyšroubujete pouze speciálním nářadím. A světe div se, ty mají pouze Applem autorizovaní opraváři. Co se týče notebooků, tam součástky pro jistotu rovnou slepili.
Zmetkové zboží se ale netýká pouze elektroniky. U bot se dělají podrážky, které se předčasně ošoupávají a není možné je vyměnit. Umělohmotné zipy brzy přestanou fungovat. Bavlna má tak krátká vlákna, že se trika po pár měsících rozpadnou.
Ekonomické a ekologické dopady
Tato firemní strategie má dalekosáhlejší dopady než jen rozmrzelé spotřebitele. Z německé studie vyplývá, že naši sousedi kvůli zmetků utratili v roce 2012 neskutečných 101 miliard eur, tedy sedm procent celkových výdajů domácností. Pro lepší představu – za pohonné hmoty ročně zaplatí 56 miliard, za energie 98 a za potraviny 130.
Není to ale jenom o penězích. Předčasným zastaráváním vznikne ročně navíc 9,6 milionů tun odpadků, tedy 120 kilogramů na jednoho Němce. Ekologické hledisko je tedy zásadní aspekt.
Související
Zásilkovně zůstaly viset zásilky v Liberci. Firma slibuje refundace
Firmy kvůli válce na Ukrajině revidují dodavatelské řetězce. Je to nelehký úkol
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák