Lidé čekali na korunovační klenoty v dešti od časného rána. Podle legendy mají nadpřirozenou moc

Praha - Už od dob Karla IV. mohou být české korunovační klenoty vystavovány pouze na Pražském hradě a jen při zcela mimořádných příležitostech. A jedna taková nastala. Od 10. do 19 května si je totiž bude možné prohlédnou ve Vladislavském sále.

Nejvzácnější a podle legendy i nejnebezpečnější součástí korunovačních klenotů je téměř dvou a půl kilogramová Svatováclavská koruna, která je osázená drahými kameny a perlami. Pojí se k ní totiž pověst, že ten, kdo si jí nasadí na hlavu neprávem, do roka zemře. A jeden nepotvrzený důkaz, že tato kletba platí, je znám i z 20. století.

V listopadu 1941 se totiž na důkaz své moci nechal s klenoty vyfotografovat i zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Ten se podle nikdo nepotvrzené legendy pověstem o jejím prokletí vysmál a na důkaz, že nejsou pravdivé si ji nasadil na hlavu.

V červnu dalšího roku pak zemřel na následky atentátu, který na něj provedli čeští výsadkáři ze skupiny Anthropoid. Důvodem její moci je možná také to, že je v koruně údajně zasazen trn z koruny Ježíše Krista.

Soubor korunovačních klenotů pak dále kromě koruny tvoří i pouzdro s poduškou, královské žezlo s pouzdrem, královské jablko s pouzdrem a korunovační roucho. Tradičně jsou pak také vystavovány s dalšími dvěma vzácnými předměty. Jde o Korunovační kříž a Svatováclavský meč.

Prezident Miloš Zeman a dalších šest zástupců státu, církve a města Prahy včera odemkli komoru s českými korunovačními klenoty. Symboly české státnosti pak po pěti letech opustily místo své úschovy v katedrále svatého Víta. Od pátku budou po deset dní k vidění ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Klenoty jsou částí Svatovítského pokladu. K odemčení pokladnice v katedrále, do níž vedou dveře z kaple svatého Václava, se musí sejít vždy sedm držitelů klíčů.

Pracovníci Hradu vynesli schránky s korunou, jablkem či žezlem do kaple. Zde si klenoty také sedm klíčníků prohlédlo. Odborníci pak uložili vzácné předměty do truhly, kterou za zvuků fanfár přenesla hradní stráž do Vladislavského sálu.

Výstava bude otevřena od pátku 10. května do 19. května denně od 09:00 do 18:00. Přístup bude možný jen od Starých zámeckých schodů. Klenoty si bude moci prohlédnout maximálně 5000 lidí denně. Pořadatelé upozorňují na to, že kvůli velkému zájmu se pravděpodobně bude čekat ve frontě čtyři až pět hodin.

Úřad strážců českých korunovačních klenotů ustanovil na žádost stavů Leopold II. dne 25. července 1791. Strážci byli dva, jeden ze stavu panského, druhý ze stavu rytířského. Slib skládali zemskému prezidiu a nejvyšší purkrabí jim předal každému jeden ze dvou klíčů. Jelikož byly klenoty uloženy na stejném místě jako Svatováclavský archiv zajišťovaný pěti zámky, došlo ke spojení všech držitelů klíčů. Tradice sedmi klíčů od českých korunovačních klenotů z té doby trvá dodnes. Pouze jejich držitelé se měnili a mění podle změn zemského zřízení a státní správy.

Držitelé sedmi klíčů potřebných pro vyzvednutí korunovačních klenotů z Korunní komory katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha tvoří dnes podle slavnostního prohlášení prezidenta republiky a arcibiskupa pražského ze dne 24. května 2010 Radu, která má přispívat ke všestranné a náležité péči o stav a provoz katedrály v zájmu věřících i široké veřejnosti.

Držitelé klíčů jsou nejvyššími zástupci státu, církve i obce:

- prezident republiky- předseda vlády České republiky- arcibiskup pražský a primas český- předseda Senátu Parlamentu České republiky- předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky- probošt Metropolitní kapituly u Sv. Víta- primátor hlavního města Prahy

(Zdroj. katedralasvatehovita.cz)

Související

Více souvisejících

Katedrála sv. Víta Praha výstavy Pražský Hrad

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 38 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy