Praha - Už od dob Karla IV. mohou být české korunovační klenoty vystavovány pouze na Pražském hradě a jen při zcela mimořádných příležitostech. A jedna taková nastala. Od 10. do 19 května si je totiž bude možné prohlédnou ve Vladislavském sále.
Nejvzácnější a podle legendy i nejnebezpečnější součástí korunovačních klenotů je téměř dvou a půl kilogramová Svatováclavská koruna, která je osázená drahými kameny a perlami. Pojí se k ní totiž pověst, že ten, kdo si jí nasadí na hlavu neprávem, do roka zemře. A jeden nepotvrzený důkaz, že tato kletba platí, je znám i z 20. století.
V listopadu 1941 se totiž na důkaz své moci nechal s klenoty vyfotografovat i zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Ten se podle nikdo nepotvrzené legendy pověstem o jejím prokletí vysmál a na důkaz, že nejsou pravdivé si ji nasadil na hlavu.
V červnu dalšího roku pak zemřel na následky atentátu, který na něj provedli čeští výsadkáři ze skupiny Anthropoid. Důvodem její moci je možná také to, že je v koruně údajně zasazen trn z koruny Ježíše Krista.
Soubor korunovačních klenotů pak dále kromě koruny tvoří i pouzdro s poduškou, královské žezlo s pouzdrem, královské jablko s pouzdrem a korunovační roucho. Tradičně jsou pak také vystavovány s dalšími dvěma vzácnými předměty. Jde o Korunovační kříž a Svatováclavský meč.
Prezident Miloš Zeman a dalších šest zástupců státu, církve a města Prahy včera odemkli komoru s českými korunovačními klenoty. Symboly české státnosti pak po pěti letech opustily místo své úschovy v katedrále svatého Víta. Od pátku budou po deset dní k vidění ve Vladislavském sále Pražského hradu.
Klenoty jsou částí Svatovítského pokladu. K odemčení pokladnice v katedrále, do níž vedou dveře z kaple svatého Václava, se musí sejít vždy sedm držitelů klíčů.
Pracovníci Hradu vynesli schránky s korunou, jablkem či žezlem do kaple. Zde si klenoty také sedm klíčníků prohlédlo. Odborníci pak uložili vzácné předměty do truhly, kterou za zvuků fanfár přenesla hradní stráž do Vladislavského sálu.
Výstava bude otevřena od pátku 10. května do 19. května denně od 09:00 do 18:00. Přístup bude možný jen od Starých zámeckých schodů. Klenoty si bude moci prohlédnout maximálně 5000 lidí denně. Pořadatelé upozorňují na to, že kvůli velkému zájmu se pravděpodobně bude čekat ve frontě čtyři až pět hodin.
Úřad strážců českých korunovačních klenotů ustanovil na žádost stavů Leopold II. dne 25. července 1791. Strážci byli dva, jeden ze stavu panského, druhý ze stavu rytířského. Slib skládali zemskému prezidiu a nejvyšší purkrabí jim předal každému jeden ze dvou klíčů. Jelikož byly klenoty uloženy na stejném místě jako Svatováclavský archiv zajišťovaný pěti zámky, došlo ke spojení všech držitelů klíčů. Tradice sedmi klíčů od českých korunovačních klenotů z té doby trvá dodnes. Pouze jejich držitelé se měnili a mění podle změn zemského zřízení a státní správy.
Držitelé sedmi klíčů potřebných pro vyzvednutí korunovačních klenotů z Korunní komory katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha tvoří dnes podle slavnostního prohlášení prezidenta republiky a arcibiskupa pražského ze dne 24. května 2010 Radu, která má přispívat ke všestranné a náležité péči o stav a provoz katedrály v zájmu věřících i široké veřejnosti.
Držitelé klíčů jsou nejvyššími zástupci státu, církve i obce:
- prezident republiky- předseda vlády České republiky- arcibiskup pražský a primas český- předseda Senátu Parlamentu České republiky- předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky- probošt Metropolitní kapituly u Sv. Víta- primátor hlavního města Prahy
(Zdroj. katedralasvatehovita.cz)
Související
Česko dalo sbohem Karlu Schwarzenbergovi. Odešla velká osobnost moderních dějin, řekl Pavel
S Karlem Schwarzenbergem se Česko rozloučí 9. prosince v katedrále sv. Víta
Katedrála sv. Víta Praha , výstavy , Pražský Hrad
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 38 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák