Co by bylo, kdyby nevolili třeba důchodci? Podívejte se

Praha - V pátek 18. října 2013 byl spuštěn projekt skupiny doktorandů z Katedry sociologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze s názvem „Volební kyvadlo“. Jedná se o nový interaktivní průvodce daty z předvolebních průzkumů zveřejněný na www.volebnikyvadlo.cz.

„Volební kyvadlo" pracuje s poskytnutými daty výzkumných agentur PPM Factum, Median a Focus. Ukazuje model Poslanecké sněmovny ČR s potenciálním rozložením sil na základě stranických preferencí konkrétních skupin obyvatel. Stranické preference jsou zde přehledně přepočítávány na mandáty v Poslanecké sněmovně ČR. Vizualizace umožňuje uživatelsky příjemně zobrazit, jak by se rozložení mandátů změnilo, kdyby určitá socio-demografická skupina obyvatel nepřišla k volbám.

Zdroj: YouTube

V další části vizualizace jsou obsaženy informace o předvolebních průzkumech a mýtech, které kolem nich existují. V neposlední řadě projekt přináší i unikátní rozhovory se známými sociology a politology, které budou v předvolebních dnech postupně doplňovány. „Chceme, aby se uživatelé mohli podívat, jak by volby dopadly, kdyby lidé jako oni sami zůstali doma. Naším cílem je motivovat lidi k volební účasti," vysvětluje ambice projektu Jaromír Mazák, jeden z jeho autorů.

„Volební kyvadlo" se mimo jiné snaží informovat veřejnost i o pozadí předvolebních průzkumů a vysvětlit pojmy, které jsou často nesprávně chápány. Kristýna Chábová, další členka autorského týmu, k tomu doplňuje: „Předvolebnímprůzkumům by prospěla vyšší informovanost médií i veřejnosti. Často slýchám, že průzkumy jsou zfalšované. To sice nemohu vyloučit, ale lidé by určitě byli vůči průzkumům méně skeptičtí, kdyby lépe rozuměli tomu, co data představují."

Anne Illmannová, poslední z autorského tria, na závěr shrnuje: „Síla našeho projektu spočívá na třech pilířích. Jsme graficky poutaví, umožňujeme porovnat data z různých zdrojů a na jednom místě nabízíme komplexní informace včetně vysvětlení pojmů a názorů odborníků."

Související

Odvolil i prezident Miloš Zeman

Prezidentské volby ovlivňují ruští agenti, udělají to znovu, varuje ruský zpravodaj

Moskva/Praha - V České republice se blíží prezidentské volby. Jejich první kolo odstartuje už druhý lednový pátek. Průzkumy pro první kolo favorizují dosavadního prezidenta Miloše Zemana. Je tu však někdo, kdo o obhajobě stávající hlavy státu vůbec nepochybuje. Ruský server "URA.ru" přišel k šokujícím závěrům, díky kterým se stal při posledních volbách v roce 2013 Miloš Zeman prezidentem. Navíc dodává, že se situace bude opakovat.
Předčasné volby do Sněmovny 2013

To nejlepší z volebních videí na jednom místě + VIDEO

Praha - Jaromír Dušomír, můj hlas je zelenej, ahóóóój. To je jen několik hlášek, které se po předčasných volbách v minulém roce staly legendárními. Díky videu z dílny Institutu politického marketingu můžete na ty nejlepší kousky z dílen jednotlivých stran a hnutí.

Více souvisejících

Volby 2013 Volby Volební kyvadlo

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy