Katastr stále častěji odmítá zapsat nového majitele bytu. Proč?

Praha - Při koupi bytové jednotky ale i jednotky o charakteru nebytového prostoru se od nového roku můžete dočkat hned několika nemilých překvapení, které vám mohou pořádně zkomplikovat život. Mezi nejznámější problémy se řadí dluhy původního majitele, které kupující může nevědomky získat spolu s bytem a nový vlastník je pak povinen tyto závazky uhradit. Další výraznou komplikací je neexistující výpis z rejstříku společenství vlastníků. Může se stát, že bez něj koupený byt nevložíte do katastru nemovitostí.

O problémech s dluhy předchozích majitelů se již všeobecně ví. Ve zkratce se jedná o to, že s koupí jednotky „kupujete" i případné dluhy, které na nemovitosti váznou. Proto je důležité požádat prodávajícího nebo nejlépe rovnou správce nemovitosti o potvrzení, že původní vlastník nemá vůči správci domu žádné závazky – například nezaplacené příspěvky do fondu oprav nebo jiné obdobné platby.

Byt do katastru nemovitostí nezapíšeme

Přesně tohle se od katastrálního úřadu dozvěděl pan Michal Kříž poté, co si vyhlédl prostorný slunný byt v novostavbě a pracně vyřídil veškeré dokumenty spojené s hypotékou. Kupní smlouvu na byt podepsal po novém roce, tedy už podle nového občanského zákoníku a už si bohužel neohlídal, že se pravidla poněkud zkomplikovala.

„Pan Kříž si totiž od prodávajícího nenechal doložit výpis z rejstříku společenství vlastníků." Upozorňuje advokátka Mgr. Bohdana Hejduková ze specializovaného portálu www.pravnigramotnost.cz. „V jeho případě se totiž jednalo o dům s více jak pěti jednotkami, které jsou ve vlastnictví minimálně tří různých vlastníků. Laicky řečeno - v tomto případě musí vlastníci založit ´společenství vlastníků´ a postarat se o jeho zápis do příslušného rejstříku. Tato povinnost však v  případě nemovitosti vyhlédnuté panem Křížem nebyla naplněna."

Přijde o byt i o hypotéku?

Aby si pan Kříž mohl byt koupit, zapsat do katastru nemovitostí a aby banka vyplatila příslušný finanční obnos hrazený z hypotéky, musí v tomto domě vlastníci jednotek založit tzv. společenství vlastníků. „Tento proces může být otázkou několika týdnů, ale i měsíců nebo dokonce let. Bohužel lze předpokládat, že banka tak dlouhou dobu čekat nemusí a pan Kříž o svůj vyhlédnutý byt pravděpodobně přijde." Komentuje obvyklé lhůty advokátka Hejduková.

„Připravit stanovy, notářský zápis a doručit dokumenty k příslušnému rejstříku a počkat na zápis, to vše lze zvládnout v relativně krátké době několika týdnů. Problém může nastat tehdy, pokud se byť jen jeden jediný vlastník začne vůči novým stanovám bránit námitkami." Varuje Hejduková a dodává, že vzhledem ke skutečnosti, kdy je nutné, aby stanovy podepsali všichni vlastníci jednotek, může tento jediný člověk blokovat prodej i všem ostatním vlastníkům, a to dokonce celé měsíce, v krajním případě i roky.

Rozhodne až soud

Pokud by chtěl jeden ze sousedů držet všechny ostatní vlastníky z nějakého důvodu tzv. „v šachu" a neustále by podával další a další šikanózní námitky vůči novým stanovám, má každý z dotčených právo na podání žaloby a může se soudně domáhat náhrady škody po rušiteli. Od ledna 2014 už neexistuje jiná možnost, jak jinak tuto situaci vyřešit. Až do konce roku 2013 přitom šlo podobnou situaci obejít přijetím tzv. vzorových stanov vydaných nařízením vlády. Vzorové stanovy platily automaticky v případě, kdy se vlastníci ohledně stanov neshodli.

„Kupujícím tak lze jedině doporučit, aby výplatu kupní ceny vázali důsledně na zápis do katastru nemovitostí a aby si pro případ blokace zápisu vlastnického práva katastrem nemovitostí vymínili právo odstoupení od kupní smlouvy."  Radí Hejduková.

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.
Byty

Český realitní trh krvácí. Experti pro EZ popsali, co nás letos čeká

Podle veřejně dostupných dat a informací se v roce 2023 v tuzemsku prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015. Data říkají, že bytů se oproti roku 2022 prodalo o devět procent méně, domů pak až o 17 procent. O 19 procent se také propadl prodej chat a chalup. Může za nepříznivá data jen nižší výkon stavebnictví nebo o poznání horší poptávka či koupěschopnost zákazníků, anebo je na vině inflace? A souvisí nějak spolu všechny zmíněné veličiny?

Více souvisejících

Byty Katastrální úřad

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vrtulník s Raísím našel turecký dron. Rusko zapojilo do pátrání desítky specialistů

Zdroj tepla pocházejícího z havarovaného vrtulníku, ve kterém zemřeli prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján, identifikoval turecký dron. Turecká strana jeho lokalitu poskytla íránským úřadům. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy