Karel Gott (†80) a POHŘEB: Tohle nás čeká

Do Prahy v pátek zamíří fanoušci Karla Gotta, aby se s ním rozloučili. Poslední poctu legendárnímu zpěvákovi budou moci vzdát v Paláci Žofín. Na tisíce lidí jsou připravení policisté, magistrát i dopravci.

Na vltavském Slovanském ostrově bude pro veřejnost připravené pietní místo. Otevřeno bude od osmi hodin ráno do desáté hodiny večer. „Bude nastaveno adekvátní bezpečnostní opatření, jeho konkrétní podobu zveřejníme během příštího týdne,“ řekla pro server ahaonline.cz policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Pohřeb Karla Gotta proběhne v sobotu, kdy bude také vyhlášen státní smutek. Vlajky na úředních a státních budovách tak zavlají na půl žerdi. Od 11 hodin bude pro zvané hosty zádušní mše ve Katedrále sv. Víta na Pražském hradě, kterou bude sloužit kardinál Dominik Duda.

Na zvýšený počet cestujících do Prahy se připravili i dopravci. „Sledujeme náš rezervační systém a podle toho, jak se bude plnit, jsme připraveni vybrané spoje operativně posílit,“ uvedl pro ahaonline.cz mluvčí Českých drah Radek Joklík.

O pohřbu Karla Gotta jedná i Úřad vlády. „Vyjednáváme konkrétní realizaci pohřbu, který bude velice logisticky náročný, protože zájem veřejnosti je obrovský. Je na to strašně málo času, protože na to máme de facto týden,“ řekl předseda vlády Andrej Babiš.

Lidé přicházejí na pražskou Bertramku, kde zapalují svíčky a nosí květy. Vzpomínají na maestra Gotta a modlí se za něj. Přípravy posledního rozloučení řeší za rodinu právník Petr Ostrouchov. Manželka Ivana Gottová je ale neustále na telefonu a vše s ním konzultuje.

Karel Gott zemřel v úterý 1. října po těžké nemoci, bylo mu 80 let. Jeho úmrtí si v posledních dnech všímala řada zahraničních médií, zejména ta ze sousedních zemí, ale i třeba z Ruska, kde byl nesmírně oblíbený. V pátek o něm nekrolog přinesl i americký list The New York Times. O Gottovi se v něm píše jako o hezounovi s expresivním tenorem, který zpíval kromě češtiny také v angličtině, ruštině, francouzštině a němčině.

Autor článku připomíná jeho kariéru za normalizace, četná ocenění, jakých se mu dostalo, i třeba to, že letos v létě byla k příležitosti zpěvákových 80. narozenin vydána pamětní eurobankovka. "Tato bankovka s nominální hodnotou nula eur je v naší zemi obrovským fenoménem, stejně jako Karel Gott," citují The New York Times jednoho z Gottových fanoušků.

Související

Signatář Charty 77 Daniel Kroupa nechce soudit umělce, kteří podepsali Antichartu sloužící k dehonestaci opozice. Rozhovor

Umělci před 45 lety morálně selhali. Z Anticharty se někteří pokoušeli vylhat. Gott sehrál režimu trapnou roli, říká Kroupa

Podlehli tlaku komunistického režimu a nechali se jím ostudně zneužít. Přesně před 45 lety morálně selhali umělci, především herci, když v Národním divadle v pátek 28. ledna 1977 podepsali Antichartu, která dehonestovala opozici, jež na sebe upozornila občanskou iniciativou Charta 77 kritizující systém. O týden později 4. února 1977 v pražském Divadle hudby normalizátory podpořili i textaři, hudebníci a zpěváci včetně Karla Gotta. Někdejší signatář Charty 77 Daniel Kroupa dovede pochopit, že někteří měli vážné důvody k tomu, aby špatný skutek v podobě Anticharty udělali. „Mrzí mě, když se z toho někteří lidé i po letech pokoušeli vylhat a při tom se do té hanebnosti propadali ještě hlouběji. Gott sehrál režimu trapnou roli. Chtěl zpívat, mít se dobře,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý politik Daniel Kroupa.

Více souvisejících

Karel Gott Dominik Duka rodina státní pohřeb Ivana Gottová smrt legenda Vláda ČR Policie ČR Dopravci Andrej Babiš Katedrála sv. Víta Pražský Hrad

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Aktualizováno před 47 minutami

Aktualizováno před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 6 hodinami

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy