V poledne se rozezní v Česku zvony jako poděkování sestřičkám

V poledne se zhruba na minutu rozezní v Česku kostelní zvony jako poděkování zdravotnímu personálu za nasazení a obětavost během koronavirové pandemie. Zvláštní poděkování bude patřit zdravotním sestrám, které dnes slaví Mezinárodní den zdravotních sester. Česká biskupská konference požádala duchovní správce, aby toto zvonění ve farnostech zajistili.

V Česku pracuje na 50.000 lékařů a zubařů, z toho zhruba 20 procent je ve státem řízených nemocnicích a další pětina v krajských nemocnicích. Sester je v ČR podle statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky přibližně 80.000. Od začátku pandemie se do konce dubna v českém zdravotnictví podle údajů krajských hygienických stanic koronavirem nakazilo 343 zdravotních sester a 167 lékařů, včetně zubařů.

V českých nemocnicích je nyní s nemocí covid-19 hospitalizováno méně než 250 lidí, z toho jsou zhruba čtyři desítky v těžkém stavu. Nejvíce hospitalizovaných bylo 9. dubna, kdy v nemocnicích leželo 446 lidí s covidem-19. Tehdy počet potvrzených případů překročil 5500, nyní je nad 8000. Podle zdravotnických statistiků a epidemiologů Česko šíření koronaviru zatím zvládlo, nyní se má zaměřit na kontrolovaný návrat do normálního života.

Zvony se v Česku hromadně rozeznívají jen mimořádně při významných příležitostech. Zazněly například při úmrtí prezidenta Václava Havla nebo papeže Jana Pavla II, zvonily také na počest českých vojáků padlých na zahraničních misích, na památku obětí útoku v Uherském Brodě, na znamení solidarity s vyhořelou katedrálou Notre-Dame nebo při zvolení nového papeže. V době šíření koronaviru v Česku zvonil třeba 30. dubna největší český zvon Zikmund z katedrály sv. Víta jako povzbuzení v obtížné době.

Češi mohli vyjádřit poděkování všem, kteří pomáhají v boji proti šíření koronaviru, třeba 25. března společným zpěvem písně Není nutno. Známá melodie tehdy zněla v řadě obcí z místních rozhlasů, hrála ji Česká televize i Český rozhlas.

Související

Více souvisejících

Česká republika zvony Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy